Vinařství Zapletal
Vinařství Zapletal

Vinařství Zapletal – Ryzí vína ze srdce jižní Moravy | osobně vyzkoušeno

In vino veritas. Tak praví latinské přísloví, které snad ani není třeba překládat. Víno patří k největším výdobytkům civilizace. Za toto tvrzení by se do roztrhání těla praly přinejmenším obyvatelé jižních zemí kolem Středozemního moře, kde má víno svou kolébku. Naše země je však unikátní tím, že se zde stýká rozmarný charakter jižanský i přísný a disciplinovaný severský.

Většina České republiky holduje především pivu, ale v některých částech země má svou silnou, tradiční kulturu právě víno. Mezi tyto lokality bezesporu patří především jižní Morava a vinařská oblast kolem Velkých Pavlovic. Právě zde, v obci Velké Bílovice, najdete i tradiční vinařství Zapletal.

Staletá rodinná tradice

Vinařství Zapletal vzniklo ve své současné, moderní podobě v roce 1994, brzy tedy oslaví třicáté narozeniny. To však ani v nejmenším neznamená, že jeho zakladatel, Václav Zapletal, tehdy přičichl k vínu poprvé. Ani v nejmenším. Naopak. Rodina Zapletalů má vinařské kořeny sahající přinejmenším k počátkům předminulého století. Tato rodina například stále vlastní unikátní historický lis na hrozny, který pochází z roku 1818. To je minimálně dvě sta let kontinuální vinařské tradice.

Vinařství Zapletal - rodinná tradice

Co to znamená? Především to, že ve vinařství Zapletal vínu opravdu rozumějí a mají dalekosáhlé zkušenosti, které mohou přetavit v dokonalé výsledky v podobě lahodných nápojů. Ve vinařství Zapletal přistupují k výrobě vína s úctou k tradicím a dědictví předků. Zároveň se však nevyhýbají využívání moderních postupů a technologií, které se ukázaly jako funkční, osvědčily se a dokážou zajistit špičkovou kvalitu vína.

Ekologický přístup

Pokud si producent, který využívá přírodních zdrojů, váží toho, co mu země dává, měl by se k ní podle toho chovat. Vinařství Zapletal patří k těm, které jsou srostlé se svým krajem a přistupují k výrobě vína nikoli jako k tovární produkci zaměřené čistě na výkon, ale jako ke spolupráci člověka a přírody.

Vinařství Zapletal prosazuje šetrnou a ekologickou výrobu a pěstování. Patří i do systému Integrované produkce, což obnáší především omezování používání chemie při pěstování. Víno ze Zapletalových vinic je proto nejen lahodné a kvalitní, ale i čisté.

Vína z Vinařství Zapletal

Kolem obce Velké Bílovice obhospodařuje rodina Zapletalů na 20 hektarů vinic. Ty se mohou pochlubit unikátním podložím. Úrodná černozem, spraše, vápenité jíly a taky pískovec a slepenec. Tyto geologické podmínky v kombinaci s faktem, že jde o jednu z nejteplejších lokalit v ČR, zajišťují dokonalé prostředí pro pěstování vinné révy.

Jaká vína vinařství Zapletal nabízí?

Vinařství Zapletal se může pochlubit velmi atraktivním a bohatým sortimentem. Dominují mu běžná, tichá vína, ale ochutnat můžete i jemně perlivá vína. Samozřejmostí je výběr suchých i sladších vín, červených, bílých i růžových vín, ale třeba i speciálních vín pro konkrétní příležitosti – například svatomartinských vín.

Mnohá vína ze Zapletalových vinic se dočkala i ocenění od profesionálních sommelierů či odborné poroty v soutěžích a na veletrzích. Příkladem může být Rulandské bílé 2021, Kerner 2022, Cuvée Václav 2021, Chardonnay 2021 a mnohé další, které na e-shopu vinařství snadno najdete v kategorii „Oceněná vína“.

Za vínem a odpočinkem…

Vinařské oblasti jižní Moravy patří mezi mimořádně oblíbené destinace pro dovolenou. Tento prosluněný kraj, ačkoli stojí na tvrdé práci, totiž nabízí velmi příjemnou atmosféru a spoustu možností pro pohodovou dovolenou. Přátelští a pohostinní lidé, nádherná příroda i kultura. K poznávání a objevování, ale i užívání plnými doušky je tu toho mnoho. Víno samozřejmě nevyjímaje.

Pokud se na jižní Moravu chystáte, za vínem, odpočinkem, sportem či jinými prožitky, zázemí můžete najít přímo u rodiny Zapletalů.

Ubytování v penzionu vinařství Zapletal

Ubytování vinařství Zapletal

Vinařství Zapletal provozuje vlastní útulný, rodinný penzion a taky apartmán, který se nachází na dokonale lukrativní pozici – totiž přímo nad vinným sklepem. Penzion skrývá sedm dvoulůžkových a jeden trojlůžkový pokoj, ale jsou zde možnosti přistýlky. Je tedy vhodný pro romantickou, ale i rodinnou dovolenou.

V penzionu je společná, dobře vybavená kuchyně a sál s TV. Nechybí Wi-Fi, parkoviště, venkovní přístřešek s posezením, dokonce je zde k dispozici i gril a samozřejmě spousta vína. Penzion je zařízený poměrně jednoduše, ale nabízí čisté a příjemné prostředí. Exteriéry s dřevěným obloženým a kamennými terasami na druhou stranu působí velmi stylově.

Apartmán pak nabízí až 10 lůžek. Uvnitř najdete obývací pokoj a tři ložnice. V obýváku jsou dokonce i krbová kamna, která hezky dotvářejí atmosféru. Je zde samozřejmě i kuchyňka a koupelna.

Degustace vín

Sklípek vinařství Zapletal
Sklípek vinařství Zapletal

Do Velkých Bílovic se můžete vydat za vínem i poznáváním místní kultury a přírody. Třeba prostřednictvím v tomto kraji velmi populární cykloturistiky. Obec leží jen cca 10 km od rozlehlých vodních nádrží Nové Mlýny a od perly jižní Moravy – Pálavy.

Přímo ve sklípku vinařství Zapletal si pak můžete dopřát degustaci vín a užít si zde krásný večer. Sklep má kapacitu 30 osob a vinařství na přání zajistí cimbálovku a kompletní občerstvení. Můžete sem tedy vyrazit na firemní akci či rodinnou oslavu nebo při jiné příležitosti.

Která vína z vinařství Zapletal rozhodně stojí za ochutnání? A jaká jsme ochutnaly my?

Pokud budete chtít ochutnat vína z vinařství Zapletal, nemusíte nutně vyrazit do Velkých Bílovic. Vína si můžete objednat i na e-shopu vinařství Zapletal a nechat si je dovézt kamkoli po ČR. Která vína byste rozhodně měli vyzkoušet?

Vína z vinařství Zapletal
Vína z vinařství Zapletal v naší redakci
  • Frizante Rivaner 2022

Máte rádi jemně perlivá, velmi osvěžující vína ovocného charakteru? Pak by vám rozhodně nemělo uniknout suché víno Frizante Rivaner 2022. Okouzlí vás lehounkou, zlatavou barvou, vůní bezinky a muškátu s tóny broskví. Chuť je lehká a skvěle se hodí k jídlům z drůbežího masa, rybám nebo mořským plodům. Nebo si k vínu můžete zakousnout kvalitní tvrdé či polotvrdé sýry.

Velmi dobré víno za příznivou cenu vhodné ke každodenním příležitostem. Víno si nejlépe vychutnáte vychlazené na 7-9°C, kdy nejvíc vynikne jeho osvěžující charakter. Hodí se až pro 3letou archivaci.

Toto velmi kvalitní suché, bílé víno vzniklo z odrůdy cuvée pěstované na viniční trati Dlouhá hora. Pochlubit se může krásně jasnou, zelenkavě žlutou barvou a vůní s tóny angreštu a černého rybízu, které zaznívají i v chuti. Ta je příjemně svěží, dokonce lehounce pikantní a skvěle se hodí k rybám či tvrdým sýrům a lehkým předkrmům.

Toto suché bílé víno se pyšní špičkovou kvalitou. Jde o pozdní sběr ročníku 2022. Vůně se vyznačuje úchvatně zlatavými odstíny a ve vůni se odráží tóny lipového medu a květů. Chuť se nese ve znamení koření jako zelený pepř a čerstvého svěžího ovoce, ale i hořkých mandlí a rovněž medu. Toto víno skvěle sedí k lehkým salátům, ale je vhodné i pro samostatné vychutnávání. Ideální servírovací teplota je 9-11°C.

Veltlínské zelené z vinařství Zapletal
Veltlínské zelené z vinařství Zapletal

Toto suché, bílé víno se dočkalo prestižního ocenění v podobě stříbrné pozice v Great American International Wine Competition USA – 2023. Vyniká nádherně jiskřivou zelenkavou barvou a jemnou vůní bezinek a grepu. Chuť je lehčí a hodí se k rybám či drůbeži. Vynikající, oceněné moravské víno za skvělou cenu.

  • Kerner 2022

Další oceněné víno. Tentokrát stříbrnou medailí v Grand Prix Vinex 2023. Jde o lahodné a dokonale vyvážené suché bílé víno odrůdy Kerner z viniční trati Vinohrádky. Víno překvapí velmi výrazným, kořenitým aroma. Ve vůni i chuti se prosazuje tmavý, lesní med, jenž doprovázejí tóny muškátu. K vínu se skvěle hodí grilované telecí, ale i drůbež.

  • Hibernal 2022

Toto polosuché bílé víno se zrodilo z odrůdy Hibernal pocházející z viniční trati Pod Belegrady. Jde o pozdní sběr ročníku 2022 a taky o víno oceněné v soutěži Grand Prix Vinex. Je to poměrně vydatné, plné víno. To se projevuje v hutnější vůni s dominancí černého rybízu, v plné ovocné a kořenité chuti, ale i v obsahu alkoholu, který činí 13,5 %. Silné, lahodné víno i pro náročnější gurmány.

Vinařství Zapletal
Vinařství Zapletal

Výborné červené suché víno temně fialové barvy. Ta již napovídá, že v chuti a vůni se projeví především tmavé lesní plody či brusinky. Svou vydatností a plností se víno hodí ke zvěřině i kořeněným pečeným masům a steakům. Jde o silnější víno s obsahem alkoholu 13,5 %.

  • Frankovka 2019

Toto špičkové jakostní odrůdové červené víno vzniklo z odrůdy frankovka vypěstované na viniční trati Dlouhá hora. Svou kvalitou osloví i náročné vinaře. Nádhernou rubínovou barvu doplňuje sytá vůně višní, papriky a pepře a hutná, plná chuť s výraznou kyselinkou a skořicovými tóny. Víno skvěle ladí se skopovým masem a zvěřinou nebo pečenou kachnou či s měkkými a plísňovými sýry.

  • Další skvělá vína

Za vyzkoušení stojí jistě i mnoho dalších vín z vinařství Zapletal. Například výborný červený Blauburger 2019, který se nese v duchu borůvek a ostružin. Celou řadou medailí oceněné Chardonnay 2021, které patří mezi nejúspěšnější vína vinařství. Vynikající Rulandské šedé 2021 s jemně kořeněným výrazem nebo báječná Pálava 2022 s nádechem vanilky a čajové růže.

Vína z vinařství Zapletal
Vína z vinařství Zapletal
Alkoholium.cz