Nejlepší česká whisky – seznam českých palíren

Whisky patří mezi nejoblíbenější a nejoceňovanější alkoholické nápoje světa. Milují ji všichni od Evropy přes Ameriku, Asii či Afriku až po ledové duny Antarktidy, kde se s ní zahřívají tučňáci a výzkumné týmy. Ale všichni taky vědí, že její domovinou je Skotsko… anebo Irsko – podle toho, komu fandí. Whisky se však dnes vyrábí i v řadě dalších zemích. Téměř zdomácněla v Americe, kde se oblibě těší zejména Tennessee whiskey zastupovaná především značkou Jack Daniel’s. Americkým derivátem whisky je bourbon, při jehož výrobě se používá nadpoloviční podíl kukuřice.

Whisky se daří i Kanaďanům. A mezi světově významné producenty patří i Japonci, což může být pro laika poněkud překvapivé. Ale co Česko? Zůstává u piva a ovocných destilátů? Ale kdeže? I u nás umíme vyrábět whisky a taky to mnozí s oblibou dělají. Ale jak si vybrat nejlepší českou whisky, pokud byste chtěli domácí podobu tohoto ušlechtilého nápoje zkusit? S tím vám pomůže náš dnešní článek.

Nejlepší česká whisky podle naší redakce

1. Trebitsch old town distillery

Trebitsch Czech Single Malt Whisky 6y

Chuť: spojení uzených mandlí a meruňkových jaderústící v dozvuky pečených jablek
Barva: zlatý satén, květový med
Aroma: jemně kouřové aroma s tóny drceného kmínu a skořice provoněné orientálním parfémem
Cena: od 1090 Kč

Koupit v obchodě

Mezi nejzajímavější a nejvýznamnější české výrobce whisky bezesporu patří Trebitsch Whisky. Jde o zřejmě prvního českého výrobce alkoholu, který se přímo specializuje výhradně na tento druh nápoje. Značka vznikla teprve v roce 2015, kdy putovaly do sudů její první výtvory. V roce 2021 pak tým obohatil nový master distiller – Ján Balog. Jde přitom o skutečnou kapacitu v oboru se zkušenostmi z mnoha českých i světových lihovarů. Mezi ně patří např. firma Rudolf Jelínek nebo i Heineken.

Ján Balog dostal v Trebitsch Whisky takřka zcela volnou ruku. A tomu zjevně neodolal. Na svět přivedl vlastní single malt whisky, kterou hodlá dotáhnout k dokonalosti a ponechat si ji plně pod svým dozorem. Značka se však může pochlubit i řadou vynikajících blendů.

Trebitsch Whisky už se i za svou krátkou cestu dočkala celé řady prestižních ocenění. Stříbrnou medaili získala její whisky na soutěži USA Spirit Ratings v Americe (2021), zlatou v Londýně, stříbrnou a zlatou na International Spirits Challenge (2021), zlaté v letech 2019 a 2020 v čínské soutěži CWSA.

Trebitsch Whisky sice prozatím pálí své výrobky ve spolupráci s různými lihovary, ale do budoucna plánuje i výstavbu vlastního. Jde nicméně o malou značku, proto je jasné, že tak zásadní krok nebude uskutečnitelný snadno ani rychle. Na kvalitě to však whisky nijak neubírá. A jakou whisky můžete ochutnat?

Vlajkovou lodí nabídky je v současnosti 6letá Trebitsch Czech Highland Blended Whisky. Jde o 40% whisky, kterou nyní v krásné lahvi pořídíte za 1050 Kč. Novinkou je pak již zmíněná Trebitsch Single Malt Whisky s vyváženými tóny vanilky a karamelu či mandlí, ale i rašelinovým, nakouřeným nádechem. Tato 43% whisky stojí při ceně 1090 Kč rozhodně za zkoušku.

2. Gold Cock by Rudolf Jelínek

GOLDCOCK PEATED

GOLDCOCK PEATED 49,2%

Chuť: ostrá, rychle však přechází do dlouhotrvající sladkosti
Aroma: uzeně nakouřená, ale nikterak štiplavá
Cena: od 699 Kč

Koupit v obchodě
Gold Cock 10y

Gold Cock 10y 0,7l 49,2%

Chuť: Med, Švestka, Pomerančová kůra, Dřevo
Aroma: Švestky, Dřevo, Med, Pomeranč
Cena: od 899 Kč

Koupit v obchodě

Značku Rudolf Jelínek zná snad skoro každý – alespoň u nás v ČR. Jelínek patří mezi nejvýznamnější tuzemské „paliče“. Tato vizovická firma s více než stotřicetiletou tradicí se proslavila jako výrobce tradičních moravských ovocných pálenek, zejména slivovice. Nad masovými výrobky této značky sice mohou někteří ohrnovat nos, ale jisté je, že firma má obrovské „know-how“ i zázemí a je schopná vyrábět i špičkový alkohol na nejvyšší úrovni. To taky často dokazuje různými limitovanými nebo prémiovými edicemi.

Jelínek přitom nezůstává jen u slivovice. Značka nabízí i alkoholické nápoje z úplně jiných kategorií. Třeba rum, vodku, gin, dokonce i absint anebo právě whisky. Tu vyrábí pod značkou „Gold Cock“, jejíž počátky sahají až do 70. let minulého století. Značka vznikla v Olomouci a pod Jelínkovskou taktovku přešla teprve na přelomu milénia. Toto nové partnerství ovšem výsledkům svědčí.

Gold Cock nabízí i velmi uzrálé whisky, nejstarší a nejdražší single malt whisky. S 49 % alkoholu jde mezi whisky o slušný cloumák. Podobně „výkonné“ jsou však i některé další kousky od Jelínka, který v tomto směru zřejmě nezapře svůj slivovicový původ. V nabídce je 12letá single malt či 10letá single grain whisky. Ze slabších modelů lze jmenovat 12letou single malt (43 %) či mladou 3letou blended whisky (40 %).

3. Martin´s Barrel

Martin’s Barrel je vlastní značka whisky českého lihovaru Zámecká palírna, který se nachází v Blatné. Zde pod dohledem master distillera Václava Šitnera vzniká a v dubových sudech zraje originální whisky. Značka v současnosti nabízí 3letou whisky, která vznikla v roce 2018 z českého nakuřovaného sladu a s použitím vody z artézských studní.

Zaujme velmi vysokým obsahem alkoholu 53 % a taky mimořádně vysokou cenou. Vyrobeno bylo jen 170 lahví a většina se ani nedostala do prodeje. Cena whisky se tak šplhá řádově do tisíců korun. Osloví tedy především sběratele. Zakoupit lze i mladé „new make“ whisky této značky, které taky stojí za pozornost.

Whisky není aktuálně již v prodeji

4. TŌSH / King Barley

Moravská palírna TŌSH Distillery nacházející se v Těšeticích navazuje na velmi starou tradici. Lihovarnictví se v této obci na Hané daří už od roku 1582. V prostorách palírny se navíc vyráběla první československá whisky – a to v sedmdesátých letech, kdy ji měla pod správou společnosti Seliko. Od roku 1973 zde vznikala whisky King Barley – a výroba trvala až do roku 2002, kdy byla ukončena. Ne však navždy.

V roce 2017 na tradici místního pálení whisky navázala právě společnost TŌSH Distillery a dala podniku i značce King Barley nový život. Ochutnat jste již mohli King Barley Whisky 2020 Marsala Finish, která zrála v sudech z francouzského dubu po dezertním italském víně Marsala. Tato single malt whisky nabídla dřevité, ovocné a čokoládové tóny. Další whisky s podtitulem Virgin Oak Finish odpočívala v sudech z amerického bílého dubu a nejvíce se v ní projevuje med. Bohužel, momentálně jsou whisky King Barley obtížně dostupné zboží.

Whisky není aktuálně již v prodeji

5. Stará Myslivecká / Palírna U Zeleného stromu

STARÁ MYSLIVECKÁ single barrel

STARÁ MYSLIVECKÁ single barrel 40% (edice 500 let)

Chuť: Jemná chuť whisky s hřejivým dozvukem ovoce
Cena: od 1950 Kč

Koupit v obchodě
Stará Žitná Myslivecká Selection 7y

Stará Žitná Myslivecká Selection 7y

Chuť: Sušené ovoce, Dřevo
Aroma: Dřevo, Sušené ovoce
Cena: od 599 Kč

Koupit v obchodě

Starou mysliveckou zná asi každý. Ne každý si ale hned uvědomí, že tento nápoj je vlastně takovou českou obdobou whisky. Historie receptury sahá až do 16. století – a základem je žitný destilát, který zraje v dubových sudech. Podobnost je zřejmá. Ostatně i samotná značka někdy o svých výrobcích mluví jako o whisky či o bourbonu.

Při příležitosti 500 letého výročí vznikla nedávno i exkluzivní edice Single Barrel Bourbon 8y. Tato láhev stojí ke 2 tisícům Kč, což není zrovna málo. Ale jde o unikát. Krom toho můžete kdykoli sáhnout po Staré žitné myslivecké Reserve zrající v sudech z bílého dubu 4 roky. Další volbou je varianta Cask Reserve, která zrála v sudech po bourbonu, anebo 7letá Stará myslivecká Selection – láhev stojí v průměru něco přes 500 Kč, ale jde o osvědčenou a tradiční českou „whisky“.

6. OLD WELL WHISKY / Svachovka

Svach's Old Well Whisky Single Cask 0,5l 53,5% GB L.E.

Svach’s Old Well Whisky Single Cask 0,5l 53,5% GB L.E.

Chuť: –
Aroma: Kouřové
Cena: od 2499 Kč

Koupit v obchodě
Svach's Old Well Whisky Porto

Svach’s Old Well Whisky Porto 0,5l 46,3% GB

Chuť: Koření, Rozinky, Kouř
Aroma: –
Cena: od 1029 Kč

Koupit v obchodě

Old Well Whisky je jihočeská whisky ve stylu skotské. Vzniká v destilérce Svach, která zahájila svou činnost v roce 2015, v té době už firma provozovala i vlastní pivovar. Svach nyní nabízí hned několik zajímavých whisky. Je to například single malt whisky zrající v dubových sudech, zajímavá je její síla přes, má přes 54 % alkoholu. Má správně rašelinový a nakouřený nádech jako pravé skotské whisky. V chuti se ozývá ječný slad.

Další Old Well single malt whisky nese přídomek „Aged in bourbon and sherry barrels“. Zrála v sudech po americkém bourbonu a známém sherry Pedro Ximenez, má 42 % alkoholu. V chuti dominují jahody a švestky. Dále je tu třeba silně nakouřená whisky zrající v sudu po bourbonu a portském a další zajímavé kousky.

7. Hammer Head

Nakonec tu máme vysoce unikátní záležitost. Jde o českou whisky Hammer Head, která vznikla už v roce 1989 v palírně Prádlo na západě Čech, ale v minulosti si na ní mohli pošmáknout pouze zahraniční konzumenti. Dnes už ji můžete koupit i u nás – „hammerheadka“ se vrátila domů. Nejde o zrovna levnou záležitost a tuto whisky ani není vždy snadné sehnat, zaujme tedy spíše sběratele, kteří se dají do pátrání a nebudou litovat vynaložených tisíců. Hammer Head nabízí 23leté, 25leté i 28leté whisky. A to už je něco.

Pro aktuálnost produktů sledujte web: Lihovarek.cz

Alkoholium.cz