roku-gin-001

Recenze ROKU Gin – japonský gin plný bylinek

Roku Gin 0,7l 43%

Země: Japonsko | Obsah alkoholu:: 43% | Cena: cca 799 Kč

Zatímco zejména rumů a whisky vám na našem webu přinášíme pravidelně vydatné várky, dobrý gin už jsme chvíli nerecenzovali. Dnes to však napravíme rovnou ve velkém stylu. Věnovat se totiž budeme opravdu parádnímu kousku – láhvi Roku Gin z produkce japonské značky Suntory. Znalci už jistě tuší, že tento kousek bude stát za pozornost. Ale v naší recenzi vše vezmeme hezky od podlahy. Ne nadarmo totiž gin a tonic patří v naší redakci k tomu nejoblíbenějšímu nápoji.

Japonská legenda Suntory

Japonsko je nejen zemí samurajů, ninjů, zenových mnichů, bonsají a rychlých aut, ale i kvalitního alkoholu. I když to pro někoho může být překvapení, Japonsko patří mezi nejvýznamnější světové výrobce whisky. Představa, že se zde pije jen saké, je tudíž klamná. A z valné části za své alkoholové „osvícení“ vděčí Země vycházejícího slunce (japonsky Nihonkoku) právě společnosti Suntori Holdings Limited (v originále Santorī Hōrudingusu Kabushiki–gaisha).

Ta byla založena už v roce 1899, což ji činí jednou z nejstarších „alkoholových“ firem v této zemi, která jinak v daných záležitostech skutečně nemá ve srovnání s Evropou až tak prastarou a bohatou tradici.

Společnost začala v Ósace jako obchod s dovozovým vínem. V roce 1923 vybudovala vlastní palírnu a spustila výrobu whisky. Během času se firma rozrůstala a rozšiřovala své portfolio. Dnes vyrábí celou škálu alkoholických i nealkoholických nápojů, ale třeba i sendviče. S ginem má však zkušenosti už od roku 1936.

Se společností Suntori se pojí několik zajímavostí, které můžete přihodit k dobru u piva či nad sklenkou ginu či whisky. Možná nevíte, že tato firma zakoupila v roce 2014 společnost Beam Inc., která vyrábí známý bourbon Jim Beam. Jim Beam je tedy vlastně tak trochu japonské pití (samozřejmě s jistou nadsázkou).

Značka si taky „zahrála“ v poměrně známém filmu Ztraceno v překladu, kde v úvodní scéně právě na její pití dělal reklamu slavný americký komik a herec Bill Murray.

Suntori není žádný malý hráč. Naopak patří mezi světové giganty ve svém oboru, a navíc skutečně umí vytvářet skvělé alkoholické nápoje. Ať už jsou to whisky nebo právě giny.

roku-gin-005

Roku Gin z Ósaky

Roku Gin, který bude předmětem naší recenze, vyplul z palírny Osaka Distillery a už na pohled je to vážně kousek k popukání.

Láhev

Za obal dostal elegantní šestihrannou láhev s jednoduchou, ale krásnou etiketou. Ještě větší zaujetí však dokáže vzbudit květinové zdobení skla na spodní straně lahve. Uvnitř se pak skrývá dokonale čirý nápoj.

Název

Etiketa nese zlatý nápis „The japanese craft gin“. Ten snad ani nepotřebuje překlad. Černým a nepříliš okázalým písmem zde pak stojí vlastní název Roku Gin. Za ním je v červeném poli číslo 6. Zde už je vysvětlení na místě. Slovo roku totiž znamená „šest“. Proč šest?

roku-gin-002

Šestero esencí Japonska

Název odkazuje na složení, které zahrnuje právě šest velmi typických až ikonických japonských rostlin, bylin a ingrediencí. Ty zároveň symbolizují všechna roční období. Je zde:

  • Sakura – Ta je zastoupena dvěma způsoby: květem a listy. Společně symbolizují jaro
  • Sencha a gyokuro – Dva zelené japonské čaje, které zastupují letní období
  • Sansho – Japonský pepř zastupuje období podzimu a dodává pikantnost
  • Yuzu – Zvláštní citrus (známý i jako japonský citron), který je pokládán za superpotravinu a reprezentuje v ginu zimu (asi abychom nezapomněli na dostatek vitamínů v tomto období).

Celá bylinková zahrádka v jedné lahvi

Jmenované rostlinky jsou důležitou, nikoli však jedinou součástí složení a chuti nápoje. Když jej okusíte, možná pocítíte i jiné. Třeba stíny kardamomu, skořice, koriandru nebo anděliky i obligátního jalovce. V každém případě je vyznění Roku Ginu silně bylinkové spíše než jalovcové a jen letmo kořeněné.

Chuť otevírají tóny sakury, které se později míjejí se zeleným čajem. Lehce se postupně ozvou i další zmíněné složky. V čele s pepřem a citrusy. Tyto chutě však nejsou příliš dlouhé. Závěr se nese v pikantnějším a mírně nahořklém duchu. Chuť je skutečně velmi oblá a hladká.

Celkově ji lze hodnotit jako poměrně unikátní a neobvyklou, zvlášť na poměry ginu. Je tak trochu ohňostrojem pestrých plodů a bylin. To jí ovšem zároveň trochu ubírá na kultivované vyváženosti. Na druhou stranu vzhledem k opravdu zajímavému, neotřelému vyznění se to dá snadno odpustit.

roku-gin-001

V koktejlu, nebo samotný?

S Roku Ginem můžete trochu zaexperimentovat. Poměrně zajímavý ráz mu dá nejklasičtější kombinace s ginem. Nabude spíše složitější než lehké a osvěživé kontury. Jiné kombinace různě zdůrazňují nebo potlačují některé složky a dojmy. Doporučujeme kombinovat s toniky Fever Tree.

Roku Gin však rozhodně stojí i za samostatné pití. V takovém případě doporučujeme servírovat ho čistý, bez ledu.

Cena ROKU gin

Roku gin pořídíte v internetových obchodech za cenu kolem 799 Kč. V akci se pak můžete dostat na cenu kolem 650 Kč.

Závěrečné hodnocení

Japonský Roku Gin lze považovat za poměrně unikátní pití, které má potenciál překvapit svou složitou, pestrou, bylinnou chutí. Není to nejharmoničtější gin na trhu, ale jeho prozkoumávání je o to dobrodružnější. Japoncům se tento kousek podařil. Pro nás ho vyvyšuje ještě jisté exotické kouzlo. Sedmička tohoto 43% nápoje stojí skoro 800 Kč. Milovníci ginu i jakéhokoli dobrého pití však nebudou vynaložených peněz litovat.

Roku Gin 0,7l 43%

Země: Japonsko | Obsah alkoholu:: 43% | Cena: cca 799 Kč
Alkoholium.cz