Sklenice a láhev piva typu IPA
CC Edwin Bautista

Encyklopedie pivních stylů – India Pale Ale (IPA)

Najde se jen málo chuťově i aromaticky zajímavějších pivních stylů, než je IPA. Hotový uragán chutí a vůní vás prostě dostane hned při prvním napití.

Najde se jen málo chuťově i aromaticky zajímavějších pivních stylů, než je IPA. Hotový uragán chutí a vůní vás prostě dostane hned při prvním napití.

Stručně o stylu India Pale Ale

Dvě různá piva typu IPA
CC Bernt Rostad

Začněme tedy stručnou charakteristikou tohoto pivního stylu. Jde tedy o světlá svrchně kvašená piva, která mají velmi blízko ke stylu Pale Ale, která se však částečně vydal svojí cestou. Mimořádně zajímavá je především chuť tohoto stylu, která v sobě zpočátku nese příjemné ovocné tóny, aby posléze překvapila velmi výraznou chmelovou hořkostí. Obě polohy chuti se skvěle doplňují, podobně jako se doplňuje chuť sladkého zákusku s hořkou chutí dobré káva. Neméně zajímavé je aroma, kde zpravidla převládá vůně chmelu. Co se obsahu alkoholu týče, bývá dnešní IPA spíše silnější než naopak. Sečteno, podtrženo. India Pale Ale je pivní styl, který ve vás probudí zájem hned při prvním napití a s velkou pravděpodobností jeho bouřlivé chuti podlehnete.

Střípky z koloniální historie

India Pale Ale
CC Bernt Rostad

Jak známo, Indie byla po dlouhou dobu pod koloniální nadvládou Britů. Především vojákům, ale i britské správě však chybělo dobré pivo, na nějž byli zvyklí. Pokusy o export klasického Pale Ale však selhávaly. Pivo bylo poznamenáno dlouho cestou a kymácením na lodích, a tak do indických přístavů doráželo kyselé. Velký indický trh však britské pivovarníky lákal, a tak přemýšleli, jak pivo uchovat déle čerstvé. Když už to po neúspěších vypadalo, že dají Britové v Indii přednost na cesty dobře vybavenému rumu, zaznamenal úspěch sládek z pivovaru Bow Brewery George Hodgson, který ve 20. letech 19. století využil konzervační účinky chmele, a dal tak vzniknout stylu India Pale Ale. Ke konzervaci se tehdy využíval především sušený chmel, který však výsledný nápoj chuťově příliš nepoznamenal. Tehdejší IPA byla tedy jen o něco málo více hořká než jiná piva. Navzdory rozšířenému mýtu však nebyl nově vznikající pivní styl ani obzvlášť silný. Alkohol by sice pivo rovněž zakonzervoval.  Na svou dobu však měla IPA celkem běžných 6 % alkoholu.

Kolem zeměkoule zpět do Británie

Sklenice a láhev piva typu IPA
CC Edwin Bautista

Zajímavá je i další historie tohoto pivního stylu. Po první světové válce se ve Velké Británii kvůli vysokým daním na pivo vařila velmi slabá IPA, která měla kolem 4 % alkoholu. Po krátké době se pak z Ostrovů prakticky vytrácí. Nový život jí během prohibice vdechli až Američané, kteří si však tento styl vyložili částečně po svém. Přidali stylu India Pale Ale na síle, nešetřili ani aromatickými chmely (Amarillo, Chinook či Cascade), aby tak vznikla IPA, jak ji známe dnes. Obrodu styl India Pale Ale zaznamenal i v rodné Británii, ovšem úspěch slavil a slaví i v Belgii. V poslední době se naštěstí usazuje i u nás. V opačném případě bychom totiž byli ochuzení o skvělý chuťový zážitek.

IPA čtyřikrát jinak

Tak jako řada jiných stylů, má i India Pale Ale své drobné variace, které se zpravidla váží k místu, odkud pochází. Pojďme si je tedy krátce představit.

American IPA

Americká IPA je chuťově bohatší než dnešní klasická IPA. Vyznačuje se zpravidla opravdu výraznou hořkostí a ve vůni je možné najít citrusy či bylinné tóny. Co do obsahu alkoholu řadí se spíše mezi silnější s obsahem alkoholu kolem 6,5 %.

Imperial IPA a Imperial Stout
CC Bernt Rostad

Imperial IPA

Imperial IPA či také American Double IPA pochází rovněž ze Spojených států. Svůj přídomek Imperial si vypůjčuje od stylu Imperial Stout, který se původně vařil pro dvůr carevny Kateřiny Veliké. Společný mají vysoký obsah alkoholu, který se pohybuje kolem 10 %. Chuť piv stylu Imperial India Pale Ale je hutná, sladová a především extrémně chmelově hořká. Pro fajnšmejkry v tomto směru dodáme, že je málokterá Imperial IPA má na stupnici IBU méně než 80 a řada jich dosahuje hodnot kolem IBU 100.

Belgian IPA

Belgická IPA se inspiruje stylem American IPA a Imperial IPA. Při jejím vaření se tedy používají především americké chmely. Pro řadu Belgičanů je však tento styl moc hořký, a tak se řada těchto piv vyváží do Spojených států, kde některé pivovary tento styl rovněž vaří. Často se rovněž říká, že Belgian IPA je někde na pomezí stylu IPA a belgického stylu Tripel. Charakteristické vlastnosti belgických piv dodávají pak stylu Belgian IPA speciální belgické kvasnice.

English IPA

IPA
CC Bernt Rostad

Anglická IPA bývá zpravidla slabší. Běžně má English India Pale Ale kolem 5 %, ovšem najdou se pivovary, které vaří i silnější kousky dosahující obsahu alkoholu přes 8 %. Jelikož anglická IPA obsahuje méně sladu, stačí méně chmelu pro dosažení hořkosti typické pro piva stylu IPA.

Teplota podávání stylu India Pale Ale

Na závěr se ještě podívejme na doporučenou teplotu podávání piv tohoto pivního stylu. Zatímco pro styl American IPA se doporučuje u nás běžných cca 9°C, ostatní piva stylu IPA je lepší podávat o teplotě kolem 13°C. Pro silná piva stylu Imperial IPA se pak dokonce doporučuje teplota kolem 15°C.

Alkoholium.cz