Rumy Havana Club

Havana club – nejoblíbenější rumy do míchaných nápojů

Dneska uděláme radost milovníkům kubánských rumů a míchaných nápojů, protože si posvítíme na ikonickou značku Havana Club. Jaké rumy tento výrobce nabízí, co od nich očekávat a jakým způsobem si je dopřát? To všechno se dozvíte…

Rumy z „Ostrova svobody“

Havana club 3y
Havana club 3y
Slunná Kuba, srdce Karibiku, chudá země s poněkud zpátečnickým politickým režimem, ale taky místo vzniku prestižních tabákových výrobků a samozřejmě i skvělých rumů. Rum je ostatně s karibskou oblastí neodmyslitelně spojen od samotného svého vzniku. A jak si značka Havana Club stojí v tak vysoce konkurenčním prostředí? Rozhodně víc než dobře. Minimálně mezi rumy z Kuby je často považována za nejznámější a nezřídka i za nejlepší.

Historie této tradiční společnosti začíná už v roce 1878 – a to v malé vesničce Cardenas – u jejího zrodu stojí muž jménem José Arechabala. V roce 1959, kdy proběhla známá kubánská revoluce, se však dosud rodinná firma dostala do rukou státu. Potomci zakladatele nad Kubou zlomili hůl a přesídlili do Španělska.

Moderní vývoj vlastnictví značky „Havana Club“ je poměrně komplikovaný. Od roku 1993 se o ni totiž dělí kubánský státní podnik Corporación Cuba Ron a francouzská korporace Pernod Ricard. Ta patří mezi tři největší světové výrobce alkoholu. Aby toho ale nebylo málo, tito dva vlastníci, kteří se o práva dělí rovným dílem v rámci tzv. joint venture spolupráce, se o značku tahají ještě se skupinou Bacardi, která rumy pod názvem „Havana Club“ prodává taky – ale jen v USA.

Pátý největší rum!

Pokud se budeme bavit o značce vlastněné francouzskou firmou Pernod Ricard, pak je Havana Club v současnosti pátou největší světovou značkou rumů a prodává se ve 120 zemích světa. Největší oblibu si získala u Francouzů a Němců, ale velmi dobře známá a oblíbená je taky u nás.

Výroba a kvalita

Havana Club Maximo Extra
Havana Club Maximo Extra
V současnosti vznikají rumy Havana Club na severovýchodě Kuby, ve městě Santa Cruz del Norte. Vlajkovou lodí firmy je vynikající bílý rum, který patří k velmi výrazným a osvěžujícím – je dokonalou volbou do míchaných nápojů. Například do notoricky známých drinků, jako je Cuba Libre nebo Mojito.

Rumy Havana Club zpravidla zrají v sudech z bílého dubu, což je pro tento typ nápojů tradiční a ideální volba. V použitých sudech navíc předtím odpočíval kvalitní bourbon. Rumy z produkce značky Havana Club jsou výrazně ovocné a nechybí ani nádech vanilky. Každý druh rumu je ale jedinečný, má vlastní charakter a kouzlo – nad jejich kvalitou bdí profesionálové zvaní „maestros roneros“. Proto stojí za to vyzkoušet od této značky více nápojů.

Havana Club nabízí mladší a dostupné, ale pořád vynikající rumy. Tyto druhy jsou do míchaných koktejlů nejvhodnější. Mlsnější jazykové a gurmáni si však mohou v nabídce vybrat i velmi vyzrálé, staré rumy. Ten nejstarší zraje dokonce úchvatných 30 let!

Rumy Havana Club

  • Havana Club Anejo Blanco – Mladý a cenově dostupný rum, který poznáte podle bílé etikety. Zraje až 2 roky. Tento bílý rum je skvělou volbou do koktejlů. Je ale obtížnější ho u nás sehnat.
  • Havana Club Anejo 3y – U nás asi nejznámější rum této značky. Jde o tříletý bílý rum. Velmi svěží, ovocná chuť s vanilkou a náznakem bourbonu. Skvělý samostatně i do míchaných nápojů.
  • Havana Club Anejo Especial – Zlatavý rum vhodný především do koktejlů.
  • Havana Club Anejo Reserva – Pětiletý, vyzrálý, lahodný rum jemně karamelové barvy. Jedinečný díky lehce kávovým a kakaovým tónům. Harmonický. Vhodný samostatně i do koktejlů.
  • Havana Club 7y – Vynikající, tmavší sedmiletý rum. Typický tóny dřeva, tabáku a oříšků, ale i klasické vanilky a ovoce. Vhodný spíše pro samostatné pití.
  • Havana Club 15y – Velice exkluzivní a taky drahý rum. Pije se jedině čistý! Jeden z nejlepších rumů na světě.
  • Havana Club Tributo 2018 GB L.E.Limitovaná edice, exkluzivní rum, 20letý. Velmi drahý s dokonalou chutí. Zrál v sudech po špičkové skotské whisky, to mu dává část jejího charakteru (nakouřené aroma).
  • Havana Club Maximo Extra – Za tuto lahůdku zaplatíte přes 30 tisíc. Jde o 30letý rum, nejexkluzivnější z produkce Havana Club. Fenomenální barva i chuť.

Rumy Havana Club

Alkoholium.cz