Mělnické vinobraní

Mělnické vinobraní 2023

Nenechte si ujít již 84. ročník Mělnického vinobraní v termínu 15. – 17. září 2023. Čeká vás bohatý doprovodný program s umělci jako Atmo Music, Ben Cristovao, Pokáč, UDG, Katarína Knechtová a další. Vstup pořídíte již od 300 Kč v předprodeji a nezapomeňte si včas rezervovat ubytování v blízkém okolí Mělnického vinobraní.

Víno, vínečko. Nápoj tak veskrze společenský a radostný, že přímo ponouká ke zpěvu, tanci, veselí, ale i oddávání se kulturním prožitkům. Patronem vína je koneckonců Dionýsos, bůh nezkrotné radosti, který si libuje v oslavách a společenských událostech všeho druhu. A která událost spojená s vínem je nejvýznamnější? Odpovědí je samozřejmě vinobraní.

Mělnické vinobraní 2023 – základní informace

Co je to vinobraní anebo historie vína u nás

Mělnické vinobraní

Vinobraní je prastará tradice, jejíž původ lze vystopovat až hluboko do středověku – minimálně. Víno se u nás však pěstovalo už za dob starých Keltů, tedy dávno před příchodem slovanských kmenů. Stejně tak si vína hojně dopřávala knížata Velké Moravy a během vrcholného středověku se vinařství věnovaly především církevní instituce. K nevídanému rozmachu vinařství u nás však dochází za vlády Karla IV. ve 14. století.

Vinobraní je nedílnou součástí vinařské kultury. Představuje zlatý hřeb celého roku a ve vinařských obcích jeden z vůbec nejvýznamnějších „svátků“. Vinobraní je oslavou práce, ale především jejích plodů. V naší zemi můžeme najít řadu oslav podobného charakteru. V minulosti byly nejvýznamnější dožínky, které souvisely se sklizní obilovin – tedy žněmi.

Dodnes se u nás vyskytují další slavnosti související se sklizní plodů pro alkoholické nápoje. Za všechny lze jmenovat například „dočesné“ související se sklizněmi chmele anebo trnkobraní, které se koná především ve Vizovicích u Zlína a slaví sklizeň švestek (trnek) pro výrobu slivovice. Ale zpět k vínu…

Tomu je u nás tradičně zaslíbena především oblast jižní Moravy – zejména kolem měst Mikulov, Znojmo, Velké Pavlovice, Břeclav či Uherské Hradiště. Na Moravě leží až 96 % veškerých českých vinohradů. Ale to neznamená, že Čechy na víno zanevřely. V oblasti na sever od Prahy, na soutoku Labe a Vltavy leží druhá nejdůležitější vinařská oblast, která se nazývá Mělnická.

Mělnické vinařství

Mělnické vinobraní

Mělnická vinařská oblast (nebo abychom byli akurátní, jedná se o podoblast) má na čtyřicet vinařských obcí (dohromady je jich v ČR přes 380) a víno se zde pěstuje dohromady na 320 hektarech vinic. To už je pořádný lán.

Z většiny je tato vinařská půda osázena odrůdami Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Rulandské modré, Modrý Portugal anebo Svatovavřinecké. Podobně jako na Moravě zde tudíž tvoří bílé odrůdy jasnou majoritu, ačkoli oproti moravským oblastem (kde vede Veltlínské zelené) o pár procent méně výraznou. Zajímavým faktem je, že situace je rozdílná oproti středověku, kdy se vinaři v mělnické podoblasti soustředili především na Rulandské modré, jejíž sazenice prý nechal do Čech dovézt právě již zmíněný Karel IV.

Mělnický region patří k nejsevernějším vinařským oblastem v celé Evropě a víno odsud má díky tomu svérázný charakter. Má poněkud vyšší kyselost, která je daná menší expozici slunečnímu svitu, zároveň však mohou nabídnout velmi výrazný a příjemný buket. Nejen vína z Moravy, ale taky vína z Čech tudíž stojí za pozornost a vychutnání.

Tradice mělnického vinobraní

Mělnické vinobraní na náměstí

Oslava sklizně hroznů vinné révy má na Mělnicku tradici sahající až do raného novověku a značný podíl na rozvoji těchto slavností měla knížata z Lobkovic. Tento vinařský rod se celkově význačně podílel na udržování vinařské kultury v daném regionu. První oslavy měly podobu průvodů procházejících městem s cílem na mělnickém zámku, kde přišel na řadu bál, přičemž nádvoří patřilo lidovým slavnostem.

Pozdější 19. století bylo pro vinaře na Mělnicku poněkud smutnější etapou – je spojeno s úpadkem této kultury. Její renesance však začíná již v druhé polovině století páry a vrcholí rokem 1878, kdy se pořádala velkolepá slavnost spojená s pětistým výročím úmrtí Karla IV.

Tato událost se tak uchytila, že se z ní postupem času vyvinula tradiční záležitost. Dějiny moderního mělnického vinobraní se pak datují již od roku 1911. Od té doby se již vinobraní koná pravidelně téměř každý rok. Výjimkou bylo například období druhé světové války, kdy pauza trvala dlouhých 8 let. K dalšímu nedobrovolnému vynechání oslavy přispěla v roce 2020 pandemie Koronaviru.

Mělnické vinobraní: co vás čeká?

Letošní rok slibuje opět velkolepé vinobraní se vším všudy. Stejně jako jiná vinobraní v zemi, nabízí tato akce vždy prožitky gurmánské, kulturní, hudební, zábavné i jiné. Každé vinobraní je tradičně spojeno nejen s vínem a jídlem, ale i s historii, hudbou, zpěvem a dalšími atrakcemi. Součástí vinobraní v Mělníku je tradičně:

  • Degustace vín a čerstvého burčáku
  • Historický průvod, který má tradici nejméně od raného novověku – součástí jsou herci v dobových kostýmech, alegorické vozy, hudební doprovod a další atrakce.
  • Řemeslný a historický jarmark se konává v centru města a představuje ukázky nejrůznějších lidových řemesel. Samozřejmě opět za doprovodu autentické hudby.
  • Hudební produkce: ta představuje naprosto neodmyslitelnou část každého vinobraní, neboť k vínu hudba a zpět nezbytně patří. Každý rok se můžete těšit na množství kapel, sborů, umělců a jednotlivců z různorodých žánrů.
  • Divadlo a vystoupení: kejklíři, komedianty, divadelní představení pro děti, vypravěči, šermíři nebo třeba fireshow. To jsou další atrakce, které vinobraní pravidelně přináší.
  • Vinobraní nabídne i kolotoče a tradičně oblíbený ohňostroj.

Mělnické vinobraní 2023

Kdy to bude?

Čekají vás tři dny plné kultury, požitků a zábavy – a to ve dnech 15. (od 14. hod.) až 17. září (do 17. hod.).

Jde o dny pátek až neděle a výhodou je, že můžete klidně stihnout třeba i další velevýznamné mikulovské vinobraní, které se koná ještě o týden dříve. Ušetříte si tak dilema, na které z nich vyrazíte.

Program Mělnického vinobraní 2023

Připravte se, že to bude veliké! Těšit se můžete na několik desítek vystoupení na 4 scénách. Svou práci představí na 20 vinařství. Ve 150 stáncích na vás čeká jídlo, pití i řemeslné výrobky a suvenýry. Vinobraní nabídne ještě na 30 dalších atrakcí.

  • Dění se bude odehrávat na čtyřech scénách (hlavní scéna, country scéna, zámecká scéna a pohádková scéna) a na „degustačním“ dvoře.
  • První den se představí například hudební skupina UDG a mnoho dalších aktérů. Kromě toho si zejména děti mohou vyzkoušet tvořivou dílnu.
  • Druhý den přinese šermířská vystoupení, kapely Atmo music, Katarína Knechtová, Ben Cristovao či Pokáč a další umělce. Na řadu přijde slavný historický průvod. Jeden ze zlatých hřebů slavnosti.
  • Třetí den se představí například kapela Slza či Vojtěch Dyk a v divadelním představení se podíváte, jak vypadalo trestání nepoctivých řemeslníků ve středověku.

Ceny / vstupenky – Mělnické vinobraní

Vstupné na mělnické vinobraní činí 250 Kč na vybraný den, nebo celou třídenní akci v předprodeji za 300 Kč. Na místě pak zaplatíte přibližně o 150 Kč více.

Ubytování během Mělnického vinobraní

Penzion u zámku, Mělník
Penzion u zámku, Mělník

Pokud se chcete ubytovat během Mělnického vinobraní, budete muset tradičně objednávat již velmi brzo. Mělník je sice město větší, ale ubytování na takhle velkou akci mizí doslova rychlostí blesku.

Ubytovat se můžete třeba přímo v historickém centru v Penzionu u Zámku, skvěle posloužit může také v centru posazený hotel u Rytíře, Aparmány v Podzámčí nebo Krejčovství.

Alkoholium.cz