Mint Julep mátový

Recept: Jak si připravit drink mátový Julep (Mint Julep)?

Oficiální koktejl kentucké derby a jeden ze symbolů jihu Spojených států. Tak bychom mohli – i když trochu s nadsázkou – definovat zajímavý, osvěžující míchaný nápoj známý jako Mint Julep. Drink mátový julep může posloužit i jako skvělé letní osvěžení a aspoň v duchu vás odnést do jiných končin. Do světa, jehož divokou přírodou pronikají tóny banja a řízné vrčení Chevroletů. Tento zajímavý koktejl si přitom můžete docela snadno připravit i doma. Jak na to? Přejít na recept

Kde se vzal Mint Julep?

Pojem julep je poměrně široký a starý. V minulosti označoval různé sladké nápoje, obvykle s bylinkami a léčivým účinkem. Slovo samotné se do angličtiny dostalo přes Španělštinu (julepe), ale původ má pravděpodobně až v Perštině (Golab).

Tento druh pití si nejdříve oblíbili Britové. Mezi důležité složky typicky patřil kafr a měly sloužit nikoli jako alkoholické osvěžení, ale jako lék. Později se julepy ujaly i v Americe, ale poněkud změnily podobu. Ubylo léčivého účelu a přibylo alkoholu. První zmínky o těchto drincích v USA pocházejí z konce 18. století. Za přelomovou zmínku již konkrétně o Mint Julep je považována ta, která se objevila v roce 1803 v knize Johna Davise, v níž psal o svých cestách po americkém jihu.

Mint Julep mátový

Ranní životabudič

Mint Julep popsal jako lihový likér s mátou, jejž si ve Virginii dopřávají po ránu. Autor knihy si tento drink oblíbil a jeho popularita se později šířila po celé Americe. Ve Washingtonu představil tento drink kentucký senátor Henry Clay. Později během 19. století se koktejl dostal do několika dalších knih a barových průvodců.

Například britský kapitán a spisovatel Frederick Marryat nabízí vlastní recept na přípravu drinku ve své knize Second Series of A Diary in America z roku 1840. Popisuje ho následovně (volně přeloženo):

„Vložte do tumbleru (vysoké sklenice) asi tucet jemných snítek máty, na ně dejte lžíci cukru a dolijte sklenici do necelé třetiny broskvovou a klasickou brandy. Sklenici doplňte drceným ledem nebo tříští, okraje sklenice potřete kouskem ananasu.“

Začalo to u brandy a ginu…

Původní julepy včetně mátového se tehdy zakládaly na různých druzích alkoholu. Nejčastěji šlo o brandy, koňak, gin nebo právě bourbon. Teprve od poloviny 19. století převažuje bourbon. Někteří dávají tento vývoj do souvislosti s epidemií, která tehdy postihla francouzskou vinnou révu a omezila obchod s koňakem a brandy. Bourbon nebo whisky tehdy získaly převahu.

Kentucky Derby

A jak se Mint Julep dostal na kentuckou dostihovou dráhu? Jisté je, že už od roku 1938 tento nápoj propaguje dostihový okruh Churchill Downs v Louisville v Kentucky. Dlouhou dobu pak byl označován jako oficiální nápoj Kentucky Derby. Například v roce 2009 se během derby prodalo na 120 000 těchto nápojů a svou oblibu neztrácí.

Proslavený drink

Máta
Máta je hlavní ingrediencí koktejlu

Mint Julep možná u nás není úplně nejznámějším míchaným drinkem. Avšak dá se považovat za historicky mimořádně důležitý a tradiční. V literatuře dostával pravidelně své místo a holdovali mu i takoví literáti, jako byl Ernest Hemingway, Scott Fitzgerald (Velký Gatsby) nebo William Faulkner a Washington Irving.

Mint Julep si však oblíbili i někteří evropští klasikové. Rozplýval se nad ním třeba Charles Dickens a mnozí další. Popularita mátového julepu se nevyhnula ani hudebnímu poli. Samotný Ray Charles dokonce složil ve 40. letech píseň s názvem One Mint Julep.

Mint Julep je tedy součástí historie a pochutnávaly si na něm největší osobnosti bezpočtu oborů. Dá se tedy očekávat, že bude chutnat i vám. A tak přichází na řadu to hlavní – tedy recept na poctivý mátový julep. Samozřejmě můžete vyzkoušet i ten starý s broskvovou „brandy“ od F. Marryata. Ale nabídneme vám i finální verzi, která se (s dílčími obměnami) pije posledních tak sto let.

Jaký alkohol do drinku Mint Julep?

Jako hlavní ingredienci budete potřeba kvalitní bourbon. Vyzkoušet můžete například:

Dále budete potřebovat cukrový sirup. Ten si můžete sami vyrobit nebo sáhnout po sirupech Monin, jmenovitě po třtinovém sirupu Monin Sucre de Canne.

Recept Mint Julep (mátový Julep)

Mint Julep
Takhle vypadá drink Mint Julep

Mint Julep se původce často pil z kameninové sklenice nebo plechového pohárku. Pokud nic takového nemáte, nezoufejte, drink vám bude chutnat z jakékoli vyšší a větší sklenice s rovným dnem.

Potřebovat kromě toho budete:

  • 8 lístků čerstvé máty
  • 10 ml cukrového sirupu
  • 60 ml bourbonu (koupit online)
  • Drcený led

A jak postupovat? Na dno sklenice vhoďte snítky máty a zalijte sirupem. Směs podrťte paličkou z hmoždíře. Dolijte bourbon a přidejte část ledu. Míchejte, dokud se na sklenici neobjeví námraza a není chladný. Dosypejte led. Sklenici můžete ozdobit snítkou máty nebo citronem.

Alkoholium.cz