Sušené maso Smokin Ghost
Smokin´ Ghost

Recenze Masohere.cz: Sušené maso a alkohol? Vhodná alternetiva ke klobáskám a sýrům. Vyzkoušeli jsme to!

Jestliže patříte mezi ty, kteří potřebují ke sklence dobrého vína, piva či jiného alkoholu něco zakusovat, mám pro vás tip na zajímavou alternativu. Rozšířené klobásky, sýry či naloženou kyselou zeleninu, můžete vyměnit za sušené maso (které, možná znáte pod pojmem jerky). Pokud si zrovna říkáte, že tento pojem slyšíte poprvé, nezoufejte, vše vám v následujících řádcích vysvětlím. Já sušené maso vyzkoušel a rozhodně nelitoval, i když popravdě si možná ze začátku budete muset zvyknout na nové specifické chutě i vůni. K otestování sem dostal 9 balíků sušeného masa od MasoHere.cz, ochutnal je a tady je můj verdikt.

Sušené maso od MasoHere.cz

Co je jerky a jak se vyrábí?

Jerky je sušením konzervované libové maso.

Nejčastěji se setkáte s hovězí variantou, případně ještě bizoním, jelením, drůbežím, vepřovým masem a v našich končinách i poměrně exoticky znějící sobí a losí variantou. My měli možnost ochutnat také sušené krůtí.

Výroba jerky je v poslední době velmi populární a doporučený způsob zní takto. Maso se nejdříve nařeže na velmi tenké plátky, následně se marinuje, koření a solí, aby se zabránilo růstu bakterií (chutí a možností marinování je dnes obrovské množství, my v redakci ochutnali hned několik variant, viz pokračování článku), následně probíhá samotné sušení při nízké teplotě cca 70 °C. Samotné jerky je skvělé v tom, že vydrží přibližně půl roku v pokojové teplotě (zabalené). Jakmile jej však otevřete, doporučuje se spotřebovat do 24-48 hodin.

Jerky asi nejvíce proslavili horolezci a turisté. Tahle svačinka na cesty je totiž bohatým zdrojem energie a bílkovin.

Pokud sušené maso hodláte ochutnat, mrkněte nejdříve na složení. Některé suroviny by totiž v balení neměli co dělat a jak už to bývá, jsou přidávány asi hlavně a čistě z důvodu prodloužení spotřeby. My si raději vychutnáme čistě přírodní maso i za cenu toho, že po otevření jej musíme do 24 hodin sníst. Mezi takovou surovinu, která nemá v jerky co dělat řadíme hlavně konzervant dusitan sodný. Od MasoHere jsme dostali 9 balení, ani jedno balení neobsahovalo žádné nežádoucí suroviny navíc, většina výrobků byla čistě 100% přírodní.

Mimo Jerky existují i další druhy sušeného masa (liší se výrobním procesem, přípravou i použítím ingrediencí), jedním z nich je i Biltong a o něm píšeme více v další části článku.

Typická struktura sušeného masa
Typická struktura sušeného masa

Jerky vs. Biltong? Ano i zde je rozdíl!

Pokud jste stejně jako my v konzumaci sušeného masa začátečníci, bude vás zajímat i tento odstavec. Věnuje se dvěma hlavním druhům sušeného masa, které se často hází do stejného pytle. Jedním druhem je Jerky a druhým Biltong. Mezi nimi jsou některé zásadní rozdíly. Asi zde nebudu zabíhat do úplných výrobních detailů, ale vyjmenuji hlavní rozdíly.

  • Jerky má své kořeny v Jižní a Severní Americe, kdežto Biltong je sušené maso zakořeněné v Jižní Africe z koloniálních dob Holandska.
  • Jerky je možné sušit více způsoby v udírně, troubě, sušičce, na slunci nebo na horkém vzduchu a sušení zpravidla trvá několik hodin. U druhu Biltong se naopak maso suší na hácích velmi pomalu minimálně 3 dny dle typu masa.
  • Jerky se do své podoby krájí před sušení, Biltong se suší ve větších pruzích a následně se až po usušení krájí do konečné podoby.
  • Jerky díky vyšší teplotě sušení přichází o většinu štavnatosti a může vám připadat tvrdší a žvýkavější. Naopak Biltong je šťavnatější, vláčnější a strukturou méně žvýkavý.
  • V zásadě většina výrobců sušených mas bere druh Biltong jako ten chutnější.

Sušené maso Smokin Ghost

Tolik krátce k sušenému masu samotnému a nyní se už pojďme podívat na kombinaci s alkoholem a recenzi jednotlivých druhů.

Jaké sušené maso jsme ochutnali?

Hovězí sušené maso originál MasoHere

– čistě 100% hovězí maso (ze zadní libové kýty bez tuků a žil) nasolené a naložené ve směsi koření a soli. Převládá chuť masa. Má jemnější texturu. Za mě velmi dobrá varianta pro ty, kteří nechtějí příliš pikantní nebo kořeněné varianty. Tohle jerky si umím představit jako variantu do pokrmů či salátů, díky tomu, že nepřevládá pikantní nebo kořeněná chuť.

Hovězí sušené maso PIRIPIRI MasoHere

– pálivější jerky. Marinované v koření a pálivé chilli paprice Piri Piri, což je jak jsem se dozvěděl z Wikipedie – Paprika křovitá, zvaná též Africký ďábel. Na chuti je chilli i koření znát. Velmi dobré, jeden z mých favoritů.

Sušené maso PiriPiri

Krůtí sušené maso originál MasoHere

– prozatím neochutnaná varianta z krůtích prsou, slibuji si od ní čistou chuť krůtího masa a minimum tuku. Po ochutnání recenzi doplním. Už po ohmatání balíčku však vím, že se bude jednat o křehké a měkké sušené maso s jemnou texturou.

Hovězí Jerky Chilli a kmín MasoHere

– další pálivější jerky s worcesterovou omáčkou, Tamari (což je druh sojové omáčky), habanero papričkami, kmínem, zázvorem, uzenou paprikou a koriandrem. Za mě rozhodně zajímavá kombinace plná nejrůznějších chutí, trošku bych ji směřoval k asijské kuchyni. Za zmínku stojí jistě fakt, že se jedná o limitovanou edici plnou chutí. Možná dobrá varianta k červenému vínu, co říkáte?

Hovězí Biltong česnekový MasoHere

– z obalu jsem se dozvěděl, že se jedná o edici na přání. Obsahuje hovězí maso, česnek, směs koření, sůl a jablečný ocet. Česnek je cítit velmi příjemně, takže pro milovníky tohohle přírodního antibiotika jasná volba. A já jelikož česnek nemusím, dám raději přednost jiné variantě.

The Irish Biltong Company

– Tohle je sušené maso z irského hrabství Kildare. Jak jsem se dozvěděl na oficiálních stránkách, jedná se o kvalitního výrobce a ne ledajakého. V roce 2016, 2017 i 2018 totiž vyhráli spoustu cen. Za mě rozhodně nejměkčí varianta masa (takže pokud máte strach o své zuby, tohle maso je jak dort). Ve variantě, kterou jsme ochutnali, najdeme mimo hovězího masa, vinného octa a soli, také koriandr, černý pepř a extrakt z chilli. Velmi dobré.

RusticJerky.com Smokin´Ghost

– MasoHere nám přibalilo k ochutnávce i tohle hodně pálivé jerky v jehož chuti můžete nalézt worcesterovou omáčku, sojovou omáčku, švestková povidla, směs koření, sušený rajčatový protlak, chilli papričku Bhut Jolokia (dosahuje pálivosti až 1 041 427 SHU, což z ní dělá jednu z těch nejpálivějších papriček), koření, papriku, bílý a černý pepř. Za mě malinko přeplácaná varianta ve složení, jakmile se tím ale prokoušete, budete chutí mile překvapeni.

Svarog Dimljeno Beef Jerky

– Další poměrně měkké hovězí na první omak. Tenhle balíček pochází se Slovinska, bez českého popisu. V chuti však lze vycítit především chuť masa a koření. Ve složení však mimo výše zmíněných ingrediencí najdete také česnek, cibuli, sojovou omáčku a cukr přímo z cukrové třtiny.

Smally´s Biltong Chilli

– Tohle je první balíček, který jsme s kolegy otevřeli a ochutnali. Textura masa je jemná, po otevření je cítit lehce nakyslá vůně chilli a koření, bohužel mě osobně malinko zklamala vůně. Nepochybuji však o tom, že se najdou tací, kterým tahle varianta bude chutnat. Ve složení můžeme najít koriandr, sůl, černý pepř, kajenský pepř, jablečný vinný ocet.

smallys biltong chilli

K jakému alkoholu se sušené maso hodí?

Sušené maso si v podstatě můžete vychutnat k jakémukoliv alkoholu, na internetu můžete najít i recepty na saláty se sušeným masem nebo přidávání přímo do pokrmů. Některé druhy alkoholu si však o kombinaci přímo říkají. Tak například:

  1. Pivo – asi nejvíce se pěkně kořeněné jerky hodí k pivu a to spíše k tmavším variantám. Takový Guiness je prý ideální volba. Vysoká hladina uhlohydrátů napomáhá zvýraznit chuť sušeného masa.
  2. Whisky – chutnat bude nejlépe s jednobarevnou whisky, která vyzdvihne přirozenou chuť masa. Pokud zvolíte spíše americký bourbon, mějte na paměti, že čím vyšší bude obsah kukuřice, tím bude maso výraznější a lepší na chuti.
  3. Tequila – ano i tenhle nápoj z agáve můžete kombinovat s trhaným hovězím sušeným masem a výsledek bude parádní.
  4. Gin – dnes můžete na baru dostat gin, ve kterém je namočena opečená slanina, takže proč ho nevyzkoušet v kombinaci se sušeným masem. Sice jsem nezkoušel, ale výsledek nebude špatný, to jsem si jist.
  5. Červené víno – k červenému vínu si dopřejte pěkně pepřenou variantu jerky.
  6. Růžová vína – k těmto lehčím druhům vín se obecně doporučuje například teriyaky jerky.
  7. Bílé víno – a konečně bílé víno. Zde nemusí být vůbec špatné, pokud sáhnete po nějaké pikantní verzi s chilli nebo obecně více kořeněným jerky.

Kompletní galerie – sušená masa

Za poskytnutí produktů k recenzi, děkuji eshopu MasoHere.cz:

logo masohere.cz

Alkoholium.cz