Don Q Double Wood Port Finish L.E.
Don Q Double Wood Port Finish L.E.

Recenze rumu Don Q Double Wood Port Finish L.E. – Portoriko může být na své rumy hrdé

Don Q Double Wood Port Finish L.E.

Země: Portoriko | Obsah alkoholu:: 40 % | Doba zrání: 5 až 8 let | Limitovaná edice: 2982 lahví v Evropě | Cena: cca 1 549 Kč

Tak na jaký rum jste dostali chuť dnes? Co třeba na nějakou opravdu mimořádně vytříbenou lahůdku z Portorika? Nyní totiž sáhneme do tajuplných zákoutí této exotické karibské země a podíváme se pod lupou na poklad, který se zde nachází. Máme pro vás recenzi luxusního rumu Don Q Double Aged Cask Port Finish. Pod tímto dlouhým názvem se skrývá lahůdka, která by neměla žádnému rumovému gurmánu či gurmánce uniknout.

Don Q – z hlubin Portorika až k nám na stůl

Portoriko leží kousek na východ od Dominikánské republiky a Haiti a bezesporu patří mezi symboly exotiky a tropické záhadnosti. Zároveň je – jako většina ostatních karibských ostrovů a zemí – rodištěm vynikajících rumů. Asi nejznámějším výrobcem je zdejší značka Bacardi, kterou nejspíš budou znát i rumoví laici či naprostí abstinenti.

Don Q Double Wood Port Finish L.E. - etiketa
Don Q Double Wood Port Finish L.E. – etiketa

Značka Don Q je o poznání méně známá. Ale rozhodně ne méně významná či kvalitní – ba přímo naopak. Zatímco Bacardi vyrábí především party pití pro každého, Don Q už je spíše prémiová záležitost pro náročnější milovníky rumů. O tom svědčí i cenové relace. Rum, kterému budeme dnes věnovat pozornost, pořídíte od cca 1500 Kč více. Nejde tedy o žádnou konzumní lihovinu – vlastně už ani o „trochu lepší“ pití. Tohle už je vyšší kategorie.

Tradice a kvalita

Don Q může ve svých rumech zhmotnit víc než 150 let tradice a zkušeností. Název značky je symbolický. Odkazuje na známou postavu Dona Quijote. Podobně jako tento bludný a zneuznaný rytíř z románů M. Cervantese se totiž značka už přes staletí pídí po vidině dokonalosti a zadostiučinění. Po vizi perfektního rumu. A nelze popřít, že svými zásluhami a kvalitami svých rumů si už vysloužila rytířské ostruhy.

Don Q Double Wood Port Finish L.E.
Don Q Double Wood Port Finish L.E.

Vše důležité se odehrává v destilérii Serralles, která vznikla už v roce 1865. Jde o rodinnou palírnu založenou a stále vlastněnou rodem Serralles. Samotná značka Don Q pak vznikla už v roce 1934. V Portoriku jde o pojem a národní poklad. Značka je velmi tradiční, ale rozhodně nezaspala dobu. Do své filozofie implementuje i moderní myšlenky, jako je šetrný přístup k unikátnímu přírodnímu prostředí, které Portoriko bezesporu má.

Don Q nabízí celou řadu vynikajících rumů. Mezi relativně dostupnější série patří například Don Q Gold či bílá alternace Don Q Cristal. Značka nabízí i ochucené rumy v „Bacardi stylu“ – včetně kokosového či ananasového bílého rumu. Ale jádro značky tvoří rumy exkluzivnějšího rázu. A právě sem patří i kolekce Double Aged. Ta má hned několik zástupců.

Tyto rumy se liší zejména podle toho, jakým způsobem dozrávaly. Jednou je to sherry (Don Q Double Aged Sherry Cask Finish), jindy vermut nebo třeba kalifornské víno odrůdy Zinfandel či špičkový koňak.

Rum s nádechem portského

V případě láhve Don Q Double Aged Cask Port Finish, která je předmětem dnešní recenze, se o finální tečku postaralo portské víno. Ale nepředbíhejme… tento rum nejprve zrál 5 až 8 let v tradičních sudech z amerického bílého dubu. Teprve potom našel na další minimálně 3 roky spočinutí ve starých evropských sudech po prvotřídním portském víně. Toto dvojí staření se odráží v názvu Double Aged. Je přitom jasné, že tento rum už bude dokonale uzrálý a že se můžeme těšit na opravdovou lahůdku.

Don Q Double Wood Port Finish L.E. - barva
Don Q Double Wood Port Finish L.E. – barva

V rámci řady i obecně jde o relativně lehký rum. Don Q Double Aged Cask Port Finish má jen 40 % alkoholu. Jeho koňakový kolega má naproti tomu skoro 50 % alkoholu. Přesto se nedá v žádném případě říct, že by šlo o lehké, natož jalové pití. Naopak rum má překvapivě silný, sebevědomý výraz.

Láhev a barva

Rum Don Q Double Aged Cask Port Finish se skrývá v poměrně jednoduché, ale velmi vkusné a tradičně působící lahvi, která na první pohled slibuje kvalitu. Pěkným detailem je, že etiketa (resp. její spodní část) každého druhu Double Aged kolekce je sladěna s barvou samotného rumu. Např. u rumu zrajícím po koňaku je zlatavá až do karamelova – u naší lahve je vínově rudá s fialovým nádechem.

Barva rumu samotného má podobné odstíny a je velmi tmavá. Je vidět, že druhé zrání v sudech po portském se na nápoji výrazně podepsalo.  Estetický dojem z lahve je výborný.

Jaká je cena rumu Don Q Double Wood Port Finish L.E.

V době psaní této recenze stojí rum přibližně 1 549 Kč.

Vůně a chuť

Vůně poměrně zřetelně sekunduje barvě – podobně jako v ní se zde odrážejí tóny malin, ale i švestek a dalšího lesního ovoce v doprovodu odstínů dřeva a alkoholu, nikoli však v nepříjemné míře. Spíš tak, že rum nepůsobí jako zavařenina či limonáda, ale má svůj charakter. Dá se říct, že portské má ve vůni převahu nad tradičními rumovými tóny. Ty se trochu krčí v pozadí.

Don Q Double Wood Port Finish L.E. - v ruce
Don Q Double Wood Port Finish L.E. – v ruce

Pokud byste čekali, že chuť přinese nějaký překvapivý kontrast, pak vás čeká malé zklamání. I zde je opět vliv portského velmi výrazný. Až v pozdějších fázích se rozvinou náznaky dubového dřeva, hořké čokolády, ale i stíny vanilky a medu a některých dalších složek, které je těžké jasně pojmenovat. Chuť se na vrcholu stává bohatou a hřejivý závěr představuje tu správnou rumovou tečku.

Celkové zhodnocení

Don Q Double Aged Cask Port Finish není zcela běžný karibský rum. Opravdu mimořádně silně ho ovlivnilo druhé zrání v sudech po portském. Tato zajímavá koláž však vyznívá harmonicky, důstojně a vyzrále. Rum má malilinko sladší vyznění, což může být pro někoho výhoda a pro někoho ne. Celkově však zcela naplňuje očekávání a rozhodně nevzbuzuje dojem promarněné investice. Don Q předvádí precizní a profesionální výkon a přináší rum, který je víc než prudce pitelný, neotřelý a vynikající.

Don Q Double Wood Port Finish L.E.

Země: Portoriko | Obsah alkoholu:: 40 % | Doba zrání: 5 až 8 let | Limitovaná edice: 2982 lahví v Evropě | Cena: cca 1 549 Kč

Za poskytnutí rumu do recenze děkujeme eshopu Alkohol.cz

Alkoholium.cz