Míchaný drink Bavorák

Drink Bavorák – jak si namíchat tento ryze český koktejl

Bavorák patří mezi nejtradičnější české míchané nápoje. Tento osvěžující drink je ideální pro horké letní dny, kdy jsou zahrádky restaurací a hospůdek obsypané hosty a každý hledá způsob, jak se zchladit. S Bavorákem ve sklenici můžete jít klidně příkladem, ale pro tento nápoj nemusíte vyrážet na bar, snadno si ho připravíte doma. Máme pro vás recept a taky něco navíc. Přejít na recept

Česká legenda – Fernet Stock

Fernet Stock Co je základem drinku Bavorák? Samozřejmě Fernet Stock. A kde se vzala tato obdivuhodná bylinná laskomina? Přece na domácí půdě, a to konkrétně v Plzni roku 1927. Ale teď to trochu zkomplikujeme.

Značku Fernet Stock totiž založil Lionello Stock, jehož rodina pocházela z německého Frankfurtu, ale částečně byla doma na mnoha místech Evropy. Samotná myšlenka fernetu je pak mnohem starší a pochází z Itálie. Tímto názvem se označoval hořký bylinný likér, který byl rozšířen mezi mnišstvem a později prodáván jako lék (doslova, byl k dostání v lékárnách). I receptura, kterou ve 20. letech Lionello Stock použil pro svůj Fernet Stock, byla nejspíš staršího data.

Fernet je u nás tedy sice doma, ale bylo by chybou, kdybychom si tento nápoj chtěli přivlastnit jako jednoznačně český.

Fernet Stock se vyrábí ze směsi 14 bylin, ale známo je jen několik z nich (např. zeměžluč, římský heřmánek nebo hořcový kořen), zbytek je přísně tajen. Byliny se dlouhé měsíce macerují a samotný nápoj pak ještě nějakou dobu zraje v dubových sudech po vzoru ušlechtilých nápojů, jako je whisky, koňak nebo pravý rum.

Fernet je velmi dobré pití i sám o sobě. Ideální jako digestiv na lepší trávení. Pro někoho ale může být jeho chuť až příliš výrazná a málo osvěžující. V kombinaci s tonikem dostává úplně jiné grády a vzniká slavný Bavorák. Jak si ho připravit?

Tipy na ingredience drinku Bavorák

Další ingrediencí je Tonic. Použít můžete ten běžně dostupný v obchodě nebo si objednat prémiovější verze s cenou kolem 30 Kč za 0,2l. A to například:

Recept na drink bavorák

Co budete potřebovat?

Drink BavorákV Česku nemáme příliš velkou tradici barmanství a složitých koktejlů a možná i proto je naprosto jednoduchý Bavorák takovým hitem. Připravit si ho můžete i doma. Stačí vám:

  • Vysoká sklenice
  • Samozřejmě Fernet Stock (ideálně Original) – koupíte zde
  • Tonic
  • Plátek citronu a led

Při přípravě nejdříve vložte led do dlouhé sklenice a zalijte 15cl toniku. Poté pozvolna přilévejte 4 cl Fernetu. Pokud budete postupovat pomalu, vrstvy zůstanou oddělené, což vypadá velmi elegantně. Nakonec ozdobte plátkem citronu.

Bavorák Orange

Jde o zajímavou, novou alternativu. Příprava a množství jsou stejné, ale použijete Fernet Stock Citrus a místo toniku pomerančovou limonádu.

Alkoholium.cz