jak investovat do alkoholu

Investiční alkohol aneb jak zhodnotit peníze na whisky či rumu?

Leží vám v bance nebo pod matrací volné peníze a uvažujete, jak je lépe zhodnotit nebo investovat, aby vám z nich neukusovala inflace, nebo se ideálně do budoucna rozmnožily, či dokonce znásobily? Možností, jak investovat volný kapitál je mnoho. Mezi méně obvyklé, ale často nemálo lukrativní, varianty patří i investice do alkoholu.

Když se řekne investice, většinu lidí napadne obchodování na burze, cenné papíry, zlato, drahé kameny, možná nemovitosti nebo třeba starožitnosti. Kolik lidí ze sta však ví nebo zmíní, že se dá úspěšně investovat do alkoholických nápojů? Těžko říct. Tipujeme, že jich nebude mnoho. Tím spíš vás může zaujmout náš článek, v němž se budeme investičnímu alkoholu věnovat.

Jak to (ne)funguje?

jak investovat do alkoholu

V tomto textu nás bude zajímat především takzvaný tvrdý alkohol. Mezi investičně nejzajímavější druhy se jednoznačně řadí whisky, která v tomto směru drží první místo. Může to být však taky koňak či rum i některé jiné druhy, kde už se však šance na vysoké zhodnocení a trefu do černého snižuje.

V první řadě je potřeba říct, jak to celé nefunguje. Nepředstavujte si investici do alkoholu tak, že přijdete do supermarketu, nakoupíte whisky v akci a za rok ji střelíte za desetinásobek. To opravdu ne. Investiční alkohol musí mít jisté „parametry“, s nimiž vás níže seznámíme podrobněji.

Proč alkohol?

Tvrdý alkohol jako whisky představuje dlouhodobou investici, která může nabídnout i velmi výrazné zhodnocení. Láhve mohou stoupat ročně na ceně třeba i o 20-40 %. Za deset let tak můžete být na několikanásobku původní ceny. Samozřejmě tohle platí jen v případě, že budete úspěšní – jak při výběru lahví, tak při jejich uchovávání a následném prodeji. Špatně zvolené lahve vám stěží pokryjí inflaci. Co z toho plyne?

Investice do alkoholu vyžaduje jistou orientaci v problematice a na trhu. Zaujme tedy nejvíce fajnšmekry, kteří se o whisky tak jako tak zajímají. Ale i méně zkušení jedinci mohou uspět. Je to složitější než nakoupit zlato, ale zřejmě o dost jednodušší (a taky méně rizikové) než obchodovat na burze.

Pokud se pro investice do alkoholu nadchnete, snadno do problematiky proniknete – možná i rychleji než jste čekali. A jistě to bude zábavnější než suchá čísla při investicích jiného druhu.

Výhody:

  • Jde tady o whisky a další skvělé pití
  • Šance na velmi slušné zhodnocení
  • Minimální nároky na skladování

Nevýhody:

  • Nutná alespoň základní orientace v tématu a na trhu
  • Dlouhodobá investice (10 a více let)

Podmínky úspěchu

A nyní pojďme k samotným faktorům, které odliší alkohol „obyčejný“ a investiční a které musíte brát v potaz, pokud chcete v tomto odvětví oslavit úspěch.

Správné lahve

Naprosto zásadní podmínka. Všechno ostatní – úspěch či neúspěch – se odvíjí právě od toho, jaké lahve pořídíte. Musí jít o alkohol vhodný pro dlouhodobou investici. V případě zmíněné whisky by vás měly zajímat následující faktory:

  • Druh – Jasnou jedničkou jsou skotské single malt, tedy jednosladové, whisky. To ale neznamená, že ostatní lahve jsou k ničemu. Když se na trhu zorientujete, můžete sáhnout i po zajímavých blendech nebo whisky z jiných koutů světa (Irsko, Japonsko).
  • Stáří – Čím je whisky starší, tím lépe. Starší whisky jsou dražší a vzácnější, šance na vysoké zhodnocení je podstatně lepší. U lahví pod 12 let je investice na pováženou. 18, ale raději 30 a víceleté whisky jsou mnohem jistější.
  • Limitované edice – Zásadním pilířem investičního alkoholu jsou omezené edice. Čím méně lahví, tím větší šance na vysoké zhodnocení. Samozřejmě, že ne každá edice má investiční potenciál. Roli zde hraje prestiž a další faktory. Proto musíte sledovat trh. Problém je, že opravdu zajímavé lahve je taky dost těžké získat, protože je chce každý.
  • Prémiové a ultra prémiové lahve – Pokud má mít vaše investování opravdu výnosný potenciál, je vhodné se zaměřit na drahé lahve, kdy už mluvíme o pořizovacích cenách v desítkách tisíc (ideálně 50 tisíc Kč a více). To však neznamená, že pracovat s levnějšími lahvemi je marné. I některé lahve za cenu v řádech tisíců nebo nízkých desítek tisíc korun mohou být zajímavé, zvlášť pokud vytvoříte adekvátní sbírku.
  • Prestižní palírny – Čím lepší a prestižnější palírna, tím větší šance na zhodnocení. Možná se vám časem nějak podaří udělat díru do světa s Johny Walkerem, pro začátek je však lepší a jistější zaměřit se na palírny jako Glenmorangie, Laphroaig, Dalmore, Glenlivet, Glenfarclas, Macallan, Ardbeg a další.
  • Již nefungující palírny – Velmi dobře lze často zhodnotit lahve již nefungujících palíren. To se ovšem týká především palíren, jejichž provoz byl ukončen (a neobnoven) před mnoha desítkami let (40,50 a více). Takže jde o velmi dlouhodobou záležitost.
  • Výroční a speciální lahve – Další dobrou sázkou jsou různé příležitostné a speciální lahve a edice. Mohou to být lahve vydané k nějakému výročí, významné události apod.

Sbírka

Pokud si myslíte, že si koupíte jednu drahou lahev a vykročíte tak k cestě k finanční svobodě, musíme vás zklamat. Bez vybudování smysluplné sbírky (např. všechny významné lahve od určité značky apod.) se příliš daleko nedostanete. Jednou lahví vše pouze začíná.

Skladování a prodej

Investice do tvrdého alkoholu má jednu výhodu oproti například vínu. Whisky ani rum nemají zvláštní nároky na skladování. Stačí, aby neležely a nebyly vystaveny přímému slunci nebo zvlášť extrémním teplotám. Sbírku si tedy můžete udělat doma bez výrazných komplikací.

Podstatně složitější je to s prodejem. Náklady spojené s aukcí a poštovným nemusejí být vůbec malé. I proto se nevyplatí lahve prodávat hned za pár let, mohlo by se stát, že navýšení ceny schlamstnou právě tyto režijní poplatky. Pokud se v tématu lépe zorientujete, budete schopni hledat výhodnější způsoby prodeje. Počítejte s povinnou angličtinou – na českém písečku toho moc nenakoupíte ani neprodáte.

Jak začít?

Začněte průzkumem a získáváním informací. Rozhodněte se pro jeden konkrétní druh alkoholu (doporučujeme whisky, potažmo ještě rum) a posléze se můžete dále specializovat (např. na určitý druh nebo palírnu). Počítejte s tím, že budete muset pracovat se zahraničními zdroji – a to i při nákupech. Prémiové investiční lahve se však dají pořídit i u nás.

  • Např. na Alkohol.cz najdete výběr zajímavých investičních lahví, je zde třeba i lahůdka v podobě Glenmorangie Pride 1978 1l 47,4%, tento klenot vás vyjde na cca 150 tisíc korun. Vybírat však můžete i z lahví za desítky nebo jednotky tisíc korun.
  • Dejte si pozor při nákupech investičního alkoholu z eBay nebo jiných nepříliš spolehlivých zdrojů, kde nedostanete dostatečné záruky pravosti lahve.
  • Zahraniční zdroje často doporučují pro začátek investovat do jistějších lahví, především do single malt skotských whisky z regionu Highlands (vysočina). V současnosti patří mezi dobře výdělečné whisky Macallan či Glenmorangie, ale je jich samozřejmě mnohem více.

Ukázka zhodnocení alkoholu v čase

Stále nevěříte tomu, že může být alkohol dobrou investicí? Tak se podívejte na ukázku dobře zhodnocených lahví. Portál Heureka.cz monitoruje ceny v eshopech a je tak skvělým výchozím bodem pro porovnání ceny několika let zpět a dnes. Tak například:

Rémy Martin Louis XIII

Vývoj ceny Rémy Martin Louis XIII 0,7 l

Tento prémiový koňak se začínal prodávat před 10 lety za 31 664 Kč, dnes dosahuje jeho průměrná prodejní cena 61 900 Kč a v některých obchodech je nabízen dokonce za cenu 81 485 Kč. Koňak si stále můžete koupit na Alkohol.cz za cenu 63 999 Kč v době psaní článku pokud věříte, že jeho cena bude vzrůstat.

Zacapa Centenario 2014

Vývoj ceny Zacapa Centenario 2014 0,7 l

Poměrně strmě vzhůru roste také tento rum. Cena začínala na pouhých 1990 Kč v roce 2014. Dnes po 6 letech je průměrná prodejní cena 7500 Kč a maximální dokonce více jak 11 300 Kč. To je rozhodně zajímavá investice vezmuli v potaz fakt, že cena začala růst směrem nahoru až v roce 2018.

Slivovice 1994 „ Family reserve ” 20y

vývoj ceny Slivovice 1994 „ Family reserve ” 20y 0,7 l

Sice jsme v článku doporučovali investovat do whisky a rumů, ale krásně zhodnotit lze i slivovici. Tato z roku 1994 se původně prodávala za cenu 3999 Kč, nyní je její prodejní cena 9999 Kč.

Highland Park 25y 0,7 l

vývoj ceny Highland Park 25y 0,7 l

Pro ukázku tu máme ještě krásně zhodnocenou whisky Highland Park. Před 10 lety jste ji mohli koupit za necelé 3 tisíce korun. Nynější prodejní cena téměř 14500 Kč. Krásné zhodnocení, co říkáte?

Kde koupit investiční lahve?

Samozřejmě ne každá lahev vhodná k investici vede ke zhodnocení. Některé si drží svoji cenu bez výkyvů, jiným cena klesne (hlavně v případě, že nakupujete již lahev jejíž cena vzrostla) a jiným vzroste. Kde však najdete nabídku investičního alkoholu na internetu? Eshop Alkohol.cz má v nabídce několik fantastických kousků, jejichž cena může časem pěkně vzrůst. Stačí se ponořit do nabídky a vybrat to pravé!

Investiční alkohol, ukázka z Alkohol.cz
Ukázka investičního alkoholu z nabídky Alkohol.cz
Alkoholium.cz