Bruichladdich Octomore whisky

Bruichladdich Octomore

Bruichladdich Octomore whisky Oblast Rinns of Islay dala život vynikající whisky, která patří mezi nejzajímavější nejen z regionu Islay, ale ze skotské produkce obecně. V dnešním článku se podíváme na to, co Bruichladdich Octomore činí tak unikátním. A začneme hezky od začátku…

Region Islay

Z hlediska výroby whisky se Skotsko tradičně dělí na šest základních regionů. Patří sem oblast Islands, která zahrnuje ostrovy jako Skye, Arran či Mull a další, dále jsou to regiony Highlands a Lowlands, Campbeltown (který už má spíše historický význam), Speyside a právě Islay.

Islay je ostrov proslulý mnoha světoznámými whiskami. Patří sem například Ardbeg, Lagavulin, Laphroaig nebo právě Bruichladdich. Pro whisky z Islay je typický rašelinový a výrazně nakouřený charakter, který ještě často doplňuje tón jódu a mořských řas. V minulosti bylo na ostrově Islay přes dvacet palíren, do dnešních dob jich přežilo jen osm. Ale není čeho litovat. Zůstaly jen ty nejlepší.

Historie palírny Bruichladdich

Palírna Bruichladdich vznikla na ostrově Islay (v jeho západní části, Rinns) už v roce 1881. Založili ji bratři John, Robert a William Harvey. Nejmladšímu Robertovi bylo v té době pouhých 23 let, dvěma zbylým bratrům po třicítce. S pálením whisky však měli bohaté rodinné zkušenosti. Pocházeli z klanu, který se tomuto oboru věnoval už po generace. Rodina „Harveys“ vlastnila dvě pálenice přímo v Glasgow – a to od roku 1770.

V době svého vzniku palírna Bruichladdich značně vyčnívala nad ostatní na ostrově Islay. Alespoň tedy z hlediska modernosti zařízení a celkového konceptu. O ten se prý postaral John Harvey, realizaci měl na starosti Robert a William, nejstarší z bratří, celou zábavu financoval – samozřejmě s podporou od zbytku rodiny. Dělba práce tedy fungovala v Bruichladdich od začátku a staré pálenice vybudované v často chátrajících zemědělských stavbách mohly tiše závidět.

Jenomže reálný stav věcí možná nebyl tak růžový. Údajně měli bratři mezi sebou nějaké spory už před samotným dokončením pálenice. Vedení zařízení se pak ujal William a zůstal u kormidla prakticky až do své smrti v roce 1936 – a to i po katastrofě v podobě požáru, která pálenici postihla o dva roky dříve.

A tím skončily pro pálenici „zlaté časy“ a nastalo několik desítek let temna, kdy se vystřídalo několik majitelů a nakonec se brány výrobny na dlouhý čas uzavřely. Renesance v této pálenici nastala teprve v roce 2000, kdy ji zakoupilo několik soukromých investorů, kteří svěřili vedení Jimu McEwanovi. Ten měl obrovské zkušenosti z palírny Bowmore. V roce 2012 se firmy ujala francouzská obchodní společnost Rémy Cointreau.

Jedna palírna, tři whisky

Palírna Bruichladdich vyrábí například i gin, ale k jejím hlavním klenotům patří samozřejmě whisky. A vybrat si můžete dokonce ze tří verzí s opravdu velmi odlišným charakterem.

  • Bruichladdich whisky – Tato whisky je prakticky bez rašelinového charakteru
  • Bruichladdich Port Charlotte – Whisky s velmi výrazným rašelinovým charakterem
  • Bruichladdich Octomore – Nejrašelinovější whisky na světě!

Je zjevné, že palírna Bruichladdich je skutečně unikátní, jelikož produkuje řady whisky s naprosto – přímo diametrálně – odlišnými charaktery, což rozhodně není nic obvyklého. Nás bude od teď zajímat především posledně zmíněná řada, whisky Bruichladdich Octomore. Právě ta je svou mocnou rašelinovou bází skutečně hodna pozornosti – a samozřejmě především ochutnání.

Něco o Octomore

  • Octomore whisky jsou limitované edice. Počet lahví určité edice je tedy vždy omezen a cena těchto whisky je poměrně značně vysoká
  • Skotské palírny si velmi zakládají na používání autentických domácích, lokálních surovin – často na tom staví svůj marketing a od lokálnosti surovin odvozují unikátnost své whisky. Whisky Octomore je proto dokonce pojmenována po farmě v sousedství výrobny, která dodává ječmen na slad.
  • Octomore je single malt, tedy jednosladová, whisky.

A teď tu pro vás máme několik parádních zástupců této jedinečné lahůdky.

1. Bruichladdich Octomore 09.1 5y

Bruichladdich Octomore 09.1 5y

Palírna Bruichladdich se nebojí lišit a být trochu nekonformní až extravagantní. A nutno říct, že tento přístup vychází. Jednou z nejoblíbenějších whisky řady Octomore je mimořádně silná edice 9.1. Tato whisky disponuje (alespoň na poměry tohoto nápoje) brutální porcí alkoholu, jeho obsah činí 59,1 %.

To ale není na této whisky zdaleka to nejzajímavější. Mnohem více ji proslavil její charakter, extrémně nakouřený, rašelinový a naprosto úchvatný. Na rašelinovost whisky dokonce existuje stupnice a Octomore 9.1 dosahuje 156 PPM (jen pro zajímavost a pozdější srovnání).

Octomore 9.1 vás ihned udeří do nosu naprosto mohutnou kouřovou vůní. Jakmile se vzpamatujete, budete schopni proniknout do dalších tónů, mezi nimi zřejmě rozeznáte vanilku, karamel nebo dubové dřevo. Podobně uzemňující je i chuť. Ta se nejlépe rozvine při vyšší teplotě v uzavřené (tulipánové) sklenici, která zabrání úniku vůní.

Whisky Octomore 9.1 zraje po dobu pouhých 5 let. To je další výstřelek mistra lihovarníka. V Bruichladdich jsou ale přesvědčeni, že právě tato doba zrání jejich whisky svědčí vůbec nejlépe. Whisky po tento čas odpočívala v sudech po nejkvalitnější americké whisky. Nápoje Octomore 9.1, který vznikl v roce 2012, bylo vyrobeno pouze 42 000 lahví.

Přibližná cena: 3900 Kč

2. Bruichladdich Octomore 06.1 5y

Bruichladdich Octomore 06.1 5y

Postoupíme zase o kousek výše. Tedy alespoň pokud jde o nakouřenost a cenu. Whisky Octomore 6.1 totiž ztratila ze dvě procenta alkoholu (má 57 %), ale přibylo ještě víc rašelinového charakteru. Na již zmíněné stupnici tato whisky dosahuje 167 PPM – a to už je vážně nářez.

Počítejte s tím, že tak hutná a specifická whisky není pro každého – ale to snad není třeba zdůrazňovat. Stačí se totiž podívat na cenovku. Cena jedné 0,7l láhve u nás totiž momentálně dosahuje neskutečných 12 tisíc korun. Navíc jde opět o limitovanou edici, takže ne každému bude dopřáno ji ochutnat.

Ačkoli je tato whisky ohromně mohutná, zůstává překvapivě jemnou a plnou zajímavých, lahodných tónů. Opět se dočkáte vanilky, ale i ovoce nebo oříšků. I tato whisky zraje 5 let.

Přibližná cena: 12000 Kč

3. Bruichladdich Octomore 07.1 5y

Bruichladdich Octomore 07.1 5y

Možná teď přišel čas se trochu přidržet desky stolu. Láhev, kterou nyní načneme, totiž už přesahuje všechny meze (a to ještě nejsme u konce!). Nakouřenost této whisky dosahuje megalomanských 208 PPM. Ale nemusíte se obávat, že přičichnout k této whisky bude jako strčit hlavu do krbu plného mokrého dřeva. Octomore 7.1 si zachovává typickou jemnost ve vůni i chuti. Jakmile proniknete rašelinovou skotskou mlhou, dorazí k vám tóny vanilky, citrusu, dřeva a mnohé další krásné odstíny, které si budete dlouho a rádi vychutnávat.

Tahle whisky vás dokonale zahřeje a je ideální pro velmi volné vychutnávání. Zrála 5 let v sudech po americké whisky a jednu „sedmičku“ u nás aktuálně pořídíte pod hranicí 9 tisíc korun. Opět tedy jde o velice exkluzivní záležitost.

Přibližná cena: 8850 Kč

4. Bruichladdich Octomore 08.3 5y

Bruichladdich Octomore 08.3 5y 2011

Už vás nehodláme dále napínat. Právě se chystáme podívat na pomyslný vrchol žebříčku. Whisky Octomore 8.3 je totiž opravdu něco. Jde zřejmě o nejnakouřenější whisky na celém světě! Dosahuje totiž celých 309 PPM, a co víc – obsah alkoholu je 61,2 %.

Pokud máte pocit, že takovou divočinu už není možné ve zdraví přežít, pak vás můžeme ujistit, že je. Ani při takových proporcích neztrácí Octomore svou pověstnou jemnost. Můžete se do ní proto bez obav ponořit a vychutnat úchvatné tóny, které se za rašelinovým hávem skrývají. Jistě odhalíte ovoce, dřevo, snad i čokoládu a mořské řasy i řadu jiných vrstev, které se v tomto skotském drahokamu skrývají. Jen musíte opět počítat s tím, že tato láhev vás nevyjde lacino – opět to bude skoro 12 tisíc korun. Ale vyplatí se to.

Přibližná cena: 12000 Kč

5. Bruichladdich Octomore 08.1 8y

Bruichladdich Octomore 08.1 8y 2008

Tak jsme vás vyšponovali a budeme zase trochu klesat. Aspoň pokud jde o nakouřenost, obsah alkoholu a cenu – rozhodně ale ne pokud jde o výjimečnost. Série 8.1 pochází z roku 2008 a dosahuje 167 PPM a 59,3 % alkoholu. To už nám nyní může připadat jako uvolňující záležitost, ačkoli ve srovnání s jinými whisky se pohybujeme stále v úplně jiné lize.

Tato série je však poněkud unikátní délkou zrání, která dosahuje 8 let místo obligátních pěti. Zřejmě to právě tahle whisky potřebovala a po tuto dobu si poležela v soudcích, opět po amerických whisky. Cena této láhve je relativně příznivější a pořídíte ji za nějakých 4500 Kč.

Přibližná cena: 4500 Kč

6. Bruichladdich Octomore 09.3 5y

Bruichladdich Octomore 09.3 5y

S 69,3 % alkoholu jde o nejsilnější whisky našeho žebříčku. Pokud však jde o nakouřenost, je naopak „nejslabší“. Na oné záludné stupnici (která vyjadřuje počet částic fenolu na milion částic), kterou používáme, dosahuje série 9.3 příjemných 133 PPM.

Tato whisky odpočívala pro sérii Octomore standardních 5 let v sudech po americké whisky, bourbonu a francouzském víně. A tak tady máme skvělou whisky, která voní a chutná nejen po rašelinovém kouři, ale i vřesu, sirupu, citrónu, sladu a dalších krásných věcech. Cena této lahve se pohybuje kolem 5 tisíc korun.

Přibližná cena: 5350 Kč

Alkoholium.cz