_

Jak na kocovinu, aneb dejte sbohem krušným ránům!

Jistě to znáte. Ráno po prohýřené noci. Hlava vás bolí jako střep. První, co vás napadne, je, že jste se museli v noci někde praštit do hlavy. Nikoliv! Večer jste to krapet přepískli s alkoholem a ten si teď vybírá svou daň. Kdyby jen šlo toto po alkoholové ráno přeskočit. Bohužel to jen tak nejde. Proto je tu pro vás alespoň několik užitečných rád, jak tato rána snáz překonat.

Jistě to znáte. Ráno po prohýřené noci. Hlava vás bolí jako střep. První, co vás napadne, je, že jste se museli v noci někde praštit do hlavy. Nikoliv! Večer jste to krapet přepískli s alkoholem a ten si teď vybírá svou daň. Kdyby jen šlo toto po alkoholové ráno přeskočit. Bohužel to jen tak nejde. Proto je tu pro vás alespoň několik užitečných rád, jak tato rána snáz překonat.

Čím je vlastně kocovina způsobena?

_

Než se pustíme do zmírňování příznaků, podíváme se, proč je nám vlastně během kocoviny tak špatně. Předně za to mohou látky, které vznikají při odbourávání alkoholu, ty zkrátka našemu mozku nesvědčí. Dále za to může dehydratace. Když se k tomu připočte ne zrovna kvalitní spánek způsobený alkoholem, pořádná kocovina je na světě.

Jak tedy kocovinu zahnat?

1. Večerní příprava

Chcete-li se ráno dobře probudit, musíte si večer dobře lehnout. Na dobré ulehnutí se hodí pořádná sklenice minerální vody. Ta doplní alespoň část tekutin a minerálů, které jste již ztratili a které během noci ještě ztratíte.

2. Sprcha hned po probuzení

Zatněte zuby a hned jak vstanete, dopřejte si studenou sprchu. Dokonale vás probudí a připraví na další boj s kocovinou.

3. Pivo, mléko a káva

Každý z těchto nápojů vám může pomoci jinak. U piva se sice odborníci neshodnou, ale řada jich uznává fakt, že mohou uklidnit receptory v mozku, kterým alkohol chybí. Chladné mléko zase zklidní váš překyselený žaludek. Káva zas působí jako jakýsi protijed vůči alkoholu. Pokud má být ovšem léčba kocoviny účinná, je třeba potlačit dehydratační účinky kávy. Dopřejte si tedy další pořádnou sklenici minerálky.

4. Vydatný vývar

Praxí osvědčená metoda, která vás postaví na nohy a spraví vám chuť. Pokud je navíc polévka hodně kořeněná, bude účinek ještě silnější. Podobně jako vývar vám může pomoci také poctivá česnečka.

5. Spánek nadevše

Pokud ráno nemusíte do práce, pořádně se napijte a jděte si znovu lehnout. Kvalitní spánek umí dělat s kocovinou divy. Po druhém probuzení se budete cítit výrazně lépe než po prvním.

Míchání alkoholu = pořádná kocovina?

Neplatí to vždy, ale u mnohých to takto funguje. Rovněž platí, že méně „kocovinotvorné“ jsou čisté alkoholické nápoje, jako jsou vodka či gin. Trpíte-li na kocoviny, vyzkoušejte jeden večer pít například pouze gin s tonikem. Možná zjistíte, že je to pro vás výrazně lepší než pít whisky nebo laciné víno, které je mimochodem jedním z největších bolehlavů.

Tečka za kocovinou

Závěrem je dobré říci, že tak jako na každého působí alkohol jinak, tak každému funguje na kocovinu něco jiného. Tento stručný návod tak slouží spíše pro inspiraci. Je tak hlavně na vás, abyste sami vyzkoušeli, co pomáhá právě vám. Jistě vám to ušetří mnoho nepříjemných „poalkoholových rán“.

A jaké jsou vaše tipy, jak zatočit s kocovinou?

Alkoholium.cz