Diplomático Selección de Familia 003

Recenze Diplomático Selección de Familia 12y

Diplomático Selección de Familia 12y

Země: Venezuela | Doba zrání: 12 let | Obsah alkoholu:: 43% | Aroma: Karamel, Med, Sherry | Chuť: Švestka, Vanilka, Sherry, Tabák | Barva: jantarová | Cena: cca 1100 Kč

Dostali jste chuť na opravdu vytříbený rum a nevíte, po jaké lahvi sáhnout? Dnes jsme si pro vás připravili pěknou inspiraci, samozřejmě karibského ražení. Čeká vás recenze Diplomático Selección de Familia 12y, dvanáctiletého rumu z produkce známé značky Diplomático. Čím může tato láhev zaujmout, jaké požitky nabízí a jak vůbec vznikla? Na to vše budeme v následujícím článku hledat odpovědí. A věříme, že nikoli marně.

Legenda jménem Diplomático

Představovat na našem webu značku Diplomático se může jevit jako nošení dříví do lesa – nebo vezení vodky do Ruska (abychom zůstali věrní našemu zaměření). Rumy Diplomático jsou pravidelnými rekvizitami našich článků a recenzí.

Podrobně jsme vám nedávno představili například velmi zdařilou láhev Diplomático Mantuano 8y nebo luxusnější model Reserva Exclusiva 12y. Dnes se podíváme dokonce ještě o malý stupínek výš. Ale nepředbíhejme. Krátké opáčko si Diplomático zaslouží…

Tato značka pochází z Venezuely a má za sebou dlouhou historii, jejíž kořeny bychom mohli vystopovat až k začátku 18. století. Dnes patří k velmi významným karibským výrobcům rumů a třeba u nás se řadí mezi nejznámější a nejprodávanější značky. Její elegantní láhve jsou typické etiketou s podobiznou „maskota“ společnosti Dona Juancha Nieta Melendeze. Tento šlechtic z venezuelského údolí Planas patří mezi historicky významné rumové odborníky a světáky.

Diplomático nabízí rumy, které jsou zárukou kvality. Ať si pořídíte jakoukoli láhev této značky, zklamáni zajisté nebudete. Pro seznámení doporučujeme docela dostupný (a již zmíněný) rum Mantuano. Selección de Familia 12y je už ovšem kousek spíše pro fajnšmekry a náročnější milovníky opravdu vynikajících rumů.

Diplomático Selección de Familia 003

Rodinný šperk

Rum Selección de Familia 12y představuje speciální kousek. Jeho název bychom mohli přeložit jako „rodinný výběr“. Maestros roneros (čili mistři „rumaři“) z Diplomática totiž dali hlavy dohromady a vyštrachali ze svých rezerv to nejlepší, co tam našli.

Název zároveň poukazuje na fakt, že se značka Diplomático stále cítí jako rodinná společnost. Rodina Ballesteros, která firmu vede, má ostatně příbuzenské vazby právě na zmíněného Dona Juancha. Rumy Selección de Familia 12y zároveň představují jakési vyústění nesmírně úspěšné edice Reserva Exclusiva.

Selección de Familia 12y je blend. Jednotlivé rumy jsou ovšem vybrány tak, aby výsledek maximálně vystihoval charakter celé značky. Základ tvoří jak rumy destilované metodou kettle still, tak i copper pot still. Tyto rumy zrály v sudech z amerického dubu po špičkovém bourbonu, ale některé i po prvotřídní sherry. Tato kombinace dodává výsledku unikátní ráz. Rumy zároveň odpočívaly minimálně po dobu 12 let. Jde tedy o poměrně uzrálou záležitost. Stáří se propisuje do barvy, chuti i vůně.

Diplomático Selección de Familia 004

Chuť a vůně

Selección de Familia 12y má velmi vytříbený charakter. Jde o sofistikovaný, komplexní a těžký rum, což odpovídá celkovému ladění značky Diplomático. Barva je nádherně temná. Sytě jantarová až karamelová. Z rumu vzlíná aroma medu, melasy, ale i tóny ovoce, které zde zanechalo sherry, a nechybí ani vanilka či karamel.

Chuť je vyvážená s perfektně sladěnými tóny. Zaznívá spíš jako propracovaná symfonie než jednoduchý nápěv. Pocítíte tóny, které se projevily už ve vůni, ale přidává se třeba i náznak švestičky, dřevitost získaná stařením v sudech nebo stopy tabáku. Chuť je mimořádně jemná a oblá s trvanlivým, ale hladkým dozvukem.

Pokud srovnáme Selección de Familia 12y s rumem Mantuano, máte před sebou nesrovnatelně zajímavější a složitější (a taky dražší) zážitek. Komplexností a sofistikovaností poráží rodinný výběr i starou dobrou edici Reserva Exclusiva.

Selección de Familia 12y je velmi robustní, vydatný rum. Málo sladký, spíše suchý. I obsah alkoholu 43 % svědčí o tom, že nejde o žádné lehké pitíčko. Na tomto kousku si zajisté smlsnou i velmi náročné jazyky. Rozhodně ho doporučujeme pít nejlépe v čisté formě, vychutnávat všechny nuance. Tenhle rum se musí prožít, je ideální k rozjímání.

Láhev

Diplomático Selección de Familia 001

Selección de Familia 12y je k dostání v elegantní tubě s „korkovým dekorem“. Stejný nese i samotná etiketa na lahvi lehce srdcovitého, jen mírně baculatého tvaru. Ten je pro Diplomático příznačný. Celek vypadá rozhodně vkusně a výborně, ačkoli ničím zásadním neohromí.

Cena Selección de Familia 12y

Rum Selección de Familia 12y v dárkové tubě je dnes u nás k sehnání v ceně už od cca 1100 Kč. Je to o něco více než stojí lahve Reserva Exclusiva. Přesto se investice jednoznačně vyplatí.

Závěrečné hodnocení

Selección de Familia 12y je jednoduše řečeno vynikající rum. Ve své cenové kategorii patří rozhodně k plně konkurence schopným kouskům a má potenciál oslovit i zkušené milovníky rumů. Zaujme komplexností a složitostí chuti i vůně i nádhernou barvou. Je to těžký, spíše zemitý rum s vyšším obsahem alkoholu. Rozhodně nečekejte sladké, lehké nebo jednoduché pití ani „výplň do koktejlů“. Rodinný výběr se značce Diplomático povedl.

Diplomático Selección de Familia 12y

Země: Venezuela | Doba zrání: 12 let | Obsah alkoholu:: 43% | Aroma: Karamel, Med, Sherry | Chuť: Švestka, Vanilka, Sherry, Tabák | Barva: jantarová | Cena: cca 1100 Kč

Za poskytnutí rumu k recenzi děkuji eshopu Warehouse1.cz

Alkoholium.cz