šampaňské moet

Moët & Chandon – pravé a nejznámější francouzské šampaňské

Šampaňské je symbolem luxusu a výjimečnosti. Tento lahodný nápoj představuje nejvybranější volbu pro slavnostní přípitek a je oblíbený na celém světě. V dnešním článku se podíváme na vůbec nejznámější značku tohoto druhu vína – Moët & Chandon.

logo Moët & Chandon

Jak poznat kvalitu?

Není šampaňské jako „šampaňské“. Pod tento název se zejména v češtině dá zahrnout ledasco. Například jakýkoli sekt, nebo dokonce perlivé víno, u kterého je bublinek dosaženo přidáním CO2.

Značka Möet & Chandon ale vyrábí pravé a originální šampaňské. A co to znamená?

  • Pravé šampaňské může pocházet pouze z oblasti Champagne-Ardenne v severovýchodní Francii.
  • Další podmínkou je použití pouze určitých konkrétních odrůd a jejich kombinací. Jde o Pinot Noir neboli rulandské modré, Pinot Meunier čili mlynářku a samozřejmě Chardonnay.

Tipy na oblíbené produkty Moët & Chandon

Název produktuInfoOrientační cena
Moët & Chandon Impérial Brut 0,75l 12,5% GBTradiční Moët v dárkovém balení1099 Kč Do obchodu
Moët & Chandon Impérial Rose 0,75l 12% GBRůžové šampaňské Moët 1277 Kč Do obchodu
Moët & Chandon Impérial Nectar 0,75l 12% GBSladší šampaňské Moët 1199 Kč Do obchodu
Moët & Chandon ICE Impérial 2×0,75l 12%
+ 4x sklo Dřevěný box
Dárkové balení (2 lahve + 4 sklenice)3999 Kč Do obchodu
Moët & Chandon Mini + mini flutes Brut 0,2l 12%Mini balení šampaňského Moët 399 Kč Do obchodu

Kde se šampaňské vzalo?

Kolem vzniku šampaňského vína koluje řada legend. Ta nejznámější pojí jeho vznik s veselou příhodou, která se někdy v 17. století přihodila benediktínskému mnichovi jménem Dom Pérignon (pokud vám to jméno něco připomíná, není to podobnost čistě náhodná).

Tento mnich vezl víno do Anglie, ale cestou mu začalo znovu kvasit. Nejdříve z toho byl rozčarován, ale nakonec zjistil, že objevil skutečný poklad.

šampaňské moet

Kdy se objevil na scéně Moët & Chandon?

dárek Moët & Chandon Impérial Brut 0,75l 12,5% GBVinařství Moët & Chandon se řadí k vůbec nejstarším producentům, kteří se výrobou originálního šampaňského zabývají. Společnost byla založena v roce 1743 a u jejího zrodu stál jistý Claude Moët. Zprvu nesla značka název Moët et Cie a prodávala víno do Paříže. Když Claude Moët předal firmu synovi, stala se brzy nejvýznamnějším dodavatelem šampaňského vína pro francouzskou aristokracii.

Značka je spojena i se jménem slavné Jeanne Antoinette Poisson známější jako Markýza nebo Madame de Pompadour. V 50. letech 18. století s ní společnost Moët et Cie úzce spolupracovala. Velký úspěch znamenal poptávku i z cizích zemí – například z Německa i Španělska. Vinařství své produkty ale vyváželo i mnohem dál, například do kolonií v Americe anebo na východ Evropy.

Na přelomu 19. století se Moët spojil se jménem další proslulé osobnosti. Tentokrát to nebyl nikdo jiný než samotný Napoleon Bonaparte. Ten dělal vínu reklamu – a není překvapením, že jeho propagace byla velmi účinná. Jak si značka Moët et Cie a její výrobky takovou poctu zasloužily?

Napoleon si pravděpodobně padl do oka s ředitelem společnosti Jeanem Rémy – a to v roce 1804. Je docela vtipné, že jedním z „fanoušků“ šampaňského Moët se stal i Arthur Wellesley, 1. vévoda z Wellingtonu – tedy muž, který Napoleona porazil v bitvě u Waterloo.

Současnost firmy Moët & Chandon

Už v roce 1880 dosáhla produkce značky Moët & Chandon obrovských čísel. Ročně společnost vyslala do světa na 2,5 milionů lahví. A jak je to dnes? Inu, od té doby narostl objem produkce více než 10násobně. Moët & Chandon vyrábí na 28 000 000 lahví šampaňského ročně. K dispozici má 1 190 hektarů vinic.

Dom Pérignon

Ještě jste nezapomněli na mnicha, kterému zkvasilo víno na voze cestou do Anglie? Tak právě podle tohoto polo-mýtického vynálezce se jmenuje i zřejmě nejznámější šampaňské vyráběné vinařstvím Moët & Chandon.

První Dom Pérignon vznikl v roce 1921 a k prodeji byl vypuštěn o 15 let později v roce 1936. Dom Pérignon je exkluzivní ročníkové šampaňské, které má naprosto jedinečnou chuť, barvu i vůni. Není ale zdaleka jediným produktem značky Moët & Chandon…

  • Moët & Chandon Imperial Brut

Zřejmě nejprodávanější šampaňské Moët. Zastoupeno je v něm kouzlo všech tří tradičních odrůd vína. Barva je světle zlatá, ve vůni ucítíte květy lípy a vinnou révu a chuť vás uhrane svou harmonií, vyvážeností a vytříbeností. Velmi svěží a kultivované šampaňské vhodné pro každou příležitost.

  • Moët & Chandon Rosé

Dáte přednost růžovému šampaňskému? Právě Moët & Chandon Rosé je možná vůbec nejlepší volba. Toto moderní šampaňské s ovocnou chutí a krásně tmavě růžovou vůní si vás určitě získá.

Pokud vás zajímá téma šampaňského, doporučujeme také náš starší článek na téma: Co vědět o šampaňském, než se pustíte do jeho konzumace?

Alkoholium.cz