Luxusní alkohol

Luxusní alkohol – 6+1 exkluzivních drahých lahví alkoholu do vaší sbírky

Uvažujete, že byste doplnili svou sbírku výběrového alkoholu o jednu či více dalších krásných lahví? Ale dochází vám inspirace? Připravili jsme pro vás tipy na šestici skvělých lahví, které se neztratí ani v opravdu exkluzivní sbírce. Jde o prémiové kousky luxusního alkoholu, které potěší duši náročných sběratelů a milovníků nejlepšího pití. Snažili jsme se přitom o dostatečnou pestrost. Na své si tak přijdou fanoušci špičkové whisky, rumu, koňaku, šampaňského i neobvyklých pálenek a dalších klenotů.

Do našeho výběru jsme zařadili poměrně drahé lahve alkoholu. Takové, které už mají potenciál posloužit i jako investiční lahve. Sbírka alkoholu tak může sloužit nejen jako potěcha pro oko i srdce, ale i jako jistá záloha pro budoucnost, která je teď nejistější než kdy dřív.

Nejlepší luxusní lahve exkluzivního alkoholu podle naší redakce

1. Rémy Martin Louis XIII. Prestige 0,7l 40%

Rémy Martin Louis XIII. Prestige

Tohle je tedy kousek! Skutečný klenot. Ostatně už pohled na láhev vzbuzuje dojem, jako byste se dívali na součást státních korunovačních klenotů. Nikoli náhodně láhev připomíná takzvané královské jablko neboli globus cruciger. Není však (celé) ze zlata, nýbrž ze špičkového světoznámého křišťálu baccarat. Zlato zde však najdete taky – a to rovnou 24karátové. Je jím ozdobena zátka.

Láhev nese jméno po francouzském králi Ludvíku XIII. (Louis XIII) a tento koňak je často považován za „krále koňaků“. Nápoj zraje až 100 let v sudech z francouzského limousinského dubu. Už samotná barva moku je neuvěřitelně uhrančivá. Temný jantar přechází až k rubínově rudým tónům a zpět ke zlatavým. Jakoby se v lahvi ukrývalo celé nebe při červánkovém západu slunce nad mořem.

O tom, jak tento skvost chutná, můžeme jen snít. Láhev ostatně stojí nějakých 74 000 Kč. Nejde tedy o koňak, který bychom běžně popíjeli po večerech. Ale možná patříte ke šťastnější části populace. Anebo si láhev pořídíte jako investici do budoucna a budete se těšit a kochat alespoň pohledem na ni ve své sbírce.

2. Ardbeg 23y 0,7l 46,3% GB

Ardbeg 23y

Whisky patří světově mezi nejoblíbenější alkohol. Rovněž je extrémně populární volbou i pro účely investičního alkoholu. Známá skotská palírna Ardbeg z ostrovního regionu Islay patří k velmi oceňovaným výrobcům whiskey. Její whisky jsou typické silným „mořským“ akcentem s jodovými tóny. Nechybí ani charizmatická skotská nakouřenost.

Ardbeg má za sebou 200letou tradici, ale koncem 20. století se potýkal s problémy. Na přelomu tisíciletí však díky široké podpoře „fanoušků“ palírna povstala z popela. V roce 2017 pak vydala lahev Ardbeg Twenty Something 23y, která měla být poděkováním všem podporovatelům a příslibem velkých budoucích věcí.

Whisky si poležela 23 let v sudech po bourbonu a posléze po sherry. Získala nádhernou barvu a do její chuti i vůně se otiskly tóny čokolády, ovoce a dřeva. Ardbeg Twenty Something 23y vypadá v docela běžné lahvi na první pohled nenápadně. Jde však o naprosto exkluzivní záležitost. Vřele doporučujeme.

3. Glenlivet 25y 0,7l 43%

Glenlivet 25y

Palírna Glenlivet ze skotského „whisky regionu“ Speyside patří mezi ty šťastné, jejíž jméno zná celý svět. Není to ale jen o štěstí. Palírna si světový věhlas vydobyla špičkovou kvalitou a skoro dvěma sty lety zkušeností. Všechen um těch, kteří se o proslulost palírny zasloužili, se nyní zhmotňuje v lahvi (a především nápoji v ní obsaženém) The Glenlivet XXV.

Láhev vypadá exkluzivně, ale nikoli příliš okázale. Dominuje jí stříbrný emblém s datem 1824, což je datum založení palírny. Dostanete ji v pěkném dárkovém boxu. Whisky má nádherně vyzrálou barvu. Ostatně si hověla v sudu 25 let – ke konci se přemístila do sudu po španělské sherry Oloroso. Ta ve whisky povzbudila teplejší ovocné tóny. V chuti a vůni však můžete cítit i čokoládu, dřevo nebo pepř. Chuť je velmi delikátní, kořeněná a jemňoučce nasládlá. Mimořádně komplexní. Opravdový zážitek.

4. Mareček Oskerušovice 48% 0,5l

Sluší se přidat i něco z domácích luhů a hájů. Samozřejmě… na alkoholické nápoje je naše země mimořádně bohatá – avšak nepatříme zrovna ke světovým producentům luxusního pití. Přesto umíme vykouzlit i něco trochu víc nóbl než tuzemák a přitom se neodchýlit od tradice. A co může být pro Čechy a Moravany tradičnější (krom vína a piva) než ovocné pálenky? Tahle je ovšem vážně speciální.

Není to ani slivovice ani hruškovice či meruňkovice… je to oskerušovice. Jeřáb oskeruše je zajímavý strom, který plodí ovoce podobné opravdu velkým třešním. Alkohol se z něj u nás sice pálí už dávno, přesto je oskerušovice poměrně vzácnou a málo známou záležitostí. Nyní však můžete do své sbírky zařadit opravdu špičkový kousek z palírny Mareček. Mareček je poměrně známá a oceňovaná palírna a svou práci dělá opravdu skvěle. Oskerušovice je přesto v rámci její nabídky docela unikát. Dostala proto i odlišnou, velmi stylovou, černou lahev. Nápoj je vyroben z ručně vybraných plodů oskeruší z Tvarožné Lhoty, je třikrát destilovaný a vyšel v limitované edici – jen 150 lahví. Tak spěchejte!

5. Dictador Jerarquia Fino 39y 1981 0,7l 42%

Dictador Jerarquia Fino 39y 1981

Rum tvoří spolu s whisky a koňakem jakousi „královskou trojici“ nejoblíbenějších a nejvíce ceněných alkoholických nápojů na světě – aspoň z kategorie destilátů. U nás se špičkové a prémiové lahve originálních karibských rumů těší rostoucí oblibě. Proto nemůžeme na rum v našem žebříčku zapomenout. Vybrali jsme pro vás Dictador Jerarquia Fino 39y 1981.

Jak název napovídá, jde o skutečně exkluzivní záležitost. Rum zrající skoro 40 let pocházející z roku 1981. Díky tomu působí tento nápoj už trochu jako tekutý stroj času. Kolumbijská palírna Dictador vyrábí rumy z třtinového medu. Ten jim dodává plnější, intenzivnější chuť. Dictador Jerarquia Fino však posbíral za dobu zrání ještě celou škálu dalších tónu – tropické ovoce, hořká čokoláda, vanilka a další. Jeho bohatost a komplexnost je opojná.

6. Mount Gay Port Cask

Mount Gay Port Cask

Dalším rumem do party (lépe řečeno do sbírky) by mohl být Mount Gay Port Cask. Poměrně neortodoxní barbadoský rum z palírny, jejíž tradice sahá až do roku 1703. Jde o blended rum, avšak skutečně výběrové kategorie. Nejstarší rumy, z nichž je složen, zrály až 15 let.

Výsledkem je velmi komplexní, mnohovrstevnatý nástroj, který zaujme objevitele a dobrodruhy – zejména takové, kteří mají pro strach uděláno. Tento rum má totiž 55 % alkoholu. Mezi rumy je to tedy slušný silák. V chuti dominují třešně a švestky, ale ozývají se i dřevité a kořeněné či oříškové tóny.

7. extra tip: Perrier Jouët Belle Epoque 1,5l 12,5%

Perrier Jouët Belle Epoque

Šampaňské bylo a je jedním ze symbolů luxusu, kvality a exkluzivity. Proto by ani tento nápoj neměl v našem žebříčku chybět. K tomuto účelu jsme vybrali láhev z produkce vinařství Perrier-Jouët, jde o světoznámou značku z regionu Épernay v Champagne, jejíž tradice sahá do roku 1811.

Perrier Jouët Belle Epoque představuje šampaňské z roku 2011. Ukryto je v láhvi zdobené ručně malovanými květinovými vzory. Šampaňské zrálo až 8 let a může být exkluzivní volbou pro velmi výjimečné okamžiky nebo pro další archivaci.

Nevybrali jste si? Podívejte se na kompletní nabídku luxusních lahví alkoholu.

Alkoholium.cz