Sklenka whisky
_

Single malt, anebo blended whisky? Která je lepší?

Čím se liší jednosladová whisky od té míchané a která z nich je vlastně lepší? Jedna ze základních otázek, která trápí spoustu milovníků whisky. Jedni jsou zastánci prvé, další zas druhé. Pojďme se tedy podívat, jak se věc má.

Čím se liší jednosladová whisky od té míchané a která z nich je vlastně lepší? Jedna ze základních otázek, která trápí spoustu milovníků whisky. Jedni jsou zastánci prvé, další zas druhé. Pojďme se tedy podívat, jak se věc má.

Jednosladová single malt whisky
© Carolynjohns | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

Ozřejmit spor mezi milovníky single malt whisky a blended whisky bychom zřejmě nemohli, aniž bychom se podívali na to, čím se vlastně tyto dva typy liší. Tím tedy začneme nejprve a až pak se podíváme, která je pro milovníka whisky ta pravá.

Jak se vlastně single malt whisky a blended whisky liší

Single malt whisky

Začneme tedy whisky jednosladovou tzv. single malt. Toto označení v jednoduchosti znamená, že pro výrobu takové whisky byl použit pouze sladový ječmen a že tato whisky byla vyrobena v jedné palírně. Někoho by možná napadlo, že to mnoho neznamená. Jenže právě tento způsob výroby whisky jí dodává právě ono kouzlo. Více se o tom rozvedeme níže.

Blended whisky

Druhým typem je whisky míchaná neboli blended. Ta je vyráběna velmi podobně jako jednosladová whisky. Rozdíl je však ten, že proces výroby této whisky je zakončen mícháním několika druhů whisky z několika palíren. Vedle různých jednosladových jsou do míchané whisky přidávány také obilné tzv. grain whisky, na jejichž výrobu se používá i jiných obilnin než ječmene. Uvádí se, že většina blended whisky vznikne mícháním 10 až 50 různých whisky.

A které whisky jsou lepší?

Ječmen pro výrobu whisky
_

A nyní tedy k otázce, která nás tíží. Single malt whisky je podle odborníků chuťově zajímavější a má také větší kouzlo. V jednosladové whisky vychutnáte jednotlivé chuti a vůně, které se do tohoto nápoje dostaly během jeho výroby. Nezaniknou totiž mezi spoustou jiných. Jednosladové whisky jsou rovněž chuťově i aromaticky výraznější. Co mnozí ocení, je fakt, že za každou single malt whisky navíc stojí konkrétní palírna a často také konkrétní lidé, kteří si tradici výroby předávají z generace na generaci. Právě to dělá single malt whisky ještě mnohem pozoruhodnější.

Podle jiných znalců může zas nabídnout více whisky míchaná. Kromě stabilnější chuti totiž zpravidla přichází i s mnohem harmoničtějším a „vyladěnějším“ zážitkem. Za každou značkou blended whisky totiž stojí spousta, ale opravdu spousta hodin míchání a chutnání, jejichž výsledkem je láhev, kterou se právě chystáte otevřít. Díky míchaní jsou tyto whisky oproti jednosladovým o něco jemnější, což ocení hlavně ti, kteří s chutnáním whisky teprve začínají.

A pak existuje ještě třetí skupinka milovníků whisky, kteří nestraní ani jedné z nich. Každou hodnotí bez ohledu na to, zda jde o míchanou nebo single malt whisky. Na jakou stanu barikády se připojíte, necháme raději na vás…

A tak která se alespoň více pije?

Sklenka whisky
_

Jelikož se nám nepodařilo zodpovědět, která whisky je lepší, pravda mnoho jsme se nesnažili, neboť to dle našeho nemá smysl, zkusíme se alespoň podívat, která z nich se více pije. V tomto ohledu drtivě vítězí blended whisky, které jsou oblíbené hlavně u průměrných konzumentů. Největší zastoupení mají hlavně whisky známých značek. To však nutně nemusí znamenat, že jsou lepší, ale daleko spíš, že jsou dostupnější. Masově prodávanou míchanou whisky totiž koupíte v supermarketu za pár stovek.

Budete-li ovšem mířit o trochu výš, zajdete raději do specializovaného obchodu, kde se vám dostane ku koupi spousta výborných jednosladových i míchaných whisky. A budou-li vás oči přecházet a hlava vám půjde kolem, obsluha jistě ochotně poradí.

Dobrá whisky nemusí být nutně drahá, tady je náš TOP výběr

NázevInfo
Balvenie Double Wood 12y
Země: Skotsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 12 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Highland Park 18y
Země: Skotsko
Alkohol: 43%
Doba zrání: 18 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Macallan Amber
Země: Skotsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 12 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Talisker 10y
Země: Skotsko
Alkohol: 45,8%
Doba zrání: 10 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Monkey Shoulder Blended
Země: Skotsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 6-12 let
Typ: Blended
Zjistit cenu
Talisker Storm
Země: Skotsko
Alkohol: 45,8%
Doba zrání: Bez udání stáří
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Johnnie Walker Green Label
Země: Skotsko
Alkohol: 43%
Doba zrání: 15 let
Typ: Blended
Zjistit cenu
Woodford Reserve Distiller Select
Země: USA
Alkohol: 43,2%
Doba zrání: -
Typ: -
Zjistit cenu
Jack Daniel's Single Barrel
Země: USA
Alkohol: 45%
Doba zrání: -
Typ: -
Zjistit cenu
Tullamore Dew
Země: Irsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 3 roky
Typ: Blended
Zjistit cenu
Recenze nejlepších whisky zde
Alkoholium.cz