Takhle se správně pije Grappa
Takhle se správně pije Grappa

Alkohol Grappa – jak se pije tato italská pálenka a vše co o ní potřebujete vědět

Grappa patří mezi světově proslulé destiláty s výjimečnou chutí a kvalitou. Nápoj pochází ze slunné Itálie a vyrábí se z takzvané matoliny. Ptáte se, co to vůbec je? Jaká je historie tohoto nápoje? Jak se pije, s čím a kdy? Na to vše vám záhy odpovíme…

Co je Grappa a jak se vyrábí?

Grappa PaganiniAbychom se mohli o tomto nápoji smysluplně bavit, je třeba nejdříve pochopit, z čeho je vlastně vyráběn. Pokud vám pojem matolina nic neříká, pak vězte, že jde o zbytkové suroviny, které zůstanou po vylisování vína. Jsou to například stopky, slupky anebo třapiny.

Matolina vzniká i při lisování dalších druhů ovoce, nejen hroznů. Nás ale bude zajímat vinná varianta, protože právě a jedině z ní se vyrábí Grappa.

Matolina pro výrobu Grappy musí být čerstvá a kvalitní. Zpracovává se ihned po lisování. Destilace pak probíhá ve speciálních měděných nádobách (tzv. alembiky), které perfektně vedou teplo a jsou pro tento účel ideální. Výsledný nápoj obsahuje 37 až 60 % alkoholu.

Trocha historie Grappy

Legenda praví, že za „objevem“ Grappy stojí římský voják, který začal tento mok vyrábět už někdy ve druhém století našeho letopočtu. A to ve městě Bassano del Grappa a s pomocí destilačních zařízení, která ukradl v Egyptě.

Tato historka je nade vši pochybnost pouhou fikcí. Zejména proto, že v inkriminované době neexistovaly metody destilace, kterými by bylo možno vypálit tak silný alkoholický nápoj. Historie „moderní“ destilace se začíná psát nejdříve ve 12. století.

Něco z výše uvedené báchorky ale pravdivé nejspíš je. Grappa se totiž skutečně začala pálit ve městě Bassano del Grappa. Nicméně až mnohem později, ve středověku. Za jejím vznikem stojí nepříliš vznešená, ale o to praktičtější (a z dnešního hlediska ekologičtější) touha spotřebovat veškerý odpad, který vznikal při výrobě vína.

Italské městečko Bassano Del Grappa
Italské městečko Bassano Del Grappa

Nejenom Grappa

Grappa je velmi známý a oblíbený nápoj, který si svou popularitu jistě zaslouží. Nejde však ani zdaleka o jedinou pálenku z hroznů (resp. matoliny) na světě. Naopak, jsou jich desítky, ne-li více. Příkladem může být třeba tradiční perský Aragh Sagi, který má až 70 % alkoholu. Do roku 1979 patřil k významným íránským domácím produktům, dnes je bohužel vyráběn pouze nelegálně.

Dalším zástupcem je balkánská Rakija (ta se vyrábí nejen z hroznů, ale i mnoha dalších druhů ovoce), ale taky řecké Tsipouro, španělské Orujo, peruánské Pisco anebo maďarská Törkölypálinka. Poslední název vám možná bude povědomý – a ne náhodou. I v našich končinách totiž máme vlastní pálenku z matoliny, říká se jí Terkelice. Oblíbená je především na Moravě a na Slovensku.

Druhy Grappy

Stejně jako víno a většina destilátů, i Grappa se dá dále rozdělit na několik „poddruhů“. Například podle doby zrání:

  • Bianca – V překladu znamená „čistá“ nebo „čirá“. Jde o mladý nápoj, který je lahvován hned po vypálení. Proto se můžete setkat i s názvem Giovane neboli „mladá“. Nápoj je průzračný (bezbarvý) a jeho chuť je suchá.
  • Affianata – Takto označený nápoj musí zrát až 12 měsíců v sudech.
  • Vecchia – Taky Invecchiata, což znamená „stará“. Taková Grappa zraje v suchu minimálně 12 a nejvýše 18 měsíců.
  • Riserva – Nebo i Stravecchia. V tomto případě Grappa odpočívá v sudech 18 a více měsíců.

Starší Grappy získávají zajímavější barvu, ale během zrání dochází taky ke kultivaci chuti a vůně. Kromě dělení podle stáří lze ale rozlišit i další druhy Grappy.

  • Monovitigno – Tato varianta se vyrábí z matoliny jediné odrůdy hroznů.
  • Polivitigno – Grappa pocházející z matoliny více vinných odrůd.

Dále známe taky Grappu aromatickou (Aromatica) a aromatizovanou (Aromatizzata). V prvním případě jde o pálenku z matoliny konkrétních vinných odrůd – např. Müller Thurgau, Muscat Blanc nebo Malvasia. Do aromatizovaného nápoje se pak přidávají různé esence bylinek nebo ovoce.

Degustace Grappy

Pokud chcete zapůsobit a vypadat jako odborníci na slovo vzatí, měli byste vědět, jakým způsobem se Grappa degustuje. Začíná se od mladých nápojů k aromatickým, a nakonec aromatizovaným. V případě ochutnávky více nápojů stejného druhu je třeba dodržet postup od variant s nejnižším obsahem alkoholu k nejsilnějším.

Odborná degustace Grappy zahrnuje i rozetření trochy nápoje na hřbetu ruky a odhalování tajemství jeho vůně. Někdy je doporučováno vypít mezi každou ochutnávkou trochu mléka. A když si chcete k degustačnímu maratonu i zobnou něco pevné stravy, nic nepokazíte například solenými pistáciovými oříšky.

Jak se pije Grappa?

Takhle se správně pije Grappa
Takhle se správně pije Grappa

Odhlédněme nyní od odborných manýrů a pojďme se nakonec podívat na to, jak si Grappu co nejlépe vychutnat v běžném životě. Mladé nápoje by měly být vychlazené – a to na 8 až 12°C. Naopak starší druhy je vhodné pít i při pokojové teplotě – okolo 18°C nebo i více.

Grappu si nalejte do sklenice s objemným dnem, ale uzavřenějším hrdlem (koňakovka). Nápoj si nejlépe vychutnáte jako digestiv – tedy po jídle. A dokonce si jej můžete dát i do kávy. Když si do kvalitního espressa vlijete cca 1-2 cl Grappy, vytvoříte nápoj, kterému Italové říkají „caffé corretto“.

Tipy na nejlepší lahve alkoholu Grappa

Láká vás ochutnat tradiční italskou pálenku Grappa? Připravily jsme pro vás výběr nejlepších lahví, které si můžete objednat přes internet až k vám domů. Možná se necháte inspirovat.

Název
Grappa Riserva Nardini 3yo

Grappa Riserva Nardini 3yo


Grappa z hroznů sklizených v podhůří italských regionů Veneto a Friuli, následně dozrávána po 3 roky ve slovinských sudech. Vyrábí: Nardini; Alkohol: 50%; Cena: 999 Kč
Do obchodu
Grappa Sarpa di Poli

Grappa Sarpa di Poli


Jemná a měkká Grappa z vinných odrůd Muscat, Chardonnay a Gewuerztraminer. Vyrábí: Jacopo Poli; Alkohol: 40%; Cena: 684 Kč
Do obchodu
Sibona Grappa Di Moscato

Sibona Grappa Di Moscato


Grappa z hroznů odrůdy Moscato z oblastí Alba a Asti. Chuťově jemná s ovocným aroma. Vyrábí: Sibona; Alkohol: 42%; Cena: 533 Kč
Do obchodu
Barbero Grappa

Barbero Grappa


Pokud chcete Grappu pouze ochutnat, patrně budete chtít něco s nižší cenou a právě to je případ této lahve přímo z Itálie. Vyrábí: Barbero; Alkohol: 40%; Cena: 255 Kč
Do obchodu
Grappa Paganini

Grappa Paganini


Digestivní Grappa od známé značky, přímo z Itálie. Vhodná pro ty, kdo s Grappou teprve začínají, nebo ji chtějí pouze ochutnat. Vyrábí: Jacopo Poli; Alkohol: 40%; Cena: 242 Kč
Do obchodu
Grappa di Sassicaia

Grappa di Sassicaia


Prémiová Grappa z hroznů legendárního vinařství Sassicaia. Spojení nejlepšího výrobce Grappy a slavného vinaře. Jedna z nejlepších lahví na trhu. Vyrábí: Jacopo Poli; Alkohol: 40%; Cena: 1661 Kč
Do obchodu
Alkoholium.cz