Alkohol tester – Mít či nemít? A když, tak který?

Alkohol testery jsou jednoduchá i poměrně sofistikovaná zařízení sloužící k měření obsahu alkoholu v dechu. V následujícím článku se podíváme, jak mohou nejen předejít závažné dopravní nehodě, ale rovněž mohou zajistit vyhazov z práce či být zdrojem opilecké zábavy.

Alkohol testery jsou jednoduchá i poměrně sofistikovaná zařízení sloužící k měření obsahu alkoholu v dechu. V následujícím článku se podíváme, jak mohou nejen předejít závažné dopravní nehodě, ale rovněž mohou zajistit vyhazov z práce či být zdrojem opilecké zábavy.

Policejní dechová zkouška
CC West Midlands Police

Ačkoliv se najde spousta online kalkulaček, které počítají množství alkoholu v krvi, jejich odhady je nutné brát s obrovskou rezervou. Některé se v podobě šikovných aplikací dostaly dokonce i do našich chytrých telefonů (třeba mobilní alkohol tester Alkulačka, o kterém jsme již psali). Ani nejlepší algoritmus alkoholové kalkulačky však nedokáže zohlednit všechny proměnné, které ovlivňují rychlost vstřebávání alkoholu v těle konkrétního jedince v konkrétní situaci. Proto existují alkohol testery, které detekují alkohol přímo v dechu a s různou přesností odhalí i jeho hladinu.

Kdo nejčastěji tasí alkohol testery?

Vedle silničních hlídek jsou alkohol testerem velmi často vybaveni také zaměstnavatelé, kteří s jejich pomocí odhalují zaměstnance, kteří chodí do práce pod vlivem alkoholu. Co musí splňovat alkohol tester, který může opatřit důkaz proti nezodpovědnému zaměstnanci, si povíme níže. Alkohol testerem bývají rovněž vybaveny školy či někteří rodiče, kteří se potýkají s nezbedným potomkem. Alkohol tester by rovněž měli vlastnit řidiči z povolání a vlastně všichni řidiči, kteří se večer neudrží a bez ohledu na ráno pijí, přestože ví, že alkohol za volant rozhodně nepatří. V těchto případech mnohdy dokáže alkohol tester zachránit lidské životy. Je však otázkou, zda by životy lépe neochránil zodpovědný přístup řidičů, kteří by si večer před jízdou odpustili nadměrné dávky alkoholu.

Druhy alkohol testerů, aneb který vybrat

Na výběr je většinou celá řada alkohol testerů. Rozřaďme si je proto do základních kategorií, které nám částečně napoví, který přístroj případně zakoupit.

Alkohol tester s polovodičovým senzorem

Klasický alkohol tester
_

Nejobyčejnějším a také nejlevnějším typem jsou alkohol testery s polovodičovým senzorem. Princip těchto alkohol testerů je celkem prostý. Polovodičové čidlo testeru se nejprve zahřeje na teplotu kolem 30°C. V tomto okamžiku je přístroj připraven k použití. Při dýchnutí dopadá alkohol na čidlo, což ovlivňuje elektrické napětí v čidle. Přístroj díky změně napětí odhalí přibližnou hladinu alkoholu v dechu. Nevýhodou tohoto typu je fakt, že v mnoha případech může být alkohol tester ovlivněn i jinými látkami než alkoholem a zároveň je výsledek měření závislý na síle vdechu. Omezená je rovněž životnost čidla, které je nutné zhruba po 200 měření zkalibrovat, popřípadě vyměnit. Proto se tento typ hodí především pro domácí použití, kdy si čas od času pro jistotu ověříte, zda jste opravdu na nule.

Fuel cell alkohol testery

Druhou kategorií alkohol testerů jsou tzv. fuel cell alkohol testery. Ty fungují úplně na jiném principu. Jakmile je v testeru dostatek vzduchu k analýze, nasaje ho pumpa do palivového článku (angl. fuel cell). Odpadají tedy nepřesnosti související se sílou vdechu. Poté se v palivovém článku  alkohol spálí, čímž se z něj vyrobí elektrický proud. Množství vyrobeného proudu pak indikuje množství alkoholu v dechu. Fuel cell alkohol testery jsou proto o poznání přesnější než polovodičové. Navíc se tolik neopotřebovávají, takže je možné i jejich každodenní opakované používání.

Stanovená či průkazná měřidla

Mluvíme-li o stanovených či průkazných měřidlech, nemáme na mysli odlišnou technologii měření, nýbrž kategorii alkohol testerů, jejichž výsledky lze jako průkazné použít i u soudu. V této kategorii alkohol testerů bychom našli především špičkové fuel cell alkohol testery, které však musí být navíc certifikovány Českým metrologickým institutem. Průkazná měřidla tak nejčastěji využijí firmy, které chtějí předcházet případným prohraným soudním sporům se zaměstnancem, který u soudu napadne zaměstnavatelovu výpověď. Zaměstnavatel má v tomto případě důkaz, že zaměstnanec byl v pracovní době prokazatelně pod vlivem alkoholu. Stejně tak přijdou vhod obcím, které jimi mohou vybavit své strážníky. Ceny takovýchto přístrojů se však pohybují v řádech desetitisíců korun.

Hry s alkoholtesterem
CC Houston DWI Attorney

Alkohol tester zdrojem zábavy?

Množství alkoholu v dechu však lze měřit i z jiných důvodů. Alkohol tester totiž může být i zdrojem lehce opileckých zábav. Pomiňme přitom soutěže v tom, kdo nadýchá více a podobné hrátky, které víc než k zábavě vedou na záchytku nebo do nemocnice, případně je bude provázet pořádná kocovina. Naopak parta přátel bavících se nad sklenkou nějakou postřehovou, vědomostní či logickou hrou, může  díky alkohol testeru snadno srovnat handicapy jednotlivých hráčů-pijanů. Vynalézavosti se v tomto směru meze nekladou. Jen je třeba myslet na to, že krátce po požití alkoholického nápoje ukáže přístroj velmi zkreslené hodnoty a navíc se tím jeho citlivé senzory rychle ničí. To platí zvláště u alkohol testerů s polovodičovým senzorem.

Tady jsou nejlepší alkohol testery na trhu.

Název
alkohol tester v-net al 5500-2V-net AL 5500 Zjistit cenu
alkohol tester V-net AL 5500V-net DA 8100 Zjistit cenu
alkohol tester alkohit x-5Alkohit X-5 Zjistit cenu
alkohol tester alcoforce masterAlcoforce Master Zjistit cenu
alkohol tester sencor sca ba01 v2Sencor SCA BA01 V2 Zjistit cenu
Recenze alkohol testerů zde
Alkoholium.cz