Rumy Zacapa

Rumy Zacapa – ceny a vše, co jste chtěli vědět o této značce rumů

Kvalitní rumy patří bezesporu mezi největší a nejušlechtilejší lahůdky světa alkoholu. Našincům bylo dlouho tajemství skutečných rumů zastřeno oponou tuzemáků a různých bramborových lihovin tvářících se jako rumy. Situace se ale radikálně změnila a Češi se v posledních letech zamilovali do originálních a kvalitních rumů z Karibiku, ale třeba i z jiných oblastí světa. Dnes nás však budou zajímat ty karibské – ba rovnou ty, které se i mezi nimi řadí na špici. Rumy Zacapa dokážou rozhodně oslovit i náročné milovníky tohoto druhu nápojů. V dnešním článku vám je proto představíme, podíváme se na to, jakou cestu k úspěchu musela tato značka ujít a jaké jsou nejlepší lahve z její produkce, které můžete ochutnat i u nás.

Mladá, ale úspěšná značka

Spousta značek alkoholu se snaží svou slávu a kvalitu odvozovat či dokazovat skrze dávný původ. Výrobci se mezi sebou předhánějí, který z nich má kořeny sahající hlouběji do minulosti. Často se však mezi nimi objeví „greenhorni“, kteří za sebou nemají žádnou zvláštní historii, přesto dokážou se starými harcovníky držet krok nebo je i porážet. Dokazují, že dlouhá minulost není nutně podmínkou ani zárukou kvality.

Právě do této druhé kategorie patří i značka Zacapa, která vznikla teprve v roce 1976. Tehdy byla v guatemalském městě Zacapa založena palírna. Stalo se tak při příležitosti 100letého výročí obce. Jubilejní značka Zacapa, pojmenovaná samozřejmě podle města samotného, začala využívat místní plantáže k výrobě prémiových rumů.

Plantáže Zacapa leží v unikátním mikroklimatu, v nadmořské výšce 350 m. n. m. Rumy však zrají v sudech z bílého dubu ve výšce 2333 m. n. m., typicky s využitím metody solera – tedy řízeného staření. Mnozí tvrdí, že plantáže Zacapa produkují díky ideální kombinaci perfektní půdy a klimatu nejlepší cukrovou třtinu na světě. Myslet si o tom můžeme ledacos, něco podobného totiž prohlašuje každý druhý výrobce rumů. Mnohem jasněji mluví výsledky…

Navzdory svému mládí jsou rumy Zacapa již součástí „rumové síně slávy“. Byly do ní uvedeny po mnohačetném vítězství v prestižní světové soutěži International Rum Festival a sklidili úspěch i v mnoha dalších soutěžích. Dá se zajisté říct, že rumy Zacapa patří mezi špičkové, ne-li jedny z nejlepších na světě.

Blenderka, která to má v oku

Za úspěšností značky každého výrobce rumu dozajista stojí její master blender. V případě značky Zacapa je to jedinečná Lorena Vásquez. Ta je tváří značky už od roku 1990. Není přitom rozhodně jedinou slavnou ženou na této pozici. Stačí vzpomenout na Joy Spencerovou, master blenderku značky Appleton Estate.

Rumy Zacapa Lorena Vásquez dohlíží na každý krok výroby rumů. Od získávání tzv. panenského sirupu z cukrové třtiny, který je základní surovinou rumů Zacapa, přes řízené zrání v The House Above the Clouds (Domě nad mraky, který patří k nejvýše položeným stanovištím pro zrání alkoholu na světě) až po míchání a dokončování.

Rumy Zacapa jsou silně napojeny na místní kulturu a komunitu a čerpají i z mayských tradic. Pro lahve této značky jsou typické zdobné slámové pásky. Jsou ručně tkány místní komunitou mayských žen a jde o tradiční výrobek známý jako petate.

Nejlepší rumy Zacapa, které ochutnat?

Už se vám sbíhají sliny? Pokud zatím nevíte, na jakou lahev z produkce značky Zacapa si dělat zálusk, pár vám jich představíme.

Ron Zacapa Centenario XO 25y

Ron Zacapa Centenario XO 25y
Ron Zacapa Centenario XO 25y

Celého čtvrt století si tento klenot hověl ve výšce 2333 m. n. m. v sudech z bílého dubu po bourbonu a sherry Pedro Ximenez, aby se poté dostal do nádherné lahve se zlatým zdobením a mohl se v ní vydat do světa.

Není třeba zdůrazňovat, že tento rum je naprosto luxusní a exkluzivní záležitostí i pro nejnáročnější fajnšmekry. Představuje skutečné ztělesnění noblesy a to nejlepší ze značky Zacapa. Okouzlí vás tóny špičkové hořké čokolády, kávy, ale i tradiční vanilky anebo třeba sladších třešniček a jedinečné směsi koření. Tento rum je dražší záležitost, ale nejde o žádné všední pití. Je to naprostý klenot. Cena lahve je kolem 2900 Kč.

Ron Zacapa Centenario 23y

Ron Zacapa Centenario 23y
Ron Zacapa Centenario 23y

Právě rumy Ron Zacapa Centenario 23y představují jednoznačně nejúspěšnější, nejprodávanější a taky nejoceňovanější výtvor značky Zacapa. Už v roce 2002 byl tento rum uveden do zmíněné síně slávy soutěže International Rum Festival a patří jednoznačně mezi nejlepší běžně dostupné rumy na světě.

Tento rum je jednoznačně ikonickým zástupcem značky, a pokud byste si od ní chtěli nebo mohli vybrat jen jediný, Zacapa Centenario 23y je jasná volba. Dominují mu karamelové tóny se zemitějšími dřevitými chutěmi a sladkou tečkou v podobě vanilky a kandovaného ovoce. Vynikající rum, který si vás zajisté okamžitě získá. Cena lahve se pohybuje kolem 1400 Kč.

Ron Zacapa Ámbar 12y

Ron Zacapa Ámbar 12y
Ron Zacapa Ámbar 12y

Zacapa Ámbar 12y patří v současnosti mezi nejlevnější běžně dostupné lahve rumu Zacapa. Jde nicméně o skvělý rum, který okouzlí medově světlou barvou a výraznými vanilkovými tóny. Vanilku doprovází sušené rozinky, káva či jemné koření. Cena lahve se pohybuje kolem 1200 Kč.

Ron Zacapa Reserva Limitada 2015

Ron Zacapa Reserva Limitada 2015
Ron Zacapa Reserva Limitada 2015

Na opačném konci spektra se pak nachází láhev Reserva Limitada 2015, která už má snad i jistý potenciál coby investiční alkohol. Stáří rumů v tomto blendu je až 24 let, chuť je vydatně ovocná s karamelem, vanilkou i kořením. Cena lahve je dnes kolem 10 tisíc Kč.

Další rumy Zacapa:

  • Ron Zacapa La Doma Heavenly Cask Collection – limitovaná edice (koupíte zde)
  • Ron Zacapa Edicion Negra – destilát prošel řadou čtyř sudů (koupíte zde)
  • Ron Zacapa Royal – Speciální blend 8–30letých guatemalských rumů Zacapa (koupíte zde)
Alkoholium.cz