By Rosenzweig [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Nejznámější odrůdy bílého vína – Müller Thurgau

Svěží, ale i hořké, i takové může být víno vyrobené z jedné z nejrozšířenějších odrůd vína. Tedy z odrůdy Müller Thurgau. Ovšem to není zdaleka vše, co by měli milovníci vína o této odrůdě vědět. Víc už v následujícím článku.

Svěží, ale i hořké, i takové může být víno vyrobené z jedné z nejrozšířenějších odrůd vína. Tedy z odrůdy Müller Thurgau. Ovšem to není zdaleka vše, co by měli milovníci vína o této odrůdě vědět. Víc už v následujícím článku.

Vše důležité o vínech odrůdy Müller Thurgau

Hrozny vína odrůdy Müller Thurgau
By Rosenzweig [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Vědět o každé odrůdě alespoň nejnutnější základy, by měl každý konzument vína, spíš pak jeho milovník. Proto přinášíme pár informací z historie a pěstování oblíbené odrůdy bílého vína Müller Thurgau. Nezapomeneme samozřejmě ani na to, jak vína odrůdy Müller Thurgau chutnají, a ani na to, ke kterým pokrmům se hodí. Zkrátka je-li odrůda Müller Thurgau vaší oblíbenou, jistě zde najdete plno zajímavých informací.

Hříčka v podobě názvu odrůdy Müller Thurgau a krátce k její historii

Profesor Hermann Müller
_

Položíme vám nejprve otázku. Víte, proč se odrůda Müller Thurgau jmenuje, tak jak se jmenuje? Nevíte-li to, ale přesto její název vznešeně pronášíte, pak byste se měli alespoň trochu zastydět. Původ jejího jména je totiž vskutku zajímavý. Vznikl šikovným spojením jména jejího „vynálezce“ se jménem oblasti, ze kterého tento šlechtitel pocházel. Ano, je tomu skutečně tak. Člověkem, který tuto odrůdu vyšlechtil, je totiž profesor Hermann Müller původem ze švýcarského kantonu Thurgau. Psal se rok 1882, což je z hlediska odrůdy vína celkem nedávno, když profesor Müller zkřížil odrůdy Ryzlink rýnský a Madlenka královská,a dal tak vzniknout nové odrůdě. Nedlouho potom se odrůda Müller Thurgau hojně rozšířila hlavně po severnějších vinařských oblastech a v současnosti je jednoznačně nejúspěšnější odrůdou, která vznikla novokřížením.

Krátce k pěstování vína odrůdy Müller Thurgau

Vinice odrůdy Müller Thurgau
By Benreis [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Následující informace profesionálního vinaře neuspokojí, začínajícímu nemohou být komplexním návodem, ale běžnému konzumentovi vína budou jistě stačit. Tak tedy. Odrůda Müller Thurgau není zvláště náročná na oblast pěstování, a dá se tak pěstovat na mnoha místech. Jenom zimní mrazy pod -18°C jí vadí. Na co je však citlivější, je kvalita půdy. Má totiž ráda půdy bohaté na živiny, spíše jílovité, hlubší a těžší s dostatkem vláhy. Zkrátka písek ráda nemá. Co se týče hub a plísní, nejvíce ji trápí plíseň révová a padlí révové. Pokud pořádně zaprší, pak i plíseň šedá. Při dobrých podmínkách přináší poměrně vysoké výnosy, což vysvětluje její velkou oblibu. Ovšem přehnané nároky na výnosy mají samozřejmě vliv na chuť vína z této odrůdy, ale o tom v dalším odstavci.

Jak chutná víno vyrobené z odrůdy Müller Thurgau

Müller Thurgau
_

Nejlépe chutná tato odrůda mladá, kdy je příjemně svěží s menším obsahem alkoholu. Přitom se v takovém víně objevují muškátové a ovocné tóny, které lákají k dalšímu napití. To ovšem píšeme o dobrém vínu této odrůdy. Nejsou-li dodrženy technologické postupy nutné pro pěstování této odrůdy, a v honbě za vysokými výnosy se tak děje poměrně často, dostává se nám na stůl víno chuťově tzv. ploché a mnohdy také hořké. A to samozřejmě dělá nedobré jméno celé odrůdě. Podobnými předsudky trpí třeba odrůda červeného vína Frankovka. Než ovšem zatracovat celou jinak velmi dobrou odrůdu, je rozhodně lepší najít si dobrého vinaře.

Když se chuť vína Müller Thurgau snoubí s chutí pokrmu

Ryba - k vínu této odrůdy ideální pokrm
_

Tak jako je lehká a svěží chuť vín odrůdy Müller Thurgau, tak stejná by měla být chuť pokrmů k nim podávaným. Skvěle se tak hodí například k rybě, drůbeži či zeleninovým polévkám a předkrmům. Chcete-li naopak k těmto vínům něco přikusovat, vhod vám přijdou hlavně měkké bílé sýry, jako jsou třeba ovčí sýr bryndza či Mozzarella a z plísňových pak třeba Camembert či Brie.

Alkoholium.cz