_

Jak se bránit otravě metylalkoholem?

V následujícím článku se podíváme na to, jak se bránit otravě metylalkoholem. První si ukážeme, co dělat, abychom minimalizovali riziko vzniku otravy metylalkoholem, dále popíšeme příznaky otravy a celý článek bude zakončen první pomocí v přípravě otravy metylalkoholem.

V následujícím článku se podíváme na to, jak se bránit otravě metylalkoholem. První si ukážeme, co dělat, abychom minimalizovali riziko vzniku otravy metylalkoholem, dále popíšeme příznaky otravy a celý článek bude zakončen první pomocí v přípravě otravy metylalkoholem.

_

Na rozdíl od etylalkoholu, tedy alkoholu který se v alkoholických nápojích vyskytuje běžně a není tak nebezpečný a je jedním z důvodů, proč alkoholické nápoje pijeme, se poslední dobou v alkoholických nápojích objevuje metylalkohol. I přestože se zdá, že největší vlna otrav již pominula, objevují se stále další. Pro vás, kteří mají proto stále strach o své zdraví, tedy vznikl tento článek. Metylalkohol se ovšem v alkoholickém nápoji nemusí objevit pouze úmyslným přimícháním jako je to v případě současné dohasínající kauzy, ale také při neodborném domácím pálení lihovin. V následujících odstavcích tedy zodpovíme otázky, jak otravě předcházet, jak ji poznat a co v případě otravy dělat.

Jak předcházet otravě metylalkoholem

Snažit se předcházet otravě je samozřejmě mnohem lepší, než muset řešit její následky. Následující odstavce budiž tedy pro vás jednoduchým vodítkem, díky kterému klesne riziko, že se otrávíte metylalkoholem na minimum.

Žádný alkohol
Autor: Kriss Szkurlatowski

Nepijte alkohol vůbec

První tip je vůbec nejúčinnější, ale jeho aplikace může pokulhávat. Jestliže hledáte způsoby, jak se otravě vyhnout, máte totiž pravděpodobně na mysli takové, které vám umožní popíjet alkoholické nápoje i nadále. Toto řešení tak uvádíme spíše pro úplnost či pro ty, kteří by riziko otravy využili k zatočení s konzumací alkoholu.

Nepijte tvrdý alkohol

Dalším řešením, a opět poměrně spolehlivým, je vynechání tvrdého alkoholu, tedy různých pálenek, destilátů a dalších lihovin. Konzumace piva či vína je totiž z hlediska rizika otravy metylalkoholem bezpečná. Nebyl totiž zaznamenán jediný případ otravy z piva a vína! Jediným rizikem je vaše sebekontrola. Tedy že se pod vlivem alkoholu v pivu či vínu necháte zlákat k pití tvrdého alkoholu. Na to tedy pozor. A to samozřejmě platí i pro míchané nápoje, které tvrdý alkohol rovněž obsahují.

Pijte pouze prověřený alkohol

Pokud si z jakéhokoliv důvodu nedokáže odpustit tvrdý alkohol, pijte alespoň ten prověřený. Rozhodně nepijte alkohol nejasného původu, bez kolku či bez průkazu o původu lihu. Nekupujte rovněž alkohol od podomních prodejců, kteří vám nabídnou neoznačení alkohol za skvělou cenu. Kupujte také raději alkoholické nápoje prověřených a velkých značek, které nejsou obecně tak často pančovány. Stejně tak nekonzumujte alkohol, který jste si sami neodborně vypálili. Domácí pálení chce totiž dostatek zkušeností, které umí minimalizovat riziko výroby závadného alkoholu. V opačném případě vážně riskujete se svým zdravím.

Nevěřte tipům, jak poznat metylalkohol od etylalkoholu

Na internetu se během průběhu metylalkoholové aféry objevila řada tipů, jak odlišit metylalkohol etylalkoholu. Od testu s plamenem, přes testování vůně až po jiné další iracionální způsoby. Nevěřte jim! Přítomnost metylalkoholu v alkoholickém nápoji dokáže spolehlivě vyloučit jedině chemická analýza.

Jak poznat otravu metylalkoholem

Z počátku je otrava metylalkoholem podobná jako otrava etylalkoholem ( účinky alkoholu na lidský organismus jsme podrobněji popsali v tomto článku). Dostavuje se opilost jako v případě konzumace zdravotně nezávadného alkoholu, po nástupu eufórie přichází útlum. Dostavit se může také bolest žaludku, ale ta rovněž není vyloučena při konzumaci nezávadného alkoholu.

Další fáze otravy může nastat klidně i po 30 hodinách po konzumaci závadného alkoholu. Při současné konzumaci etylalkoholu se doba nástupu ještě prodlužuje. Tato fáze se projevuje poruchami vidění, které mohou vést až k úplné slepotě, ale i smrti.

Jak postupovat v případě otravy metylalkoholem

Jestliže se u vás objeví symptom otravy metylalkoholem, tedy poruchy vidění (nejčastěji rozmazané vidění, změny ve vnímání barev či změny zorného pole) je první pomocí vypití dostatečného množství nezávadného alkoholu. Etylalkohol totiž brání vstřebávání metylalkoholu. Uvádí se udržovat hladinu etylalkoholu mezi 1 až 1,5 promile. To odpovídá zhruba 150ml 40% lihoviny.

Dalším krokem by mělo být okamžité vyhledání lékařské pomoci. Volejte tísňovou linku 155. Otrava metylalkoholem totiž bezprostředně ohrožuje vaše zdraví a ve většině případů také život. Rychlý zásah je tedy nutný.

Závěrem

Podceňovat riziko otravy metylalkoholem se vám tedy rozhodně nemusí vyplatit. Budete-li se však chovat zodpovědně, věříme, že riziko takové otravy bude minimální. Jiné chování je pak hazardem s vlastním zdravím a životem. A nezapomínejte, že obojí máte jen jedno.

Alkoholium.cz