Tmavé rumy, které stojí za to vyzkoušet: TOP 6

Dnešní článek bude striktně zaměřen na milovníky rumů – a věříme, že je jich mezi vámi víc než dost. Proto jsme pro vás ve spolupráci s MyDrinks vybrali tmavé rumy, které naši redakci nejvíce zaujaly. Nevybírali jsme pouze mezi drahými a luxusními nápoji. Do žebříčku jsme zařadili i dostupnější lahve, které se ale vyznačují skvělým poměrem ceny a kvality. To aby si na své přišel opravdu každý. Věříme, že se nám tento výběr povedl a že v něm najdete jednoho nebo více favoritů, které si zapíšete na nákupní seznam.

TOP 6 tmavých rumů

1. Rum Legendario Aňejo 9y

Legendario Rum Aňejo 9y

Legendario je kubánská značka rumů, které jsou ve světě – i u nás – velmi oblíbené pro jemnou a výrazněji sladší, nicméně přesto kultivovanou, chuť. Mezi vrcholy tvorby této značky patří tmavý rum Legendario Aňejo 9y, který dokáže okouzlit dokonale krásnou, tmavou a vyzrálou barvou. Ostatně doba jeho zrání činí poctivých 9 let. Výsledkem je nádherná, temná a lahodná 40% záležitost, v jejíž chuti převažují tóny čokolády, ovoce, dřeva, ale i tabáku. U nás je však nejspíš známější Legendario Elixir De Cuba 7y 0,7l 34%, který jsme už obšírně recenzovali. Nejde sice o rum v čistokrevném slova smyslu (vyšší obsah cukru, méně alkoholu), ale rozhodně si zaslouží pozornost.

2. Rum Plantation Original Dark

Plantation Original Dark

Rumy Plantation patří k tomu nejlepšímu z karibské produkce. Podstupují dvojí zrání v sudech z amerického dubu po bourbonu (ještě doma v Karibiku) a poté v sudech po špičkovém koňaku ve Francii. Rumy Plantation zrají i 15 let nebo více let, což se samozřejmě odrazí na dokonalé, vytříbené vůni a chuti, ale taky překrásně vyzrálé, tmavé barvě. Vyšší lahve této značky stojí od cca 1500 Kč výš, ale některé lze pořídit levněji, třeba Plantation Original Dark stojí okolo 400 Kč a je to přitom skutečně skvostná záležitost.

3. Rum Takamaka Spiced Rum a Tamaka Extra Noir Aged

Takamaka Spiced rum

Rum ze Seychel? No proč ne. Rozhodně jde o zajímavou záležitost a tropům zůstaneme věrní. Seychelská značka Takamaka nabízí velmi příjemné lahve. Pro náš žebříček jsou pak relevantní především dvě – a to Takamaka Spiced Rum (38 %) a Takamaka Extra Noir Aged Rum. Zejména druhá zmíněná vykazuje vlastnosti kvalitního tmavého rumu. Kromě příjemné barvy se dočkáte výrazné chuti s převahou tropického ovoce a cukrové třtiny. Vyzkoušejte to. Láhev přijde na cca 450 Kč, což je rozumná cena.

4. Rum Appleton Estate 21y

rum Appleton 21y

Značka Appleton Estate má velmi dlouhou tradici sahající až do roku 1749, resp. dokonce 1655. Dodnes produkuje rumy z výjimečného údolí Nassau na Jamajce (neplést s bahamským městem Nassau). Rumy Appleton jsou spíše luxusnější záležitostí pro zkušenější gurmány. Za zmínku rozhodně stojí např. rum Appleton Estate 21y, který je opravdu fascinující, ale tady docela drahou (cca 2600 Kč) záležitostí.

5. Capitan Bucanero rum

Capitan Bucanero 7y 0,7l 34% rum

Capitan Bucanero je značka, se kterou jste se mohli už setkat v jedné z našich obšírnějších recenzí. Proto tentokrát jen ve zkratce. Z produkce této značky se hodí pro náš žebříček vypíchnout především lahev Capitan Bucanero Elixir Dominicano 7y 0,7l 34%. Jde sice o rumový likér, což je patrné z obsahu alkoholu a cukru, ale na kráse mu to neubírá. Tuto příjemnou záležitost jistě ocení i dámy.

6. Bumbu rum

Bumbu rum

 

I Bumbu rum jsme tu už měli. Na tomto nápoji zaujme už samotný obal, respektive lahev, která má velice svérázný, specifický design. Transparentní provedení nahrává dobrému „náhledu“ na krásnou barvu. Po otevření si pak vychutnáte i jemnou vůni a ovocnou chuť s jasnými banánovými tóny.

Alkoholium.cz