Magnífica Cachaca Bica do Alambique - 001

Recenze bílého rumu Magnífica Cachaca Bica do Alambique – hledáte rum do drinku Caipirinha? Našli jste ho!

Magnífica Cachaca Bica do Alambique

Země: Brazílie | Obsah alkoholu:: 48 % | Doba zrání: – | Limitovaná edice: NE | Aroma: od kaparů, přes lanýže po třešně | Cena: cca 589 Kč

Brazílie. Země fotbalových legend, mizejících deštných pralesů a jejich domorodých obyvatel, země festivalů a tance, nespoutaného temperamentu a obrovských metropolí, jako Rio či Sao Paolo stojících v protikladu k nedozírné divočině. Brazílie je však taky zemí skvělého jídla a pití. Mezi zdejší klenoty pak bezesporu patří národní nápoj známý jako cachaca. Ve světě není příliš známý. Každý rok se ho sice vyváží na 15 milionů litrů, to je však pouze cca 1 % z celkové roční produkce země. Zbytek si vypijí sami Brazilci anebo návštěvníci, kteří přijedou nasávat… zdejší atmosféru. Kdybyste jim však přece jen chtěli vypomoct z pohodlí a bezpečí domova, rozhodně neváhejte a po nějaké lahvi nápoje cachaca sáhněte. Mohla by to být třeba Magnífica Cachaca Bica do Alambique. Co od ní očekávat se dozvíte v naší dnešní recenzi.

Rum v brazilském rytmu

Magnífica Cachaca Bica do Alambique - 001

Co je to vlastně cachaca? Cachaca je rum – i není rum. Ne, že by to byl nějaký Schrödingerův oblíbený nápoj, má ale k rumu natolik blízko, že ji od něj nelze jednoznačně oddělit. Zároveň je svébytná a specifická. Už tím, že jde o typický národní nápoj. Mohli bychom se podobně přít o tom, zda švestková rakija je totéž co slivovice nebo jestli je bourbon whisky, či nikoli. Ale lepší bude nechat takové disputace stranou.

Cachaca je prostě brazilská, je svá. Od karibských rumů se však neliší jen místem původu, ale i výrobou. Zásadní odlišnost tkví ve vstupní surovině. V případě nápoje cachaca to není třtinová melasa, nýbrž čerstvá třtinová šťáva. Takzvaná garapa.

Známá je taky pod pojmem caldo de cana (doslova třtinová šťáva) a jako taková se v Brazílii popíjí i sama o sobě. Je ostatně mimořádně sladká. Obsahuje na 40 až 50 % cukrů v sušině. Zároveň je bohatá na minerály jako fosfor, železo, zinek, hořčík, vápník, draslík nebo vitamíny skupiny B a vitamín C. Je to de facto přírodní energetický nápoj.

Značka Magnífica – kmotra nápoje cachaca

Značka Magnífica patří mezi nejvýznamnější brazilské producenty nápoje cachaca a zásadní měrou v minulosti přispěla (a stále přispívá) k šíření povědomí o tomto nápoji po světě i k domácímu rozvoji jeho výroby, uchovávání jeho kvality i tradice.

Tato rodinná značka vedená rodem Faria, se podílela i na státním programu usilujícím o zachování a propagaci nápoje v 90. letech. Magnífica vyrábí své nápoje v horách za Riem, ve známém „Kávovém údolí“ Vassouras. Skvělé je, že tato značka své nápoje i vyváží.

Ve svém portfoliu má prémiové kousky, mezi které patří lahve z limitovaných edic Magnífica Cachaca Single Cask anebo špičková Magnífica Cachaca Reserva Soleira, což je cachaca stařená metodou solera. Jde o klasické tmavé „brazilské rumy“, jak se cachace někdy přezdívá. V dnešní recenzi se však podíváme blíže na bílou variantu. Ano, slyšíte správně – i takovou brazilskou lahůdku si můžete dopřát.

Magnífica Cachaca Bica do Alambique - etiketa
Magnífica Cachaca Bica do Alambique – etiketa

Z destilační kolony rovnou do lahve

Magnífica Cachaca Bica do Alambique je mladičká, svěží a čerstvá záležitost. Zatímco výše zmíněné tmavé cachacy odpočívaly v sudech po mnoho let, tato bílá cachaca šla do lahve ihned poté, co vyplula z destilačního zařízení. Není stařená ani ředěná. Má poctivých 48 % alkoholu. Řadí se tedy mezi velmi silné cachacy.

Destilace probíhá v trojdílných měděných kolonách zvaných alegría, které jsou tradiční volbou pro výrobu tohoto nápoje. Přesto je jejich použití v Brazílii na ústupu a značka Magnífica patří mezi jedny z mála výrobců, kteří tradici udržují při životě.

Řízná, ale ne agresivní

Magnífica Cachaca Bica do Alambique těží z výhod své mladosti a projevuje se značným temperamentem. Ten ostatně k Brazílii patří. Tím, že se vyhnula zrání, nemá ohlazené hrany. Není zrovna dvakrát uhlazená či sofistikovaná. Okouzlí však svou autentičností a svěžestí.

Pokud byste se obávali, že alkohol bude u tak silného a nezrajícího nápoje vystupovat příliš do popředí, není tomu tak. Bica de Alambique není sprostě či agresivně lihová. Výrazně převažují velmi zajímavé a exotické tóny, které nápoji dodávají šarm a smyslnost.

Magnífica Cachaca Bica do Alambique
Magnífica Cachaca Bica do Alambique

Chuť a vůně

Vůně nápoje Magnífica Cachaca Bica do Alambique je poměrně jemná, výrazně ovocná. Je v citron nebo limetka, ale i třtinové tóny. Po chvíli je trochu „krémovější“ a objeví se i sladší odstíny, snad třešně. Chuť je svěží. Opět se hojně ozývají citrusy, ale i jablka či třešně. Doplňují je však i exotičtější odstíny, což by snad mohly být i výrobcem avizované kapary nebo lanýže.

Jaká je cena rumu Cachaça Magnífica Reserva Soleira

V době psaní této recenze stojí rum přibližně 1 839 Kč.

Hodnocení Cachaça Magnífica Reserva Soleira

Láhev Magnífica Cachaca Bica do Alambique u vyjde na něco kolem 550 Kč. To je dobrá cena za exotickou a poněkud raritní lahůdku. Zvlášť v porovnání s cenou prémiových stařených lahví této značky. Bica do Alambique jejich komplexních kvalit sice nedosahuje, ale rozhodně není mdlá či fádní. Naopak potěší svou vášnivostí a poměr ceny a kvality je tady na výborné úrovni.

Skvěle se bude tento bílý brazilský rum vyjímat i v tradičním míchaném nápoji caipirinha, což je takové brazilské „mojito“. Dělá se z limetky, cachacy a třtinového cukru.

Magnífica Cachaca Bica do Alambique

Země: Brazílie | Obsah alkoholu:: 48 % | Doba zrání: – | Limitovaná edice: NE | Aroma: od kaparů, přes lanýže po třešně | Cena: cca 589 Kč

Za poskytnutí rumu do recenze děkujeme eshopu Alkohol.cz

Alkoholium.cz