Cachaça Magnífica Reserva Soleira - 001
Cachaça Magnífica Reserva Soleira - 001

Recenze rumu Magnífica Cachaca Reserva Soleira

Magnífica Cachaca Reserva Soleira

Země: Brazílie | Obsah alkoholu:: 43 % | Doba zrání: 6 – 15 let | Limitovaná edice: NE | Aroma: karamel, med, sušené ovoce a vanilka | Cena: cca 1 839 Kč

Slyšeli jste už o nápoji zvaném cachaça? Pokud se nepovažujete rovnou za alkoholové experty, budiž vám odpuštěno. V našich končinách tento pojem není příliš známý. O to více vás však možná překvapí, že cachaça patří mezi vůbec nejvíce konzumované alkoholické nápoje na světě – podle některých zdrojů je rovnou třetí mezi destiláty. O tom by se zřejmě dalo pochybovat. Jisté však je, že jde o nápoj, který by světaznalý gurmán měl znát a ideálně i ochutnat. Dnes vám ochutnávku umožníme aspoň zprostředkovaně skrze recenzi Cachaça Magnífica Reserva Soleira. Jde o dobrou volbu k proniknutí do tajů nápoje cachaça? To se dnes pokusíme zjistit.

Cachaça Magnífica Reserva Soleira - 001
Cachaça Magnífica Reserva Soleira – 001

Rum vs. cachaça

V posledních zejména cca dvou dekádách začínají obyvatelé české kotliny objevovat kouzlo pravých a poctivých rumů. Pomalu dávají sbohem tuzemákům, konzumním lihovinám a podobným pokleslým produktům a stále více upřednostňují autentické rumy. S tím se pojí i zjištění, že rum může mít mnoho podob. Je cachaça jednou z nich? Anebo jde o zcela svébytný nápoj?

Brazilský národní poklad

Cachaça je národní nápoj pralesy pokryté, divoké a vášnivé Brazílie. Někdy se mu proto říká jednoduše „brazilský rum“. V této portugalsky mluvící zemi, kde žije na 215 milionů lidí, se cachaça pije ve velkém. Je to ale opravdu rum? Pojďme se podívat na to, co mají tyto nápoje společného, a co je naopak odlišuje.

První rozdíl je hned ve vstupní surovině. Rum i cachaça se sice vyrábějí z cukrové třtiny, nicméně rum je typicky nápoj z melasy, kdežto cachaça se vyrábí z čerstvé listové šťávy. Tato surovina se v Brazílii nazývá garapa (neplést s exotickým dřevem garapa, které je rovněž z Jižní Ameriky) či garapa de cana (šťáva ze třtiny).

Garapa se fermentuje speciálními kvasinkami a posléze se destiluje. Princip výroby je velmi podobný některým domácím rumům z oblasti Antil či Haiti. Je jasné, že cachaça a rum jsou si velmi blízké. Cachaça je nicméně národním specifikem. Ne každý rum z třtinové šťávy lze zodpovědně nazývat cachaça, stejně jako bychom neměli každý destilát ze švestek nazývat slivovicí. Slivovice je moravská a cachaça zase brazilská – je to zkrátka „brazilský rum“. Takže jsme zase tak trochu na začátku.

Nevadí, toto dilema, kterým si trápí hlavy experti celého světa, zde asi těžko jednoznačně vyřešíme. Pojďme tedy k samotné Cachaça Magnífica Reserva Soleira.

Cachaça Magnífica Reserva Soleira - etiketa
Cachaça Magnífica Reserva Soleira – etiketa

Rio de Janeiro – město zaslíbené nápoji Cachaça

Je to právě nejslavnější město Brazílie – Rio de Janeiro – kde má cachaça hluboce vrostlé kořeny. V okolí Ria se vyrábí odedávna. Brazilci se dokonce kasají, že cachaça je o aspoň 150 let starší vynález než karibský rum.

Tvrdí to i samotná značka Magnífica de Faria, výrobce nápojů cachaça, který sídlí přímo v Riu, ve čtvrti Santa Terasa. Zde jsou však především kanceláře. Vše důležité se však odehrává především v horách za městem, kolem městečka Vassouras v takzvaném „Údolí kávy“. Odtud pochází i suroviny pro výrobu Cachaça Magnífica Reserva Soleira.

Magnífica de Faria

Značka Magnífica má 35letou tradici a je projektem rodiny Faria. Ta se záležitostem kolem nápoje cachaça věnuje mnohem déle a její členové zasvětili životy péči o tradici tohoto nápoje. V roce 1997 pak stáli při vzniku Brazilského institutu cachaça (IBRAC). Od roku 2003 začala značka dodávat tento nápoj do Velké Británie a později působnost rozšířila na celou Evropu.

Cenami ověnčená Magnifica Reserva Soleira

Cachaça Magnífica Reserva Soleira patří k nejpovedenějším kouskům značky Magnífica. V letech 2014 a 2018 se nápoj dočkal druhého místa v soutěži Cupula da Cachaça. To je něco jako brazilská nobelovka za cachaçu, ve které proti sobě stává i víc než 1000 značek a výrobců „brazilského rumu“.

Jak název napovídá, Cachaça Magnífica Reserva Soleira stárne a zraje metodou soleira známější pod španělským názvem solera. Tato sofistikovaná metoda řízeného staření se používá u rumů, ale i portského, sherry a dalších nápojů. Díky metodě solera vznikají vynikající výsledky. A platí to i u Cachaça Magnífica Reserva Soleira, která je blendem 6 až 15letých cachaç.

Cachaça Magnífica Reserva Soleira - barva
Cachaça Magnífica Reserva Soleira – barva

Vzhled a vůně

Cachaça Magnífica Reserva Soleira vás zaujme již samotnou lahví. Ta má velice elegantní, brazilsky vášnivé tvary s noblesně zářící modrou etiketou se zlatými prvky a zlatým víčkem. Zlatá barva krásně ladí s barvou nápoje uvnitř. Ta připomíná zlatavý západ slunce, který proniká leštěným jantarem.

Po otevření vás okouzlí vůně, která charakterově není vůbec vzdálená kvalitním karibským rumům. Tóny vanilky, medu či karamelu jsou z nich důvěrně známé. Přesto má Cachaça Magnífica Reserva Soleira i vlastní, jedinečný výraz. Aroma je jemné, harmonické a bohaté.

Chuť

A jak Cachaça Magnífica Reserva Soleira chutná? Je na ní znát zrání v dubových sudech po bourbonu. Dřevité tóny se v ní projevují poměrně vydatně, ale ne tolik, aby chuť stahovaly příliš k zemi. Tato cachaça má navzdory neoddiskutovatelné vyzrálosti spíše vzletnější a temperamentnější povahu, takže každý lok mimoděčně nutí k úsměvu. Je to zkrátka Brazilská kráska jako lusk.

Chuť je stejně jako vůně bohatá na med i vanilku. Pronikají do ní i odstíny sušených ovocných plodů. Snad švestek, ale manga, třešní. Trocha kokosu. Závěr se opět nese v dřevitém dubovém duchu.

Opět lze říct, že i chuťový profil je v zásadě vysoce rumový. Je to možná „brazilský rum“ – ale stále rum. Má v sobě snad i cosi z tequily či whisky. Pokud byste však očekávali, že vám tato cachaça poskytne nějaký šokující a unikátní, dosud nevídaný, zážitek, budete nejspíše zklamáni. Jistě však nebudete zklamáni ze samotné kvality nápoje.

Jaká je cena rumu Cachaça Magnífica Reserva Soleira

V době psaní této recenze stojí rum přibližně 1 839 Kč.

Shrnutí

Vynikající a vyzrálý brazilský rum Cachaça Magnífica Reserva Soleira patří zajisté ke klenotům této země. Z ochutnávky rozhodně nebudete zklamáni, přestože je nutné připustit, že v dané cenové relaci (kolem 1850 Kč za láhev) by se zřejmě daly sehnat i lepší rumy.

Ostatně tato cachaça má převážně rumový charakter s dominancí dubových a medových tónů a sušeného ovoce.

Magnífica Cachaca Reserva Soleira

Země: Brazílie | Obsah alkoholu:: 43 % | Doba zrání: 6 – 15 let | Limitovaná edice: NE | Aroma: karamel, med, sušené ovoce a vanilka | Cena: cca 1 839 Kč

Za poskytnutí rumu do recenze děkujeme eshopu Alkohol.cz

Alkoholium.cz