Minipivovar Krajinská 27, České Budějovice
Minipivovar Krajinská 27, České Budějovice

10 + 2: Nejlepší minipivovary v ČR

Sektor řemeslných pivovarů, nebo chcete-li craftových či mini pivovarů, je v poslední dekádě na vzestupu i v naší zemi a mnohé pivovary, které vyrostly především v druhém desetiletí 21. století, jsou již svou nabídkou schopni konkurovat zavedeným komerčním pivovarům. Díky tomu se českému pivnímu fajnšmekrovi otevírají nesrovnatelně širší a rozmanitější možnosti, než tomu bylo třeba na počátku století. Tento trend je zajisté pro „českou pivní kulturu“ blahodárný a osvěžující, a proto jsme se rozhodli přispět žebříčkem, do kterého jsme zařadili 12 inspirativních tipů na nejlepší minipivovary v ČR.

Tipy na nejlepší minipivovary v ČR

1. Minipivovar Matuška, Broumy

Velmi zajímavý malý řemeslný pivovar najdete v obci Broumy, která leží v okrese Beroun. V minipivovaru Matuška se pivo vaří už od roku 2009 a tento malovýrobce nepoužívá při procesu filtraci ani pasterizaci, takže pivo má ten správný a nefalšovaný říz a autentický charakter. Pivovar je dílem zkušeného sládka Martina Matušky, který už má s touto činností více než 40leté zkušenosti, takže je skutečně člověkem na svém místě.

Pivovar začínal takříkajíc „od garáže“. Dnes už má 10 zaměstnanců, vaří kolem 30 druhů piva a objem činí cca 5 000 hektolitrů ročně. A jaká piva pivovar nabízí? Najdete zde velký výběr svrchně i spodně kvašených piv, ale i takzvané „kyseláče“, tmavá a pšeničná piva či různé speciály. Výběr je opravdu velmi pestrý. Piva si můžete pořídit přes e-shop, ale prodávají se nebo čepují i v desítkách barů, restaurací, hotelů a dalších zařízení po celé ČR.

Objednat pivo až domu

2. Pivovar Clock, Potštejn

Obec Potštejn Královehradeckém kraji je známá je známá bohatým historickým odkazem v podobě hradu i zámku, ale vyrazit sem můžete i na skvělé pivo. To má na svědomí zdejší lokální malý pivovar Clock, který se výrobou řemeslného piva zabývá od roku 2014. Pivovar sídlí v rekonstruované budově historického pivovaru, takže de facto navazuje na dávnou tradici. V současnosti je zde kromě pivovaru i velká pivnice, kde si můžete pivo Clock dopřát čerstvé a v nejvyšší kvalitě.

Pivovar původně začínal na ročním výstavu pouhých 700 hl, v roce 2022 už to však bylo skoro 9000 hl. Jde tedy o rychle rostoucí pivovar, o jehož produkty je velký zájem. Mezi jeho piva patří pivo typu american pale ale (Clock), american red IPA (Twist), klasické světlé výčepní (Hector), ale i opravdu široká škála speciálů a taky limitovaných edicí. Pivovar nabízí i nealkoholická piva, ochucená piva a další perly. Rozhodně je, z čeho vybírat.

Objednat pivo až domu

3. Pivovar Kocour, Varnsdorf

Město Varnsdorf leží na severu Čech, téměř u hranic s Německem. Město má za sebou bohatou historii, je to město s dlouhou průmyslovou a strojírenskou tradicí a vaří se zde taky skvělé pivo. Lokální pivovar Kocour má výbornou pověst a těší se značné oblibě. Ostatně areál pivovaru je skvěle zařízený a slouží i jako rekreační resort s možností ubytování v krásném hotelu (nebo třeba i ve ve stylových vagonech), skvělou restaurací i sportovním zázemím. Je zde dokonce i mini zoo. Pivovar Kocour tak patří mezi nejdůležitější „poutní“ a turistická místa ve Varnsdorfu a okolí. Samozřejmě si sem můžete zajít i na exkurzi.

A jaké pivo se zde vaří? Kocour má v nabídce svrchně i spodně kvašená piva, portery, ba i vynikající nealko limonády. Nechybí světlá i tmavá piva a různé speciály. Výběr je parádní a piva obstojí i vůči tvrdé konkurenci a tváří v tvář vysokým nárokům českých pivařů.

Objednat pivo až domu

4. Pivovar Zichovec, Louny

Lounský řemeslný pivovar Zichovec vznikl sice teprve v roce 2010, ale dnes má na českém trhu velmi slušné postavení a načepují vám ho v řadě velmi kvalitních nejen pražských podniků. Na pivovaru Zichovec je zajímavé i to, že piva od roku 2019 stáčí nejen do lahví, ale i plechovek – což je věc, která dosud není u minipivovaru běžným standardem.

Zichovec vaří na 60 druhů piv, velkou část z nich tvoří i nejrůznější experimentální speciály a různá odvážná a zvláštní piva. Jde o pivovar s mladým duchem, který se nebojí jít do rizika a dělat i trochu bláznivé pokusy. Ostatně legendární pivo tohoto výrobce nese název „Magor“. Ale piva Zichovec jsou především osvědčená a vždy skvělá, takže se jich rozhodně nemusíte bát. Naopak, pro fajnšmekry je ochutnání aspoň některých kousků přímo povinnost.

Objednat pivo až domu

5. Minipivovar Krajinská 27, České Budějovice

Minipivovar Krajinská 27, České Budějovice
Minipivovar Krajinská 27, České Budějovice

Přímo v centru malebných Českých Budějovic můžete najít řemeslný pivovar Krajinská 27, který vznikl v návaznosti na pivovarskou tradici sahající až do 15. století. Součástí pivovaru je nejen restaurace, kde si můžete zdejší piva dopřát, ale taky velmi příjemný penzion, který vám umožní ubytovat se přímo u tohoto pivního zdroje.

Piva jsou zde vařena bez chemie a poctivě. Často podle staročeských receptur a s minimální automatizací (tedy řemeslným způsobem). V nabídce převažují spodně kvašená piva využívající český chmel i kvasnice. Piva nejsou pasterizovaná ani filtrovaná, chuťově, vizuálně i nutričně jsou velmi bohatá. Najdete zde zavedené ležáky i nejrůznější speciály.

6. Pivovar Falkenštejn, Krásná Lípa u Rumburka

Pivovar Falkenštejn najdete v obci Krásná Lípa u Rumburka u Lužických hor. Pivovarská historie v obci je dlouhá, ale samotný Falkenštejn vznikl teprve v roce 2013. Dnes je jeho součástí i zájezdní restaurace a pivní bar či penzion. Skvělé místo pro výlet anebo třeba firemní či soukromou akci. A na jaká piva se můžete těšit?

Opět se zde vyrábějí pouze nefiltrovaná a nepasterizovaná piva. Ke zdejším klasickým pivům patří spodně kvašený světlý ležák Světák, polotmavý Ostroff či silný a temný 14° Dittrich, ale i mnoho dalších piv. Zajímavá je pak zdejší speciální pivní značka Kanár, která nabízí konopná piva. Rozhodně jde o zajímavou záležitost, která stojí za ochutnání.

Pokud chcete, můžete se ubytovat přímo v pivovaru Falkenštejn v moderně zařízených pokojích pro 2 až 4 osoby.

7. Pivovar Trautenberk, Horní Malá Úpa

Pivovar, který se jmenuje Trautenberk, nemůže ležet jinde než v Krkonoších. Konkrétně ho najdete u obce Malá Úpa a ve výšce víc než 1000 metrů nad mořem, ve sklepení historické Tippeltovy horské boudy. Horských pivovarů u nás zas tolik není, a už proto si Trautenberk zaslouží pozornost. Druhým důvodem je samozřejmě skvělé pivo, které se zde vaří – bez pasterizace a filtrace a řemeslným, poctivým způsobem.

Pivovar nabízí i skvělou pivnici s restaurací a možnost ubytování v pokojích pro 4 až 8 osob. Pivo Trautenberk si však můžete dopřát nejen zde, ale i v několika dalších penzionech a hotelích v Krkonoších. Základem nabídky pivovaru je světlá spodně kvašená 11°, řízná polotmavá 13° a svrchně kvašená APA 14°.

8. Pivovar Monopol, Teplice

Hotel Pivovar Monopol
Hotel Pivovar Monopol

Teplický pivovar Monopol se může pochlubit nejen skvělými řemeslnými pivy, ale taky vlastními pivními lázněmi a wellness centrem se saunovým světem. Obliba pivních lázní je na vzestupu, a pokud jste ještě žádné nenavštívily, ty v Monopolu mohou být výborná volba. Samozřejmě se zde můžete taky ubytovat v příjemném hotelu s 36 pokoji a 3 apartmány. Je zde i restaurace, pivnice, kavárna a další vybavení.

Zdejší pivovárek nabízí klasický 12° ležák Monopol, polotmavé pivo Karlík, ale třeba i ochucené višňové pivo či silné 14° ALE. Dále se můžete těšit na různé sezónní speciály, nechybí mezi nimi ani velmi silná piva typu porter a další skvělé kousky. Tento pivovar a wellness hotel má rozhodně co nabídnout.

Pivní koupele si můžete na čas objednat přes tento rezervační formulář. Na jednoho vás koupel vyjde na cca 1100 Kč, pro dvě osoby na 2100 Kč.

9. Pivovar Trojan, Telč

Pivovar Trojan Telč
Pivovar Trojan Telč

Pivovar Trojan je poměrně mladý telčský minipivovar, který vznikl teprve v roce 2017, ale daří se mu velmi dobře a jeho produkce se stále rozvíjí. Tento pěkný pivovar můžete navštívit a ve zdejší stylové pivnici, která se rozkládá přímo ve varně, si dopřát zdejší pivní lahůdky. Všechny jsou vyráběné tradičními, řemeslnými postupy – bez pasterizace a filtrace, se zachováním maximálního autentického rázu a charakteru chutě i vůně.

Kromě toho je zde i letní posezení na zahrádce s dětským koutkem, takže může jít i o příjemnou zastávku na letním výletě s rodinou. Pivovar dnes vyrábí skoro třicet druhů pivod lehkého 7° piva Peříčko až po hodně říznou 20° Dvacítku. Ve výběru jsou piva světlá, polotmavá i tmavá, ležáky i ochucené pivo (např. zázvorové) a leccos dalšího.

10. Minipivovar Čestmír, Brandýs nad Labem

Čestmír je někdejší tzv. „létající“ pivovar, který v roce 2019 úspěšně přistál a natrvalo zakotvil v Brandýse nad Labem, kde vyrábí skvělá a velmi zajímavá řemeslná piva. Na ty si můžete zajít do řady restaurací, hospůdek a kaváren především právě v Brandýse či okolí, ale opravdu velké množství míst, kde se čepuje pivo z tohoto pivovaru je i v Praze.

A jaká piva tento pivovárek nabízí? Známé jsou především světlé ležáky 11° Čest a 12° Mír. V nabídce je však i polotmavý ležák či APA, IPA i ALE piva a nejrůznější speciály. Nutno říct, že sortiment je poměrně velmi rozsáhlý, takže v něm jistě najdete něco, co vás zaujme.

11. Extra tip: Nachmelená Opice, Krnov

Tento krnovský pivovar vznikl spojením sil dvou rodin – Valentů a Kuřeců. Jedna měla prostory, druhá zkušenosti a know-how. Výsledkem je úspěšný craftový pivovar, který funguje od roku 2015. Zdejší pivo je nepasterované a nefiltrované, pivovar se zaměřuje primárně na svrchně kvašená piva, ale nabízí i ta spodně kvašená.

Pivovar už získal několik zajímavých ocenění a nabízí velmi zajímavý sortiment. Nebojí se ani experimentů a exotiky. Ochutnat tak můžete třeba australské ALE pivo, tropickou 14° IPU, extra silný stout (24°) a desítky dalších velmi zajímavých kousků, které lákají k ochutnání.

12. Extra tip: Pivovar Libertas, Úvaly

V Úvalech u Prahy rovněž vyrostl před lety velmi zajímavý řemeslný pivovar. Libertas se soustředí na využití kvalitních, vybraných surovin a nabízí ležáky i různé zajímavé pivní styly ze světa – zajímavá je například silná Imperial IPA 18° či extra silné 24° anglické ALE, nabídka je však široká a zahrnuje několik desítek druhů piv – včetně hodně zajímavých speciálů, mezi nimiž jsou i 26° piva.

Malé pivovary s ubytováním

Které malé pivovary nabízejí možnost ubytování? Toto jsou nejlepší z nich:

Více možností ubytování přímo v pivovaru najdete v samostatném článku.

Alkoholium.cz