Cinzano Bianco
© Davide Gruppo Campari-Milano S.p.A 2004

Vermuty Cinzano – chuť a vůně středomořských dálek v jedné lahvi

Temperamentní, vášnivé a zároveň tradiční a vznešení, přesně takové je Cinzano v každé své podobě. Kde se vzalo a jak se vyrábí, prozradí následující řádky.

Temperamentní, vášnivé a zároveň tradiční a vznešené, přesně takové je Cinzano v každé své podobě. Kde se vzalo a jak se vyrábí, prozradí následující řádky.

Cinzano Bianco
© Davide Gruppo Campari-Milano S.p.A 2004

Cinzano je celosvětově proslulý vermut, který má, stejně jako Amaretto nebo Campari, svůj původ ve slunné Itálii. Stejně jako mnoho dalších likérů se vyrábí podle tajného receptu a má svou vlastní osobitou chuť, která už po dlouhá léta těší naše chuťové buňky. Nyní se společně podíváme na to, jak se Cinzano vyrábí, řekneme si něco o jeho historii a blíže se také zaměříme na jednotlivé vermuty Cinzano. Tak směle do toho…

Výroba vermutu Cinzano

Nejprve je třeba osvětlit, co je na takovou výrobu vlastně potřeba. Základem je skutečně kvalitní italské víno, a to buď červené nebo bílé, alkohol a cukr. Po smíchání těchto surovin pak dochází k nejdůležitějšímu úkonu ve výrobě vermutu, tedy k maceraci neboli louhování bylin a koření. Tato kombinace, jak již bylo zmíněno výše, je tajná. Jediné, co víme s určitostí, je, že se používá například koriandr, jalovec, pomerančová kůra, hřebíček, muškátový oříšek nebo velmi důležitý pelyněk.

Trocha historie

Reklama na Cinzano ze dvacátých let
© Davide Gruppo Campari-Milano S.p.A 2004

Zrod vermutu Cinzano se datuje až do roku 1757, kdy jej ve svém obchodě s bylinami umíchali bratři Giovanni Giacomo a Carlo Stefano Cinzano. Toto aromatizované víno se pak později rozšířilo zejména mezi italskou buržoazií a cestou necestou se dostalo až k samotnému Casanovi, velkému milovníku žen té doby. Postupem času se začalo vyrábět více druhů vermutů Cinzano, kdy každý oplývá jedinečnou chuťovou pestrostí.

Není Cinzano jako Cinzano…

V současnosti si můžeme vybrat hned z několika variant tohoto italského vermutu. A aby byl váš výběr o něco snazší, společně si rozebereme jednotlivé druhy, zmíníme jejich přednosti a způsob podávání.

Předně začneme klasickým Cinzanem Biacem, který zapadá do označení sladký vermut. Tato varianta Cinzana vyniká svou plnou, intenzivní, ale zároveň jemnou chutí a vůní. Směsice bylinek, koření a citrónu je skutečně velice osvěžující, a skvěle se tak hodí do horkých letních dní. Cinzano Bianco je nejlepší podávat na ledu a to buď samotné nebo v kombinaci třeba s citronovou limonádou, džusem či sodovkou.

Cinzano Rosso
© Davide Gruppo Campari-Milano S.p.A 2004

Cinzano Rosso – další druh italského vermutu. Toto vyzývavé tmavě rudé aromatizované víno je sladké, voňavné a oplývá rovněž jedinečnou nahořklou chutí. Výraznou chuť citrusů a lesních plodů je dobré zkombinovat s jablečným džusem a špetkou skořice nebo jej lze pít samotné, ovšem ledově vychlazené. Cinzano Rosso se také skvěle hodí k přípravě koktejlů.

Pokud máte rádi hravost a spontánnost, zvolte při vašem výběru Cinzano Rosé. V tomto mladistvém vermutu se snoubí vůně skořice, hřebíčku a vanilky, která vínu dodává jemnost a lehkost. Cinzano Rosé je stejně jako ostatní vermuty nutné podávat vychlazené, aby dostatečně vynikla jeho chuť a aroma. Rosé je vhodné podávat buď samotné na ledu, nebo v kombinaci s tonicem či ovocným džusem.

Martini
_

Jako další zmíníme variantu Cinzano Extra Dry, která je rovněž velice populární a spadá nám do kategorie suchých vermutů. Světle žlutá barva je doplněna živou chutí aromatických bylin, jako je například máta. Cinzano Extra Dry je tak skvělým základem pro nejrůznější koktejly, třeba pro koktejl Martini, pro jehož přípravu je nutný právě suchý vermut. Stejně dobře se tato varianta hodí i pro podávání s ginem či vodkou. Toto Cinzano konzumujeme opět vychlazené.

Rádi cestujete, ale momentálně si to třeba nemůžete dovolit? Pokud ano, vyzkoušejte Cinzano Orancio, které vás snadno zanese do kouzelných středomořských dálek. Orancio je příkladem dokonalé souhry sladkých pomerančů, karamelu, kandovaného ovoce a vanilky. Podáváme vychlazené a s plátkem pomeranče.

Zapomenout nesmíme ani na Cinzano Limetto. V tomto případě můžeme očekávat ostrou chuť citrónu, mandarinek, hořkého pomeranče a koření. To vše pak ve svěží světle žluté až nazelenalé barvě. Cinzano Limetto je výborným základem pro osvěžující koktejly nebo jako ochucení ledových tříští s limetkovou šťávou.

Něco málo o logu Cinzana

Věděli jste, že modro-červené logo Cinzano bylo představeno až v roce 1925? Červená barva na něm symbolizuje vášeň, pýchu a temperament, kdežto modrá je znakem pro vznešenost, tradici a hloubku Středomoří. Úhlopříčka mezi barvami pak znamená úspěch a cestu vzhůru společnosti.

Alkoholium.cz