Razítko - prodej alkoholu koncese
_

Jak získat koncesi na prodej alkoholu?

Novela živnostenského zákona přinesla povinnost prodejců alkoholu bez ohledu na velikost firmy zařídit si tzv. koncesovanou živnost. Jak koncesovanou živnost získat, poradí následující článek.

Upozorňujeme, že tento článek, byl naposledy aktualizován 17.10.2013. Informace v něm obsažené, již nemusí být aktuální.

Novela živnostenského zákona přinesla povinnost prodejců alkoholu bez ohledu na velikost firmy zařídit si tzv. koncesovanou živnost. Jak koncesovanou živnost získat, poradí následující článek.

Razítko - prodej alkoholu koncese
_

Od 17. října 2013 začaly živnostenské úřady vydávat koncese na prodej alkoholu. Velký ruch se však na živnostenských úřadech nekonal. Prodejci alkoholu, tedy přesněji prodejci lihovin, kteří prodávají alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 15%, mají totiž přesně půl roku, tedy do 17. dubna 2014, na to, aby si o koncesi na prodej alkoholu zažádali. Nestihnou-li to a přesto budou prodávat alkohol bez koncese, hrozí jim v nejhorším případě až 5 milionová pokuta.

Koncesi na prodej alkoholu vyřídíte během chvíle na živnostenském úřadě

Pokud si s vyřizováním koncese pospíšíte, vyhnete se frontám, které se pravděpodobně budou na úřadech tvořit s blížícím se datem, do kdy bude nutné si koncesi opatřit. Je to stejné jako s podáváním daňového přiznání nebo povinnou výměnou řidičského průkazu. Stačí se tedy vydat na živnostenský úřad v jeho úředních hodinách a pak si vystát frontu, bude-li vůbec nějaká. Jakmile se dostanete na řadu, úředník s vámi koncesi na prodej alkoholu během ani ne půlhodinky vyřídí a vy se můžete vrátit k svému podnikání. Není třeba žádného speciálního osvědčení ani skládání kauce na prodej alkoholu. Ta se týká pouze výrobců lihovin a obchodníků, kteří uvádí lihoviny do oběhu, zkrátka těch, kteří lihoviny kolkují.

Vyřídit se dá koncese i bez nutnosti navštívit živnostenský úřad. Postup je úplně stejný jako při podávání žádosti na provozování jakékoliv jiné koncesované živnosti. Je však třeba počítat s přibližně měsíčním zdržením, než úřad žádost vyřídí.

Koho se povinnost mít na prodej alkoholu koncesi vlastně týká?

Kromě obchodů, kde se prodává alkohol, si koncesi na prodej alkoholu musí zařídit také provozovatelé hospod, restaurací, klubů a barů. Zkrátka majitelé všech zařízení, která prodávají lihoviny. Jak jsme uvedli už výše, pro tyto podnikatele však neplatí povinnost skládat kauci.

Provozujete restauraci, hospodu či bar? Nakupujte alkohol za velkoobchodní ceny, popřípadě s 5% slevou! Více se dozvíte ZDE.

Alkoholium.cz