Cruzloma Handcrafted Gin

Recenze Cruzloma Handcrafted Gin – už jste ochutnali gin z Ekvádoru?

Cruzloma Handcrafted Gin

Země: Ekvádor | Obsah alkoholu:: 44 % | Aroma: kombinace ovoce, bylin, listů, koření a květů | Chuť: Citrusy a kořeněné tóny | Cena: cca 980 Kč

Cruzloma není zrovna známá značka. A taky nemá kdovíjak bohaté portfolio. Ve skutečnosti tato jihoamerická, přesněji ekvádorská, značka nabízí jen svůj speciální gin. Ale tím spíš lze očekávat, že tento jediný produkt bude stát opravdu za to – a že bude dotažený do nejmenšího detailu. Cruzloma Gin je záležitost, která rozhodně zasluhuje pozornost. Skutečná specialitka pro fajnšmekry, kteří rádi vyzkoušejí něco neobvyklého a unikátního. Ale je tento gin ve výsledku opravdu tak dobrý, nebo se vyplatí sáhnout raději po nějaké klasice? Pojďme to zjistit…

Cruzloma Handcrafted Gin

Kde se rodí Cruzloma Gin

Na našem webu už jsme představili pár ginů, které se zrodily mimo kolébku tohoto nápoje ležící v severozápadní Evropě. Za zmínku stojí např. výborný japonský Roku Gin, extravagantní filipínský Santa Ana Gin anebo prosluněný italsko-francouzský Malfy Gin. Ty všechny už jsme na našich stránkách recenzovali – a vedly si dobře nebo ještě lépe. Bude jim Cruzloma Gin, coby zástupce z Jižní Ameriky, stanout po boku?

Pojďme se podívat na to, kde tento zajímavý gin vlastně vzniká. Domovem je mu kraj u města Quito, hlavního města Ekvádoru. Toto město a jeho okolí jsou v mnohém unikátní. Kupříkladu jde o nejvýše položené hlavní město světa – leží v nadmořské výšce kolem 2800 metrů. Rozkládá se navíc na úbočí stále aktivního vulkánu Pinchincha, jehož vrchol sahá do výše 4800 m. n. m.

Na tomto vrcholku se nachází místo zvané Loma de la Cruz. Už jste si zřejmě všimli podobnosti s názvem nápoje. Na tomto místě stojí velký kříž, jde o důležité poutní místo a okolo taky roste unikátní vulkanická vegetace. Celkově je tato oblast jedinečná svým prostředím a klimatem a koluje o ní spousta mýtů. Nachází se přesně na rovníku a údajně zde dokonce člověk váží o 1-2 kg méně než kdekoli jinde na světě. A právě s tímto místem je gin Cruzloma spojený.

Cruzloma Handcrafted Gin

Vulkanická voda a paleta bylin

Cruzloma Gin využívá řadu jedinečných a pozoruhodných ingrediencí. Je to například vulkanická pramenitá voda získávaná z pramenů u obce La Mana. Tato voda je naprosto mimořádná. Obsahuje i stopy zlata a stříbra a jde o jeden z nejčistších pramenů na světě.

Chuť nápoje pak vychází z řady bylin. Základ těla tvoří vcelku pochopitelně jalovec čili juniperus communis. Důležitou roli však v Cruzloma Ginu hraje list stromu Guayusa, která roste právě ve výše popsané oblasti. Představuje obrovský zdroj energie. Dále je gin obohacen o list koky, což je vzhledem k jeho jihoamerickému původu vtipné příznačná ingredience. Tato známá rostlina má léčivé i stimulační vlastnosti.

Zajímavou dřevitou sladkost nápoji dodává lékořice, zároveň dotváří jeho texturu a působí na specifickou vyšší viskozitu. Kardamom pak posiluje aroma ginu, posouvá ho mezi kořeněnější a intenzivnější giny. Skořice, rozmarýn, koriandr, sladká paprika, levandule, anýz, fenykl, květiny tila, citrony či pomeranče. To jsou další ingredience, které se značka Cruzloma nebála odtajnit.

Ne všechny použité byliny a ingredience však pocházejí přímo z Ekvádoru. Naopak jejich původ je v Asii, Evropě i dalších koutech světa. Někdy je Loma de la Cruz označováno jako „střed světa“. A v Cruzloma Ginu se skutečně příznačně sbíhají cesty z několika světadílů.

Cruzloma Handcrafted Gin

Kde koupit Cruzloma Handcrafted Gin?

Cruzloma Handcrafted Gin doporučujeme zakoupit na portálu Warehouse1.cz.

Jaká je cena Cruzloma Handcrafted Gin?

V době psaní této recenze stojí gin přibližně 980 Kč.

Jaký je výsledek? Jak chutná?

Jak Cruzloma Gin nakonec voní a chutná? Rozhodně jde o výraznější gin s kořeněným charakterem. Poměrně výrazně z něj vystupují i citrusové tóny, které ho celkově příjemně osvěžují. Snad i díky lékořici je chuť ginu oblejší. V pozadí se projevují i květinové podtóny.

Přestože gin obsahuje na 15 příměsí, rozhodně to není, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Naopak, jednotlivé složky se povedlo spojit a vyvážit a výsledkem je harmonické aroma i chuť a velmi dobrý, výrazný dojem. Ten je umocněn i poměrně velmi dlouhým a mimořádně jemným závěrem.

Cruzloma Gin je tedy velmi podařená záležitost. Cena lahve atakuje hranici tisíci korun, ale za 0,7 l této 44% parády z Ekvádoru se to vyplatí.

Lahev je černá, neprůhledná, což je celkem velmi neobvyklá volba. Ještě navíc zabalená do papírového sáčku. Dokonale průzračná barva nápoje tudíž zůstává překvapením až do poslední chvíle. Cruzloma Gin si nejlépe vychutnáte samotný, ale můžete ho „vylepšit“ ledem a plátkem citronu a pomeranče.

Cruzloma Handcrafted Gin

Země: Ekvádor | Obsah alkoholu:: 44 % | Aroma: kombinace ovoce, bylin, listů, koření a květů | Chuť: Citrusy a kořeněné tóny | Cena: cca 980 Kč

Za poskytnutí lahve do recenze děkujeme eshopu Warehouse1.cz

Alkoholium.cz