Piráti
Rum byl původně nápojem otroků, pirátů a námořníků

Vzrušující historie rumů, proces výroby a tipy na nákup

Rum je nápoj, který je oblíbený po celém světě. Je zajímavý hned v mnoha ohledech. Poznejte jeho historii a nahlédněte pod pokličku toho, jak se vyrábí. Na závěr přidáme také pár rad ohledně toho, kde koupit kvalitní rum v ČR.

Krátká historie rumu

Pokud bychom pátrali po úplně prvních nápojích, které rum připomínaly, dostali bychom se pravděpodobně daleko před náš letopočet, do starověké Indie a Číny. I tam tehdy holdovali nápoji, který se vyráběl z cukrové třtiny.

Ovšem tradičnější rum, tak jak ho známe dnes, vznikl až v 17. století v Karibiku. První měl být vydestilovaný na Barbadosu, ovšem je možné, že to bylo i v Brazílii. Jelikož rum jako první začali vyrábět otroci sami pro sebe, těžko se dnes dozvíme, kdo byl vlastně první.

Jako první začali rum vyrábět otroci

Piráti
Rum byl původně nápojem otroků, pirátů a námořníků

Otroci na cukrovích plantážích přišli na to, že se melasa fermentuje a výsledek není vůbec špatný. Později se do procesu přidala i destilace, která nápoj zbavila nečistot, a navíc mu dodala na síle. A tak vznikl rum.

Rum byl původně nápojem otroků, pirátů a námořníků. Ti poslední ho dokonce dostávali na příděl, a to až do roku 1970. Námořníci vůbec tento nápoj zvelebili. Nejen, že ho schovávali na skrytých místech, ale přidávali do něj tajné přísady a exotické koření, které pozvedly jeho chuť a zjemnily ostrost. Dodnes se u nejlepších rumů setkáte s tím, že používají staré námořnické recepty, což z jejich produktů dělá lahve se skutečnou duší a vytříbenou chutí.

Pirátskou slabost pro rum známe všichni. Ovšem víte i to, že se poměrně dlouho používal i jako platidlo? Dokonce i v Austrálii jste za flašku dobrého rumu mohli pořídit leccos. Netrvalo dlouho a potenciál tohoto nápoje objevili v celé střední Americe. Základem totiž je kvalitní cukrová třtina a té se v této oblasti skvěle daří.

Rum se brzy rozšířil po celém světě

Historie rumuPrvní velkou společností, která se zabývala výrobou rumu se stala společnost Bacardi. Ta byla založená v 19. století v kubánském městě Santiago de Cuba podnikatelem Facundo Bacardim. Ovšem ani na severu nezůstali pozadu. I tam si totiž nový alkoholický nápoj oblíbili. Výroba rumu se brzy stala nejlukrativnějším průmyslovým odvětvím v oblasti a nápoj se z obou Amerik se rozšířil i do ostatních držav britské koruny.

Dalším důležitým mezníkem byla prohibice ve Spojených státech během 20. let 20. století. Místo toho, aby se prodej utlumil, naopak rapidně vzrostl. Kuba totiž byla téměř za rohem a k rumu se překupníci a posléze běžní Američané na černém trhu dostali mnohem snadněji než k whisky.

A tak si všichni na tento nápoj zvykli tolik, že mu ani po konci prohibice prodej neklesl. Dnes se vyrábí i mimo oblasti Ameriky a pijí ho lidé po celém světě, popř. je dokonce sbírají ve formě investičních lahví. Problémem však je, že opravdu kvalitní rum lze vyrobit jen z té nejlepší třtiny, a té se prostě nejvíc daří právě v oblasti Střední a Jižní Ameriky.

Jak vznikl název rum

Jak vlastně vznikl název rum už se dnes těžko dozvíme, stejně jako kde ho vydestilovali první. Ovšem existuje několik zajímavých teorií, jak ke svému jménu přišel.

  • Rum vznikl z anglického slova rumbellion. To odkazuje na opilecké rvačky a dovádění, které následovalo po vypití několika lahví.
  • Jiné zdroje zase tvrdí, že rumbellion tropily hlavně opilé ženy, které svým dováděním děsily manžely a ti zase jejich excesy pojmenovali tímto slovem.
  • Označení pochází z latinského jména cukrové třtiny, Saccharum officinarum.

Jak se vyrábí rum

Od Julia Fraedrich from California (Bacardi Rum) [CC-BY-2.0], prostřednictvím Wikimedia Commons
Výroba rumu je složitý a láskyplný proces. Každá značka má vlastní distinktivní recepturu, kterou střeží jak oko v hlavě. Zatímco některé lihovary používají jenom melasu, jinde se vyrábí ze šťávy. Ovšem z ničeho jiného! Díváme se na tebe, tuzemáku.

Do výchozí tekutiny se přidá voda s kvasnicemi a vše se nechá fermentovat. Tekutina se musí nechat v klidu, aby mohla pracovat. Proces kvašení trvá i několik dní, po něm následuje destilace a staření rumu (neboli zrání). Nakonec se vše přefiltruje a projde blendingem.

Blending je výsostná disciplína, kterou mají na starosti Masters Blenders. Ti mají složitý úkol. Pokaždé totiž musí namíchat stejnou lahev. Nesmí se stát, aby se produkty lišily, jinak se můžou rovnou vyhodit. Mistr míchač proto musí mít smysly a chuťové pohárky v nejlepší kondici. Dokonce by ani neměl příliš pít. Po míchání následuje poslední krok, lahvování. Nápoj je ve finální podobě a putuje do obchodu.

Kde pořídit kvalitní rumy v ČR

V České republice koupíte kvalitní rum zejména v e-shopech a specializovaných kamenných prodejnách, například na Alkohouse.cz. Vždy je lepší nakupovat u odborníka, který vám třeba i poradí s výběrem a nasměruje vás v případě, že si nebudete jistí, kterou lahev zvolit.

Alkoholium.cz