Vinařské oblasti v ČR
Vinařské oblasti v ČR

Nejznámější vinařské oblasti aneb kam za vínem na Moravu a do Čech

V Čechách a na Moravě rozhodně není víno cizokrajným nápojem. Naopak, vinnou révu zde pěstovali pravděpodobně už keltské a po nich germánské kmeny. Doklady o pěstování vína máme i z období slovanského osídlení během Velkomoravské říše. Během vrcholného středověku k nám dorazilo klimatické optimum, které umožnilo ještě úspěšnější pěstování této tepla a slunce milovné plodiny.

Konečně do svého zlatého věku dospělo české vinařství ve 14. století za vlády Karla IV., který tuto činnost velmi podporoval. Přeskočíme-li pár set let do přítomnosti, vidíme, že Česká republika je země, která si vinařskou tradici velmi hýčká. Není sice rozšířená po celém území, ale tam kde ano – tam představuje pilíř lokální kultury.

Vinařské oblasti v ČR
Vinařské oblasti v ČR

Mezi tyto oblasti patří především jižní Morava a oblast severních Čech, zejména kolem Litoměřic a Mělníka. Právě tyto oblasti jsou svým klimatem, geologickými podmínkami a prostředím ideální pro pěstování vinné révy. V dnešním článku se podíváme právě na vinařské oblasti v ČR. Prozradíme vám, jaká vína se zde pěstují a jaká další lákadla na vás čekají, pokud se do těchto lokalit vypravíte.

Morava

Vinařská oblast Morava je největší vinařskou oblastí v ČR a leží zde na 96 % (přes 17 tisíc ha) českých vinic! Ano, skutečně. Na Čechy zbývají pouhá necelá 4 %. Moravská oblast ostatně zahrnuje rozlehlou a prakticky souvislou plochu jižní Moravy zhruba mezi městy Brno na severu, Znojmo na západě a Uherské hradiště na východě. Na jihu končí teprve hranicemi s Rakouskem.

Moravská oblast se dále dělí na podoblasti. Jde o podoblast mikulovskou, znojemskou, velkopavlovickou a slováckou. Znát byste měli i pojmy jako je vinařská obec či viniční trať, což je další dílčí dělení.

Vinařská obec je poměrně zřejmý pojem. Jde o obec, v jejímž katastru se pěstuje víno. Respektive obec, ve které leží (nebo do ní zasahuje) minimálně jedna viniční trať. V ČR je vinařských obcí 383 a na moravskou oblast jich připadá 308.

Viniční trať je pak pozemkem či souborem souvislých pozemků, na nichž se réva pěstuje. Na viniční trati se tak nachází minimálně jedna nebo více vinic. V moravské oblasti je na 1100 těchto tratí a každá má svůj vlastní název. Například Šobes, U tří dubů nebo Kraví hora… Vraťme se ale k samotným podoblastem.

vinice, bílé víno

Mikulovská podoblast

Mikulovská podoblast je mimořádně významná a taky možná nejvíc turisticky atraktivní ze všech vinařských regionů. Ba jde zřejmě o jednu z nejmalebnějších lokalit na Moravě i v celé ČR. Kulturním srdcem oblasti je historické město Mikulov.

Mikulov nabízí krásné prostředí a spoustu úžasných památek v čele s mikulovským zámkem či Dietrichsteinskou hrobkou. Asi nejvýraznější dominantou je však Svatý kopeček, který spojuje krásy historie, kultury a architektury s krásami přírody. V neposlední řadě je z jeho vrcholu fascinující výhled na celé město i širé okolí.

Méně zdatní jedinci se při výstupu možná trochu opotí, ale přesto návštěvu všemi deseti doporučujeme. A teď to nejlepší. V Mikulově se koná možná největší a nejvýznamnější slavnost vinobraní u nás. Jde o největší vinařskou událost roku, která se zde konává začátkem září, a vřele doporučujeme ji navštívit.

Mikulovská podoblast však skrývá řadu dalších klenotů. Severně od města Mikulov se rozkládá úžasná a podmanivá Pálava se svou unikátní přírodou tvořenou vinicemi, rašeliništi a rozlehlými dubovými a jasanovými lesy. Je zde mnoho malebných a známých vinařských vísek jako Pavlov, Horní a Dolní Věstonice, Milovice či Perná. Kraj střeží Pavlovské se zříceninami hradů Děvičky nebo Sirotčí hrádek. Dále na sever od Pálavy se rozkládají obrovské nádrže Nové Mlýny obklopené rušnými kempy. Do mikulovské podoblasti však patří například i slavná Lednice se svými krásnými zahradami.

Podoblast kolem Mikulova je se svými sprašovými a vápencovými půdami pro pěstování vína dokonalá. Podobně jako jinde v ČR zde jasně převažují bílé odrůdy – nejvíce se zde daří Ryzlinku rýnskému a vlašskému. Skvělé je taky místní Rulandské bílé a šedé či Chardonnay a Veltlínské zelené. Opomenout bychom neměli ani příznačnou Pálavu nebo Sauvignon. Z červených vín zde vede Frankovka, Svatovavřinecké či Rulandské modré.

Znojemská podoblast

Minimálně z hlediska turistické přitažlivosti si znojemská podoblast v ničem nezadá s tou mikulovskou, přestože je co do rozlohy vinic nejmenší z moravských podoblastí. Centrem je zde pochopitelně Znojmo.

Historické město, které mělo v minulosti značný význam. Znojmo vás přivítá nádhernými uličkami plnými památek. Jejich koncentrace je v jádru historického města neuvěřitelná. Bezesporu jde v tomto smyslu o jedno z nejkrásnějších českých měst.

Vrcholem je pak znojemský hrad, který navíc nabízí nezapomenutelný výhled na údolí řeky Dyje a pobřežní přírodní terasy. Podél Dyje se ostatně rozkládá jeden z pouhých čtyř našich národních parků. Příroda je zde překrásná, nemluvě o panoramatech a vyhlídkách, jaké nabízí například Králův stolec či Sealsfieldův kámen. Na opačném konci NP Podyjí se rozkládá známá a oblíbená Vranovská přehrada obsypaná kempy a dalšími možnostmi ubytování v chatkách, hotelích, penzionech atd.

Ve Znojmě se konají zřejmě druhé nejvýznamnější slavnosti vinobraní a celá podoblast je známá skvělými víny. Především aromatičtějšími bílými víny. Nejvíce se zde pěstuje Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Rýnský ryzlink či Sauvignon. Z červených vín je to Svatovavřinecké a následně Frankovka.

Velkopavlovická podoblast

Tuto rozlehlou podoblast ohraničují města jako Slavkov, Židlochovice či Hustopeče. V jejím srdci pak leží Velké Pavlovice a Velké Bílovice. V tomto kraji najdete spoustu krásných míst a resortů ideálních pro dokonale klidnou, romantickou dovolenou. Většinu oblasti tvoří malebná kulturní krajina tvořená menšími městečky a vískami. Klid a mír zde přímo vyzařují, proto i sem míří velké množství návštěvníků. Velké Pavlovice navíc každoročně pořádají velké slavnosti vinobraní.

Tato oblast skrývá na 5000 ha vinic v 75 vinařských obcích. Podle některých zdrojů jde o podoblast s nejteplejším klimatem a taky jde o nejvýznamnější oblast z hlediska pěstování červených vín, kterým se zde na vápenitých jílech, písku a pískovci skvěle daří. Pokud jde o odrůdy, opět dominuje Svatovavřinecké a Frankovka. Následuje Zweigeltrebe či Modrý Portugal. Z bílých odrůd se zde v obrovském množství pěstuje Veltlínské zelené. S odstupem pak Müller Thurgau. Zdejší červená vína jsou úžasně plná, bílá pak lehká, osvěžující až kořenitá a pikantní a mimořádně komplexní.

Slovácká podoblast

Tato oblast byla kdysi jádrem Velké Moravy a historie pěstování vína zde sahá až k římské epoše. Je zde hned několik větších, historických měst. Především je to však Uherské Hradiště a přilehlé Staré Město. Toto souměstí je nádherné a rozhodně stojí za návštěvu. Jen kousek odtud je kupříkladu slovanský archeoskanzen v Modré, kousek vedle leží majestátní poutní místo – velehradská bazilika. Nad tím vším se tyčí pohoří Chřiby s hradem Buchlov, zámkem Buchlovice a krásnou přírodou.

O něco níže je neméně zajímavé pohoří Ždánický les. Kolem významných vinařských obcí, jako je Bzenec či Strážnice se zase rozléhají nekonečné borové háje a lesy. Podél řeky Moravy můžete narazit i na velké úseky unikátních lužních lesů – včetně tzv. moravské Amazonie od Lanžhotu na jih.

Co se týče rozlohy (nikoli rozlohy vinic) je tato oblast největší a nabízí mnohé rozmanité možnosti. Pokud jde o víno, je zde na 115 vinařských obcí, ale plocha vinic je druhá nejmenší po znojemské podoblasti. Skladba odrůd je zde mimořádně pestrá. Dominuje Ryzlink rýnský, za ním Müller Thurgau či Chardonnay. Po oblasti velkopavlovické se zde nejvíce daří červeným vínům. Dominuje Frankovka a Zweigeltrebe.

Čechy

Na vinařskou oblast Čechy a její dvě podoblasti zbývají pouhá 4 % celkové české výměry vinic. Je zde dohromady na 75 vinařských obcí a typickým rozdílem oproti Moravě je, že jsou roztroušené na poměrně značně rozlehlém území. Netvoří souvislé území. Přestože je tato oblast roztroušena na ploše cca 150 krát 100 km (tedy větší než celá Moravská oblast), je zde jen 668 ha vinic. To ale neznamená, že se zde nepěstuje skvělé víno a není zde spousta zajímavých míst.

vinice, červené víno

Mělnická podoblast

Tato podoblast je velmi roztroušená. Zahrnuje 40 vinařských obcí a 89 tratí s celkovou rozlohou vinic cca 340 ha. Jejím srdcem je historické město Mělník ležící přímo na soutoku Labe a Vltavy. V Mělníku se mimo jiné koná největší slavnost vinobraní v rámci Čech.

Tato podoblast vínu většinou nabízí stěrkopískové náplavy či vápenité podloží. Pěstují se zde nicméně podobné odrůdy jako na Moravě. Jasným vítězem je Ryzlink rýnský a poté Müller Thurgau. Oblíbený je zde třeba i Tramín a velmi hojně se zde pěstují červené odrůdy, které zde mají dlouhou historickou tradici sahající nejméně do 15. století. Zdejší Rulandské modré je vyhlášené. Oblíbené je i Svatovavřinecké.

Litoměřická podoblast

Tato podoblast je zajímavá už tím, že jde o jednu z nejseverněji položených oblastí pěstování vína v celé ČR. Ve středověku patřily Litoměřice k nejvýznamnějším vinařským obcím a v tomto smyslu se mohly měřit s Prahou. Co do rozlohy vinic je však tato podoblast nejmenší. Je zde něco přes 300 ha vinic. Ty jsou roztroušeny opět na velké ploše do cca 35 vinařských obcí a 82 viničních tratí.

Chloubou této podoblasti jsou jednoznačně především bílá vína. Vynikají svěžestí a příjemnou kyselinkou v kombinaci s plností chuti. Vinice se nacházejí především na vápencovém a čedičovém podloží. S naprosto jasným náskokem se zde nejvíce pěstuje Müller Thurgau. Daleko za ním je Ryzlink rýnský a Rulandské šedé. Avšak i červená vína zde dostávají poměrně dost prostoru. O jeho největší část se takřka půl na půl dělí dvě odrůdy – nepřekvapivě jde o Svatovavřinecké a Rulandské modré.

Náš tip: Nejlepší vína od českých vinařů

Alkoholium.cz