Diplomatico Mantuano úvodní foto

Recenze: rum Diplomatico Mantuano 8y

Udělali jste si zálusk na opravdu lahodný a vytříbený rum, ale zatím nevíte, jakou láhev si pořídit a ochutnat? Inu, odpovědí může být třeba právě Diplomatico Mantuano 8y. Pokud se k vám tento nápoj ještě nedostal a neměli jste příležitost ho vyzkoušet, možná přišel správný čas na nápravu. A stojí to opravdu za to? Byla by přece chyba prozradit pointu recenze hned v perexu. Navíc, rozhodnout se nakonec musíte sami. My se vám můžeme pouze pokusit zprostředkovat vlastní zážitek a něco vám o této pěkné lahvi povědět.

Mantuano Diplomatico

Venezuelská legenda

Snad každá země, jejíž břehy omývají vlny Karibiku, se – mimo jiné – věnuje i výrobě rumu. Latinská Amerika je zkrátka kolébkou tohoto moku, který ji zůstal věrný i v dospělosti, po mnoha stech letech od svého zrodu. Ani Venezuela, země na severu Jižní Ameriky, nezůstává pozadu. Někdo by možná namítnul, že Venezuela není tak pravověrným rumovým rájem jako třeba Barbados, Kuba nebo Jamajka.

Ale to zavání elitářstvím. Vždyť i Venezuela může nabídnout značku, která se nezřídka objevuje na předních místech všemožných rumových žebříčků a je oceňována jako legenda ve svém oboru. Ano, jde samozřejmě o značku Diplomatico. Mezi její nejlepší a nejoblíbenější lahve patří momentálně rum Reserva Exclusiva 12y, který už jsme na našich stránkách recenzovali. Značka nabízí ale i skutečné klenoty pro nejnáročnější znalce, jako je láhev Ambassador Selection 14y.

Diplomatico Mantuano 8y, rum, který jsme zvolili pro dnešní recenzi, je záležitostí, která osloví zkušenější rumové milovníky. Přitom jde zároveň o láhev, jíž lze považovat za cenově relativně dostupnou, a vůbec se ji tudíž nemusíte bát načít. Nebo i zodpovědně vyprázdnit. Sedmičku v elegantní oranžové tubě pořídíte pod hranicí 700 Kč. Dobrá koupě.

Don Juancho – rumový diplomat

Celá značka Diplomatico je úzce spojena s postavou Dona Juancha Nieta Melendeze. Tento světák, znalec a cestovatel zkoumal a objevoval svět rumu a jeho tajemství. Byl přitom venezuelským rodákem z údolí Planas (Diplomatico Planas je i název prémiového bílého rumu této značky) a coby šlechtic a významný člověk zásadně zasloužil o rozvoj svého kraje.

Značka Diplomatico vznikla na počest tohoto rumového přeborníka a průkopníka. Jeho podobizna vám přitom možná bude povědomá nebo dobře známá. Portrét Dona Juancha totiž zdobí každou lahev rumů Diplomatico. Mantuano není pochopitelně výjimkou. Portrét i s podpisem pak zkrášluje i zmíněnou elegantní tubu, v níž parádní láhev dostanete. Ta je baculatá, zachovává typický tvar této značky s mírným rozšířením v horní části.

Co je rum Mantuano?

Rum Mantuano je nástupcem láhve Diplomatico Reserva 8y. Název je opět spojen s osobou Dona Juancha. Mantuano je totiž „titul“, jímž byl v domovině označován. Jde o místní výraz, který by se dal přeložit jako šlechtic nebo vznešený člověk.

Rum Mantuano je blend výběrových Column, Pot Still a Batch Kettle rumů, který si po dobu 8 let pohověl v sudech z amerického dubu, v nichž předtím zrál nejlepší bourbon. Díky špičkové melase a dlouhé době odpočinku získal Mantuano nádhernou barvu s temně karamelovými tóny.

Chuť a vůně

Stejně dotažená a kultivovaná jako barva je i chuť a vůně. Rum na vás nejdříve dýchne dřevitými a kořeněnými tóny, do kterých se mísí i aroma sušených ovocných plodů. Chuť je pak překvapivě vydatná a dominuje v ní vanilka – ozývají se však i tóny sušeného ovoce a dřeva, na které nás upozornila už vůně. Chuť zaujme i docela intenzivním závěrem.

Shrnutí

Rum Mantuano 8y je podle nás zcela důstojným nástupcem slavné Reservy a splňuje svou roli výborného rumu, který je přitom k dostání za stále ještě rozumný peníz. Nabízí velmi vyvážené a kultivované proporce barvy, vůně i chuti. Žádná složka nezaostává. Chuť se vám dokáže zapsat do paměti.

Svou vydatností se nám rum Mantuano jeví jako ideální pro pomalé a rozjímavé vychutnávání – a to rozhodně nejlépe v čisté podobě, kdy nejlépe vychutnáte a prožijete všechny tóny a odstíny. Použít jej můžete ale také do oblíbeného koktejlu Negroni či Mai Tai. Tahle lahev nás zkrátka baví a rozhodně by byla chyba se jí vyhýbat.

Kde koupit rum Diplomatico Mantuano 8y a jaká je jeho cena?
Diplomatico Mantuano 8y

Diplomatico Mantuano 8y 0,7l 40% Tuba
od 699 Kč

Alkoholium.cz