Víno rulandské šedé lahev
_

Ochutnejte Rulandské šedé od znojemských vinařů

Kdo z vás v poslední době neochutnal Rulandské šedé? Jedna z nynějších nejmódnějších odrůd, nabízená i pod synonymem Pinot Gris nebo žoviálněji šeďák, je v poslední době hvězdou nejedné výstavy či degustace vín.

(Komerční sdělení) Kdo z vás v poslední době neochutnal Rulandské šedé? Jedna z nynějších nejmódnějších odrůd, nabízená i pod synonymem Pinot Gris nebo žoviálněji šeďák, je v poslední době hvězdou nejedné výstavy či degustace vín.

Hrozny rulandského šedého
Autor: Megan Cole, licence CC BY 2.0

Název Rulandské šedé, neboli Pinot Gris napovídá, že patří k odrůdám původem z francouzského Burgundska. Mezinárodní název skupiny „Pinot“ vychází z francouzského slova „pin“, v překladu „pinie, borovice“. Hrozen odrůd této skupiny je totiž poměrně malý a velmi kompaktní, svým vzhledem opravdu může připomínat šišku borovice pinie. Přídomek „gris“, česky “šedý”, označuje barvu bobulí.

Z Burgundska se tato vynikající odrůda, nabízející svým milovníkům suché, polosladké i sladké varianty, rozšířila po celé Evropě, ale i do zbytku světa. Nejvíce na Nový Zéland a do Austrálie. Označení Rulandské šedé nese zhruba pět procent moravských a českých vinných etiket, do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána od roku 1941 do roku 1993 pod názvem Burgundské šedé, od roku 1993 pod názvem Rulandské šedé.

Na světě se v současné době nachází asi patnáct tisíc hektarů Rulandského šedého, u nás tvoří asi pět procent výsadeb a jeho podíl se i nadále zvyšuje. Porosty této odrůdy s průměrným věkem kolem dvanácti let se řadí k nejmladším u nás.

Chuť odrůdy Rulandské šedé a párování s jídlem

Rulandské šedé
Autor: Andrew Fogg, licence CC BY 2.0

Svých nejlepších kvalit dosahuje Rulandské šedé při vyšších stupních vyzrálosti, jako je pozdní sběr nebo výběr z hroznů. Ve velmi teplých ročnících může mít Pinot Gris naopak málo kyselin. Rulandské šedé je ve vůni typicky cítit po chlebové kůrce, karamelu, sladkých hruškách či medu.

Chybu neuděláte, pokud budete polosladké Rulandské šedé servírovat například k rybím specialitám, vyzkoušet ale můžete třeba paštiku z husích jater, grilované telecí nebo korýše.

Nejlepším vínům odrůdy Rulandské šedé, a to v přívlastcích kabinetní víno, pozdní sběr, výběr z hroznů či výběr z bobulí, se na Znojemsku daří například na viničních tratích Dívčí hora, Dolina, Fládnická, Frédy, Kamenný vrch, Kokusové hory, Kraví hora, Lampelberg, Nad Kolářovým sklepem, Pod Sádkem, Skalky, Stará vinice, Šác, Šobes, U bunkru, U Hájku, U sv. Michala, U sv. Urbana, U tří dubů, Vinohrady, Vinohrady ke Křídlůvkám, Waldberg či Weinperky.

Víno rulandské šedé
_

Kde zakoupit

Rulandské šedé patří mezi nejrozšířenější  odrůdy vinné révy na Znojemsku. I proto víno z této odrůdy nabízí e-shop www.vinotrh.cz, specializovaný právě na nejlepší vína ze Znojemské vinařské podoblasti, v téměř dvaceti variantách. Kromě velkých producentů, jako například Znovín Znojmo, Vinařství LAHOFER, Vinice Hnanice, Modrý sklep či Vinařství Waldberg tak můžete ochutnat i stejnou odrůdu od Vinařství Arte Vini, Vinařství rodiny Nápravovy, Vinařství Piálek & Jäger či Regina Coeli.

Toto je komerční sdělení. Alkoholium.cz neovlivňuje jeho obsah ani není jeho autorem.

Alkoholium.cz