Tatratea – poznejte tatranský čaj z ryzí přírody slovenských hor

Poznejte s námi kouzlo tatranského čaje, tradičního nápoje slovenských horalů. Nápoje, který vás zahřeje i pohladí na jazyku. Nápoje, na který jen tak nezapomenete.

 

Slovenští zbojníci chystající se na konzumaci tatranského čaje

© KARLOFF s.r.o

Tatranský čaj je bylinný destilát na čajovém základu, který je vedle borovičky jedním z pokladů slovenského lihovarnictví. Článek o tatranském čaji tedy rozhodně nesmí v našem magazínu chybět. Jako obvykle se v něm zaměříme nejen na výrobu tohoto destilátu, ale také na jeho historii či konzumaci. Pojďme tedy na to.

Mladý produkt s dlouhou tradicí

Historie tatranského čaje je předlouhá. Již v časech zbojníků, kteří se proháněli po slovenských horách, se v kolibách pil medem slazený nápoj, který vznikl smícháním výluhu z bylin, čaje a silného destilátu. Konzumace tohoto zdraví tužícího nápoje byla mnohde provázena speciálním rituálem, při kterém číšník při podávání čaje pozbojnicku vystřelil do vzduchu pro navození atmosféry přepadení skutečnými loupežníky. Receptů na výrobu tohoto nápoje bychom našli nespočet. Nápad na významnější rozšíření tatranského čaje začal být realizován v roce 2003, kdy slovenská, rodinná Tatranská likérka v čele s Jánem Semeňákem rozjela jeho výrobu v městečku Kežmarok, v regionu Spiš.  Zásadní byl pro tatranský čaj rovněž rok 2009. Od tohoto roku je totiž tatranský čaj plněn do typických designových lahví připomínajících termosku. Kromě nového obalu dostal tatranský čaj v tento rok také svůj globální název Tatratea, se kterým se snaží uspět i na zahraničních trzích a vskutku se mu to daří.

Tajemství výroby tatranského čaje

Jak bylo řečeno v předchozím odstavci, tatranský čaj se v minulosti vyráběl na mnoho způsobů a i dnes je možné udělat si ho po svém. Tedy smíchat dobrou pálenku s oblíbeným bylinným a černým čajem, osladit medem a případně dochutit trochou šťávy z česneku. Podívejme se však především, jak tatranský čaj vyrábí Tatranská likérka.

Výroba tatranského čaje

© KARLOFF s.r.o

Samotnou výrobu předchází pečlivý výběr surovin. Základem je kvalitní černý čaj z oblasti Assam, která se nachází v severovýchodní části Indie. Neméně důležitá je pak tajná směs bylin (mimo jiné obsahující třezalku, meduňku, mátu, ostropestřec mariánský, pelyněk či hřebíček) a hobliny z posvátného stromu Slovanů, tedy z dubu. Všechny tyto ingredience jsou zhruba 6 týdnů macerovány v jemném, přírodním lihu. Poté následuje první filtrace tatranského čaje. Následně je do nápoje přidána směs ovocných destilátů a extraktů. Tento meziprodukt poté zraje celých 8 týdnů. Během tohoto procesu se jednotlivé chutě a vůně krásně mísí a zaoblují. Poté následuje další mechanická filtrace, která předchází poslední fázi výroby, kterou je naředění koncentrátu na požadovanou stupňovitost pomocí křišťálově čisté vody z Bílé vody Kežmarské a doslazení pomocí cukrového sirupu. Před stočením do lahví výsledný destilát dalších 6 týdnů zraje a nakonec je ještě naposled přefiltrován.

Variace chutí – Tatratea 22% – 72%

Tatranský čaj - Tatratea

© KARLOFF s.r.o

Že tatranský čaj není jen jeden, naznačuje pestrobarevnost lahví, do kterých je stáčen. Jednotlivé druhy se liší nejen množstvím alkoholu, ale také příchutěmi. Nejslabší z rodiny, Tatratea 22%, přináší příjemnou chuť kokosu a bílého čaje. Tatratea 32% zas osloví milovníky citrusů, jak napovídá i zbarvení láhve. Oranžová láhev Tatratea 42% je zas plná broskvového opojení. Vlajkovou lodí je pak Tatratea 52%, ve kterém dominuje chuť černého čaje. Lesní plody a pořádnou dávku alkoholu přináší Tatratea 62%. Nejsilnějším tatranským čajem, který Tatranská likérka vyrábí, je pak Tatratea 72%. Ostrosti mu dodává nejen množství alkoholu, ale také menší dávka cukrového sirupu.

Tatratea

© KARLOFF s.r.o

Jak pít tatranský čaj?

Tatranský čaj je možné pít na mnoho způsobů. Nejčastěji se konzumuje vychlazený nebo na ledu. Aby se však maximálně rozvinula jeho chuť, doporučuje se zalít 0,5 dl tatranského čaje zhruba 1,5 dl horké vody, a připravit si tak lahodný horký nápoj. V této podobě tatranský čaj opravdu pěkně zahřeje. Nejlépe pak tatranský čaj samozřejmě vychutnáte z originální sklenky Tatratea s reliéfem Tater. Rovněž nesmíme zapomenout, že z tatranského čaje se dá umíchat řada netradičních koktejlů.

Štítky:  
 
Názory a komentáře
Pijme s rozumem!
Top