Appleton Estate 15 YO Black River Casks - 001

Recenze rumu Appleton Estate 15 Y.O. Black River Casks

Appleton Estate 15 Y.O. Black River Casks

Země: Jamajka | Obsah alkoholu:: 43% | Aroma: Vanilka, Káva, Mandle, Ořechy, Melasa, Pomerančová kůra | Cena: cca 1 250 Kč

Zatoužili jste po sklence skvělého rumu, ale nevíte, po jaké lahvi sáhnout? Pokud vám docházejí nápady, možná vás zachráníme z nouze. Na dnešek jsme si pro vás totiž připravili recenzi Appleton Estate 15 Y. O. Black River Casks – což je opravdu velmi zajímavá rumová záležitost z prosluněné Jamajky. Pojďme to vzít hezky od podlahy.

O značce Appleton Estate

Srdcem i duší značky Appleton Estate je na 11 tisíc akrů půdy v údolí Nassau na úpatí pohoří Santa Cruz u řeky Black River. Právě tato místa plodí zcela unikátní cukrovou třtinu, z níž značka vyrábí lahodné a prémiové rumy světové kvality. Appleton Estate přitom utváří kus dějin Jamajky i celého Karibiku.

Historie panství sahá až do poloviny 17. století k válce mezi Španěly a Brity. Podle některých zdrojů jej jistý Francis Dickins od britské koruny získal právě za podíl na porážce horkokrevných Španělů. Ale do dějin se nesmazatelně zapsali teprve jeho vnuci – Caleb a Ezekiel. Jde o první zdokumentované vlastníky. Výroba rumu se zde pak rozjela v roce 1749.

V roce 1845 pak panství Appleton Estate přešlo z rukou rodiny Dickinsových k rodině Hillových. Ve 20. století se pak majitelem stal jistý J. Wray, který rumy Appleton Estate nejvíce proslavil a učinil z nich světovou záležitost. Značka si získala obrovskou oblibu během druhé světové války a dnes panství produkuje na 160 tun cukru denně a 10 milionů litrů rumu ročně. Rumy jsou typické svou vysoce jemnou a lehkou chutí.

Appleton Estate má nejen vlastní plantáže, ale pochopitelně i palírnu, cukrovar a vlastní zdroje křišťálově čisté vody z řeky Black River. Ta na panství pramení. Voda z ní je pro účely výroby rumu filtrovaná přes vápenec.

Za zmínku stojí i významná postava master blendera, resp. master blenderky. Joy Spencerová je ve svém oboru průkopnicí, jelikož ani dnes toto povolání nevykonává mnoho žen, natož na tak špičkové úrovni. Joy Spencerová je s lihovarem Appleton spojena již od 80. let a je rovněž držitelkou vysokého státního vyznamenání za svůj přínos Jamajce.

Rum Appleton Estate 15 Y. O. Black River Cask

Appleton Estate 15 YO Black River Casks - 002

15letá edice, kterou vám dnes představíme, v názvu odkazuje právě na místo svého vzniku. Na vodu z řeky Black River a na údolí Nassau, kde se rodí cukrová třtina. A svůj podíl na výsledné kvalitě rumů Appleton Estate má samozřejmě taky optimální horké podnebí a nadmořská výška přes 400 m. n. m., v níž zrají.

Black River Cask je blend rumů destilovaných tradičními postupy v měděných kotlích, jak je u Appleton zvykem. Následně si pohověly minimálně 15 let v sudech z amerického dubu, v nichž předtím zrál špičkový bourbon. Dá se tedy říct, že výrobní postup rumů je zcela a ryze tradiční a klasický. Black River Cask ostatně rozhodně není žádný experiment. Spíše naopak, má vzdávat hold pilířům, na kterých značka Appleton a celá karibská rumová tradice stojí.

Láhev

Láhev Appleton Estate 15 Y. O. Black River Cask je velmi elegantní. Má zaoblené tvary, trochu stylem připomíná klasické americké láhve sirupu. Tento „sirup“ má však plných 43 % alkoholu, nejde tedy o žádné dětské pití. Etiketa je vkusná a jednoduchá. Tato láhev vypadá rozhodně skvěle a nemůže urazit ani nejvytříbenější vkus. Není odvážná, natož extravagantní.

Appleton Estate 15 YO Black River Casks - 004

Barva

Díky čistému provedení lahve s minimálním plochou potisku si můžeme o to více vychutnat nádhernou barvu rumu. Ta nabízí až zářivě mahagonové tóny a je opravdu okouzlující, vyzrálá, lákavá.

Vůně

Ani po otevření láhve uzavřené umělým korkem nepřichází rozhodně žádné zklamání. Naopak. Vůně je překvapivě intenzivní, vydatná a zároveň harmonická. Do chřípí vám proniknou tóny citrusů a dalšího, hlavně tropického, ovoce. Tyto vzletnější tóny jsou vytvrzeny zemitějším doprovodem mandlových, dřevitých či čokoládových odstínů. Dohromady vytvářejí komplexní symfonii. Opravdu pěkné.

Appleton Estate 15 YO Black River Casks - 003

Chuť

A teď to hlavní. Hned na začátek je nutné říct, že chuť Appleton Estate 15 Y. O. Black River Cask nezaostává za ostatními vjemy. Snad je ještě trochu převyšuje. Má v sobě ten typický výraz rumů Appleton, ve kterém nechybí oříškové tóny, vanilka či třtina. Zajisté ucítíte i náznaky dubového dřeva, banánů, citrusů, snad i medu nebo kávy a kokosu. Závěr je kořenitější, táhlý a kultivovaný.

Tento rum neztratil jemnou nasládlost a lehkost, zároveň je ale komplikovanější a plnokrevnější než běžné rumy Appleton (např. Signature, Reserve 8y nebo 12y). Opravdu pohladí na duši a pobízí k rozjímání za dlouhých večerů.

Kde koupit Appleton Estate 15 Y. O. Black River Cask a cena?

Nákup doporučujeme provést v eshopu Warehouse1.cz, který nám láhev k recenzi poskytl.

Appleton Estate 15 YO Black River Casks - 001

Lahev pořídíte za 1250 Kč.

Shrnutí

Rum Appleton Estate 15 Y. O. Black River Cask v naší zemi pořídíte kolem 1250-1450 Kč a nutno říct, že tato investice není ani v nejmenším promrhaná. Naopak. Jde o opravdu velmi podařený kousek, který dělá své značce čest. V rámci relace bude těžko hledat konkurenci. Můžeme ho tedy s čistým svědomím doporučit jako dobrou volbu.

Appleton Estate 15 Y.O. Black River Casks

Země: Jamajka | Obsah alkoholu:: 43% | Aroma: Vanilka, Káva, Mandle, Ořechy, Melasa, Pomerančová kůra | Cena: cca 1 250 Kč
Alkoholium.cz