degustace alkoholu

Tipy na nejlepší degustační sady alkoholu (oblíbený dárek k vánocům)

degustace alkoholu Při uvažování, jak si trochu zpříjemnit pěkný, volný den, jistě dříve nebo později přijdete na myšlenku, že by stálo za to okusit nějaké kvalitní pití. Ale ne jen tak ledajaké. Jenže, co si v takové situaci počít? Inu, pokud máte doma elegantní degustační sadu svého oblíbeného alkoholu, dilema je vyřešeno.

Pokud ji nemáte, je možná nejvyšší čas si nějakou pořídit. A pozor! Tyto záležitosti mohou být samozřejmě i skvělým a docela originálním dárkem pro někoho, o kom víte, že dokáže ocenit lahodný mok. Degustační sada se přitom může hodit jako prezent prakticky při libovolné příležitosti. V dnešním článku se proto vybrali desítku nejlepších degustačních sad alkoholu, které jsou u nás momentálně k dostání. A věříme, že na kterékoli z nich si dokonale pošmáknete vy sami, nebo obdarovaný či obdarovaná, kterým se dostane do rukou. A teď už se pojďme směle vrhnout na samotné recenze.

Recenze nejlepších degustačních sad alkoholu

1. Rumový kalendář

Rumový kalendář

Na prvním místě našeho žebříčku se umístil rumový kalendář. Přesněji adventní kalendář. Ten jistě znáte z dětství a možná si živě pamatujete, jak jste se třásli na každý nový den, abyste mohli z okýnka vyjíst další čokoládičku. Pokud vás dnes už čokoláda nechává spíše chladnými, ale chtěli byste znovu zažít (nebo dopřát někomu jinému) ono vzrušení a radost jako před léty, rumový adventní kalendář je jasná volba. Najdete v něm 24 vzorků špičkového rumu po 20 ml. Samozřejmě by bylo hanebné prozrazovat, o jaké rumy jde. Vězte však, že si pošmáknete. O výběr se totiž postarala dánská parta 1423 – World Class Spirit, která platí za mimořádné kapacity v tomto oboru. Tento rumový kalendář pořídíte za cca 2 tisíce korun.

Cena: přibližně 1999 Kč

2. Degustační kalendář vizovické slivovice 2010–2015

Vizovická slivovice

Další degustační adventní kalendář osloví především milovníky „moravského zlata“ – tedy samozřejmě slivovice, jejíž produkcí je proslulá především hornatá a rázovitá oblast moravského Valašska. A jednoznačně nejvýznamnějším výrobcem slivovice je firma Rudolf Jelínek, která stojí i za tímto kalendářem. Jelínkova sériová slivovice má na Moravě mírně řečeno všelijakou pověst. Tato degustační sada však ukrývá skutečné klenoty, nesrovnatelné s běžnou Jelínkovou produkcí. Součástí kalendáře je 20 bílých a 4 stařené slivovice z nejlepších vzorků. Součástí kalendáře je i záznamová degustační kniha a sklenička.

Cena: přibližně 2222 Kč

3. Jack Daniel’s Whiskey kalendář

Degustační kalendář Jack Daniels

Další degustační sada bude mít opět podobu adventního kalendáře, což je velmi šikovná a atraktivní záležitost, která vám může zpříjemnit období předvánočního shonu a snad vám trochu i ulevit od stresu. Tentokrát budeme ochutnávat ve znamení americké whiskey – a to rovnou té nejznámější. Jack Daniels je i u nás mimořádně oblíbené pití a tato sada, která obsahuje 21 vzorků whiskey a 3 dárky, vám nabídne to nejlepší z produkce této značky. Těšit se můžete na exkluzivní kousky a štědrý obsah 50 ml v každé vzorkové lahvičce. Dohromady vás tak čeká více než litr luxusního pití – a to už stojí za řádnou úvahu.

Cena: přibližně 1999 Kč

4. Degustační kalendář Gold Cock 24×0,02l 49,2%

Degustační kalendář Gold Cock 24×0,02l 49,2%

Ačkoli hrozí, že už se budeme trochu opakovat, máme tu pro vás ještě jeden degustační adventní kalendář. Co naplat, jde prostě o osvědčenou a velice šikovnou „platformu“. A co se bude ochutnávat tentokrát? Whisky. Jenže ne tak ledajaká, ale rovnou česká whisky. Sestavení tohoto kalendáře má opět na svědomí značka Rudolf Jelínek, ale vzorky pocházejí z nejlepších českých palíren a jsou nesmírně rozmanité. Výčet toho, co kalendář obsahuje, tentokrát není „tajný“ a je to jedině dobře. Musíme říct, že nás dokonale namlsal a ohromil. Takové klenoty pohromadě jinde rozhodně nenajdete. Tento kalendář je opravdová perla pro fajnšmekry.

Cena: přibližně 2333 Kč

5. Domácí degustace piva s pivovarem Zlatá Kráva

Domácí pivní degustace Zlatá Kráva

A teď už načneme zábavu z trochu jiného soudku. Konkrétně ze soudku pivního. Další degustační záležitost navíc nebude mít podobu kalendáře, nýbrž půjde o zážitkovou záležitost. Zážitkové dárky jsou v posledních letech stále oblíbenější – a je to dobře. Vzpomínky vydrží obvykle déle než většina věcných darů. Proto tu pro vás máme specialitku v podobě degustace piva z pivovaru Zlatá kráva, který získal i prestižního „pivního Oskara“.

Ochutnávka bude přitom probíhat velmi originálním způsobem. Její součástí je totiž balíček 6 nejlepších speciálů pivovaru. Druhou část pak tvoří videokonference s pivním znalcem Tomášem Sladkým a sládkovou Žanetou Petružálkovou, kteří vám do hlavy nalejí spoustu úžasných pivních informací. Velmi extraordinérní záležitost.

Cena: přibližně 799 Kč

Degustace tohoto typu jsou velmi oblíbené a proto jich najdeme v nabídce eshopů více. A to například:

6. Degustační sada 18-leté whisky 5×0,04l

Degustační sada 18leté whisky

Zájem si jednoznačně zaslouží i tato sada. Formálně sice není ničím až tak zvláštní. Jde jednoduše o sadu pěti lahviček, každá o objemu 0,04 l. Sada však zdánlivou obyčejnost svého vzezření dohání, a s náskokem předbíhá, svým obsahem. Najdete v ní totiž opravdu krásné kousky. Konkrétněji výběr 18letých skotských whisky z nejlepších palíren. Zastoupeny jsou například palírny Talisker, Arran nebo Glendronach. Palírny jsou vybrány tak, aby poskytly plastický a rozmanitý náhled na produkci několika zásadních regionů. Ochutnáte tak whisky z Vysočiny i ostrovů. Tato fajnová záležitost sice vyjde na nějakých 1500 Kč, ale stojí za to.

Cena: přibližně 1499 Kč

7. Degustační balíček bílých vín – SUCHÝCH

Degustační balíček bílých vín - SUCHÝCH

Nesmíme pochopitelně zapomínat ani na milovníky vína, přesněji řečeno českého vína. Tento balíček obsahuje sadu šesti vybraných lahví výborného suchého vína z nejlepších vinařských regionů naší země. Za cca 1000 Kč si můžete pochutnat na skvělém Chardonnay z Pavlova nebo třeba Ryzlinku z Habánských sklepů.

Cena: přibližně 922 Kč

8. Degustační balíček Prosecca

Degustační balíček prosecco

Další vinná sada se bude tentokrát věnovat slavnému a oblíbenému italskému vínu Prosecco. Toto severoitalské víno má dobrý zvuk po celém světě, a pokud se i vy sami řadíte mezi jeho milovníky nebo milovnice, neváhejte a tuto sadu 6 skvěle vybraných lahví si pořiďte domů.

Cena: přibližně 1024 Kč

9. Les Medailles d’Or de Bordeaux v luxusní dřevěné krabici

I tato ochutnávková sada vín v elegantní dřevěné krabici rozhodně stojí za pozornost. Jde totiž o vynikající suchá francouzská vína z věhlasné oblasti Bordeaux. Mezi vzorky najdete například Château Mathiot AOP Bordeaux 2016 anebo Château Roc de Minvielle AOP Bordeaux Cuvée Les Tourelles 2017 a další. Jde o velmi příjemnou záležitost, která znalce a milovníky francouzských vín zajisté osloví. Na Vinovyhodne.cz můžete mít tento balíček navíc za opravdu pozoruhodnou cenu.

10. Ochutnávkový balíček “Sauvignon Blanc”

Náš žebříček uzavřeme ještě jednou vinařskou záležitostí. Půjde o velmi pěkný ochutnávkový balíček, opět z produkce Vinovyhodne.cz, kde můžete najít i drahá a skvělá vína za často neuvěřitelné ceny. Tato sada není výjimkou. Zaměřuje se přitom výhradně na odrůdu Sauvignon Blanc, která si takovou pozornost jistě zaslouží. Tentokrát však ochutnáte víno z různých významných vinařských oblastí celého světa. Těšit se tak můžete třeba na Picadora Sauvignon Blanc z Chile anebo Le Commandeur Sauvignon Blanc IGP Pays d’Oc z Francie.

Alkoholium.cz