_

Orientační alkoholtester do mobilu – aplikace Alkulačka

Chcete vědět, kdy budete s alkoholem na nule? Pak vás jistě potěší následující recenze a doporučení v jednom. Bude se totiž týkat další šikovné alkoholové aplikace pro chytré mobilní telefony postavené na platformě Android. Jako obvykle doporučujeme aplikaci, která je zdarma.

Chcete vědět, kdy budete s alkoholem na nule? Pak vás jistě potěší následující recenze a doporučení v jednom. Bude se totiž týkat další šikovné alkoholové aplikace pro chytré mobilní telefony postavené na platformě Android. Jako obvykle doporučujeme aplikaci, která je zdarma.

_

V předchozích článcích jsme se věnovali recenzím aplikací, které byly určeny především pivařům. Jednalo se konkrétně o aplikace Pivní deníček a Pivní listy. Následující aplikace je však určena všem konzumentům alkoholických nápojů. Jedná se o aplikaci Alkulačka. Jak už název napovídá, jedná se o jednoduchou, ale praktickou alkoholovou kalkulačku. Díky ní snadno zjistíte, kdy budete na nule.

Představení aplikace

Jak je naším zvykem, představujeme mobilní aplikace, za jejichž použití nemusíte platit. Výjimkou není ani Alkulačka, která je rovněž zdarma. Jak se tato aplikace používá a co vše v ní naleznete, prozradí následující odstavce.

Vstupní obrazovka – zadejte začátek pití, váhu a pohlaví

Při spuštění aplikace vás hned čeká vyplňování důležitých údajů, které jsou nutné pro přesnost výpočtu. Žádné zbytečné klikání, jde se rovnou na věc. Prvním údajem je informace o začátku konzumace alkoholu, dalším neméně důležitým údajem je pak vaše hmotnost a jako poslední musíte vyplnit vaše pohlaví. Tyto údaje jsou nezbytné pro zpřesnění výpočtu. Jak hmotnost, tak pohlaví mají totiž zásadní vliv na rychlosti odbourávání alkoholu i na jeho hladinu v krvi. Při spuštění se nelekněte grafického zpracování, které je v trochu jedovatých odstínech zelené a oranžové. Nebrání to sice funkčnosti aplikace, ale pokud na něm vývojáři zapracují, bude to jistě uživateli vítaný krok.

_

Následuje výčet vypitých nápojů

Dostanete-li se přes úvodní dotazník, můžete pokračovat dále. V dalším kroku vás čeká vyplňování všech vypitých alkoholických nápojů. Nabízený seznam je, dle našeho názoru, dostačující. Pohodlně si zde navolíte druh alkoholického nápoje i jeho vypité množství. Dejte si však pozor, abyste jednotlivé nápoje vsadili také do správného času. Umístíte-li všechny vypité nápoje do první hodiny, bude výpočet velmi zkreslen.

Graf vývoje hladiny alkoholu v krvi a údaj, kdy budete na nule

Vyplníte-li všechny vypité nápoje, můžete stisknout tlačítko pokračovat. Tím se dostanete do poslední části aplikace, tedy do vyhodnocení výsledků. Zde už není třeba nic vyplňovat. Aplikace má už totiž dost údajů na vykreslení grafu vývoje hladiny alkoholu v krvi i pro výpočet toho, kdy bude hladina alkoholu v krvi rovna nule. Pokochat se tak můžete pěkným grafem a zároveň můžete zjistit, kdy naplno vystřízlivíte.

Údaje jsou pouze přibližné

_

Při používání Alkulačky mějte na paměti, že informace, které poskytuje, jsou pouze přibližné. Ony ani jiné být nemohou, neboť faktorů ovlivňujících rychlost vstřebávání alkoholu je opravdu hodně. Do velké míry tak záleží na konkrétním jedinci a také na konkrétních podmínkách. Pokud jste například před nebo během konzumace alkoholu jedli, bude doba vstřebávání alkoholu delší. I některé léky mohou ovlivňovat rychlost vstřebávání alkoholu. Proto pozor! I když vám Alkulačka ukáže, že jste už hodinu na nule, neznamená to, že ve skutečnosti na nule opravdu jste. To je důležité si uvědomit, zvláště chystáte-li se usednout za volant. V tomto případě zásadně nedoporučujeme se těmito údaji řídit a usednout za volat. Nejenže v sobě můžete mít ještě nějaký alkohol, ale pokud se chystáte řídit třeba po bujařejší oslavě, je dost dobře možné, že vaše řidičské schopnosti budou omezené. Krátký a nekvalitní spánek má na řízení stejně neblahý vliv alkohol. Na to pamatujte!

Stáhnout si aplikaci Alkulačka můžete přímo z obchodu Play.

I přesto aplikace Alkulačka poskytuje zajímavé údaje a nenajde se důvod, proč ji nepoužívat. Pro přesnější měření hladiny alkoholu v krvi však doporučujeme spíše použít alkoholtester (ČTĚTE – Jaký alkohol tester vybrat?). Levnější, ale přesto certifikovaný alkoholtester vás vyjde na zhruba 1200Kč.

Alkoholium.cz