Mionetto Prosecco Prestige DOC brut - 002
Mionetto Prosecco Prestige DOC brut - 002

Recenze: Jak chutná Prosecco Mionetto Prestige DOC brut?

Mionetto Prosecco Prestige DOC brut

Země: Itálie | Obsah alkoholu:: 11% | Aroma: krásné ovocné i květinové tóny | Doporučená teplota podávání:: 4–6 °C | Cena: cca 235 Kč

Prosecco se těší čím dál větší popularitě. Toto perlivé víno pocházející ze severu Itálie už není považováno za chudého příbuzného francouzského šampaňského. Lidé odhalili kouzlo tohoto tradičního nápoje, jehož kořeny sahají nejméně do 16. století a které se vyrábí v Benátském a Furlánském kraji.

Prosecco je příjemně osvěžující a jemné víno, které se hodí pro běžné i významnější příležitosti. Současná nabídka dosahuje přitom i u nás slušných proporcí. Jaké Prosecco si tedy vybrat, pokud dostanete chuť na doušek Itálie? V dnešním článku pro vás možná nemáme absolutní řešení. Přinejmenším velmi zajímavou inspiraci však rozhodně ano. Ochutnáme totiž pravé italské Prosecco Mionetto. Dokáže se Mionetto mezi silnou konkurencí prosadit? A může se stát vaším oblíbeným perlivým vínem? Zkusme to zjistit…

O značce Mionetto

Mionetto není žádná začínající značka. Toto vinařství má tradici, která trvá už skoro 140 let. Společnost nese jméno po Francescu Mionettovi, který ji založil v regionu Valdobbiadene – severně od Benátek. Leží tedy v samotném jádru oblasti, která tradiční Prosecco produkuje. Nejde přitom o žádné druhořadé nebo polozapomenuté vinařství. Mionetto má celosvětové renomé. Vyrábí i špičkové lahve na zakázku pro světové osobnosti a získalo mnoho prestižních ocenění. Například známý časopis Impact ho již 8krát ohodnotil titulem „Hot Brand“ či řada zlatých medailí ze soutěží jako Mundus Vini a mnoha dalších.

Mionetto Prosecco Prestige DOC brut - 003

Od roku 1982 využívá Mionetto speciální technologii Charmat. Díky té značka dosahuje mimořádného zachování čerstvosti, svěžesti, ale i chutí a vůní vín. Právě důraz na čerstvost patří k největším devízám značky. Samozřejmě, že za kvalitu vín není odpovědná jen metoda Charmat, která mimo jiné využívá řízené kvašení a následnou druhotnou fermentaci v autoklávu s hlídanou teplotou. Zásadní je vstupní surovina. Tedy samotné hrozny. Ty pocházejí z nejlepší regionální produkce. Někteří vinaři jsou dodavateli pro Mionetto po celé generace.

Je Mionetto kvalitní Prosecco?

Rozhodně ano. Mionetto je považováno za světovou třídu. V mnoha zemích je nejoblíbenější nebo jednou z nejoblíbenějších značek tohoto druhu vín. Zvláštní popularitě se těší v USA, kde má svou velmi významnou pobočku. Její ředitel Enore Ceola je považován za vinařského „velmistra“ a značně se zasloužil o vzestup věhlasu značky. Mionetto je skutečně dobrou volbou i pro opravdové gurmány.

Recenze Prosecco DOC Treviso Brut

Mionetto Prosecco Prestige DOC brut - 002
Mionetto Prosecco Prestige DOC brut

Pojďme se blíže podívat na jednu z nejpopulárnějších lahví Prosecco Mionetto. Jde o Prosecco DOC Treviso Brut z řady Prestige, kterou jsme ochutnávali. Řada drží základní ochrannou známku DOC (Denominazione di Origine Controllata). Brut značí, že jde o víno s velmi nízkým obsahem cukru, pod 12 g na litr. V tomto případě je to konkrétně 9-12 g na l. Obsah kyselin je pak 5,5 až 6,5 g na l a podíl alkoholu 11 %. Jde tedy o lehké, suché a velmi svěží víno. Víno vzniklo z tradiční Prosecco odrůdy Glera bez příměsí, je tedy jednodruhové.

Při výrobě se hrozny velmi jemně lisují a mošt se nechává kvasit bez slupek. I v tomto případě se při druhotném kvašení uplatňuje metoda Charmat. Díky tomu má víno velmi výraznou a čerstvou ovocnou vůni i chuť. Velmi výrazné jsou zde především jablečné tóny, dále můžete ucítit stopy broskví nebo i medu.

Perlení je jemné, ale na jazyku mimořádně příjemné. Chuť je dotažená a závěr opravdu uspokojivý a kultivovaný. Opravdu potěšující záležitost. Prosecco je navíc příjemné i na pohled. Slámově zlatavá barva je lákavá a okouzlující.

Prosecco skvěle sedne k salátům, k nejrůznějším rybím pokrmům, houbové polévce, ale taky třeba ke kari, thajské či vietnamské kuchyni anebo i ke staré dobré pizze, třeba žampionové. Dopřejte si ho vychlazené na teplotu 6-8°C, při které nejlépe vyniknou jeho kvality, a to v úzké a vysoké sklenici (flétna).

Z tohoto Prosecca si taky můžete vyrobit skvělou mimózu. Stačí smíchat 2 díly vína s 1 dílem velmi kvalitního pomerančového džusu. Toto Mionetto však jednoznačně obstojí i při samostatném vychutnávání. Skvělou výhodou je i cena. Ta se pohybuje pouze kolem dvou set Kč za sedmičku, což je na tak povedené perlivé víno opravdu výborná cenovka. Rozhodně doporučujeme.

Získaná ocenění:

  • Prague Wine Trophy 2021 1. kolo – Prague Silver ( interní šarže L420332 )
  • Prague Wine Trophy 2020 1. kolo – Prague Silver ( interní šarže vína L 420024 )
  • Prague Wine Trophy 2018 1. kolo – Prague Silver ( interní šarže vína L38030 )

Řady a další produkty značky Mionetto

Perlivé víno Prosecco DOC Treviso Brut pochází ze série Prestige, což je klasická řada, která se obrací především k tradičním hodnotám a postupům. Ale samozřejmě neopovrhuje osvědčenými a zavedenými moderními prostředky. Řada Prestige zahrnuje – kromě recenzované lahve DOC Treviso Brut – i výborné a na pohled krásné růžové Prosecco Rosé DOC. Za ochutnání rozhodně stojí i Prosecco DOC Treviso Extra Dry a specialitkou pro náročnější je Prosecco DOC Bio Extra Dry.

Toto poslední zmíněné víno se vyrábí z čistě organicky pěstovaných hroznů. Tedy bez chemie, umělých hnojiv apod. Jen čistá příroda. V chuti se opět projevují především jablka, ale taky akáciové tóny nebo citrusové plody. Vyrábí se opět z odrůdy Glera z certifikované bio vinice. Cukernatost vína je 14-17 g na l.

Další řada pod jednoduchým názvem Mo má pouze jednoho zástupce. Je jím Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Extra Dry. Už nejvyšší ochranná známka Prosecca, DOCG, svědčí o tom, že před sebou máte špičkovou kvalitu. Toto víno přitom pořídíte kolem 300 Kč.

A nakonec je zde řada Spago. Ta okamžitě upoutá především specifickým, tradičním uzávěrem s provázkem. Zástupcem řady je víno Spago Prosecco DOC Treviso. Barva je mírně zelenkavá a v chuti se více projevují květinové tóny než u řady Prestige. Víno se hodí k lehčím masům a výborně poslouží i jako aperitiv. Cena se pohybuje lehce nad hranicí 200 Kč.

Mionetto Prosecco Prestige DOC brut

Země: Itálie | Obsah alkoholu:: 11% | Aroma: krásné ovocné i květinové tóny | Doporučená teplota podávání:: 4–6 °C | Cena: cca 235 Kč
Alkoholium.cz