Magnífica Cachaca Single Cask
Magnífica Cachaca Single Cask

Recenze rumu Cachaça Magnífica Single Cask 9 years – limitovaná edice z Brazílie

Cachaça Magnífica Single Cask 9 years

Země: Brazílie | Obsah alkoholu:: 47 % | Doba zrání: minimálně 9 let | Limitovaná edice: ANO (50 až 150 lahví v každé řadě) | Aroma: vanilky, karamelu či medu | Cena: cca 2 434 Kč

Máte po krk stresu v práci, neustálého shonu – a do toho všeho ani počasí nestojí za moc? Chtěli byste se vypravit do exotické tropické země, třeba Brazílie, která žije vášní, sluncem a kde jdou všední starosti bokem? Jednou z možností je koupit si letenky a vyrazit. Ale to je dost časově i finančně náročné. Prosluněnou energii však možná můžete načerpat i snáze. Třeba večer se sklenkou něčeho dobrého. S lahodným mokem, který vás alespoň v myšlenkách přenese na krásná místa, nechá starosti odplynout a projasní vám den. Mohla by takovým nápojem být třeba cachaça Magnífica Single Cask 9 years? To zjistíte v naší recenzi.

Cachaça – míza Brazílie

Dokážete si z hlavy vzpomenout alespoň na jeden nápoj, který by byl naprosto typicky Brazilský?  Určitě znáte brazilský fotbal; víte něco o plundrování deštných pralesů a slyšeli jste o festivalu v Riu, ale nápoj? Pokud vás duchapřítomně napadla káva či maté, bod pro vás. Ale my jsme stejně přece jen mysleli na něco ostřejšího… Říká vám něco název cachaça?

Magnífica Cachaca Single Cask - balení
Magnífica Cachaca Single Cask – balení

Tento nápoj, který se honosí přezdívkou „brazilský rum“ patří k národním pokladům Brazílie. K rumu má navíc opravdu blízko. Rozdíly zde však jsou. Cachaça se nevyrábí z melasy, což je běžnější u karibských rumů, ale fermentací čerstvé třtinové šťávy. Pokud byste chtěli ochutnat něco opravdu typicky brazilského – cachaça je jasná volba.

Tento nápoj má ochrannou známku a smí se tak nazývat pouze nápoje vyrobené v Brazílii. Brazilci svého národního moku údajně spotřebují kolem 1 500 000 000 litrů ročně. Slušný výkon. Dalších 15 000 000 se vyveze do jiných zemí.

Mezi vůbec nejvýznamnější výrobce tohoto nápoje pak patří společnost Magnífica, rodinná firma sídlící v Riu de Janeiru a vyrábějící svou cachaçu z darů přírody získaných ve zdejších kopcích.

Magnífica cachaça

Značku Magnífica vlastní rodina Faria pod vedením João Luize de Faria. Jde o významné a privilegované producenty se sídlem přímo v Riu a výrobou v blízkých horách. Konkrétně v proslulém údolí kávy Vassouras.

Zde si společnost Magnífica v divoké přírodě a nadmořské výšce 800 m. n. m. pěstuje vlastní cukrovou třtinu. Velký důraz značka klade na zodpovědný přístup k přírodními prostředí. Jde o skutečné patrioty, kteří nechtějí svou zemi „vytěžit“ do morku kostí, ale šetrně sklízet, co jim nabízí.

Magnífica Cachaca Single Cask
Magnífica Cachaca Single Cask

Tato značka se taky už od 90. let podílí i na státních programech pro ochranu a šíření dobré pověsti nápoje cachaça do světa. Její výrobky jsou ověnčené řadou ocenění a jednoznačně patří ke špici toho, co může omezený vývozní sortiment nabídnout. Na domácí cachaçu, která je v kulturním smyslu ekvivalentem moravské slivovice, byste si museli zřejmě zajet přímo do Brazílie nebo si ji nechat dovézt nějakým dobrodincem. Magnífica cachaça však zajisté může být skvělou volbou pro poznávání tajů „brazilského rumu“.

Jak se vyrábí cachaça Magnífica?

Třtina pochází z ekologické produkce ve zmíněném údolí Vassouras. Sklízí se ručně a lisováním se z ní získává čerstvá šťáva. Zajímavostí je, že Magnífica používá parní lisy, kterým vlastní odpad z lisování slouží jako palivo. Značka používá speciálně vyvinuté, ušlechtilé kvasinky, s jejichž pomocí se šťáva následně fermentuje.

Dle tradice se cachaça destiluje v měděné destilační nádobě (pot still). Měď působí jako katalyzátor procesů zahájených fermentací. Ani odpady z destilace prý nepřicházejí na zmar. Vše organické, co po výrobě nápoje zůstane, se používá jako hnojivo nebo k jiným účelům. No a potom už jde cachaça zrát do sudů.

Exkluzivní a limitovaná Cachaça Magnífica Single Cask

Single Cask je speciální, limitovaná a prémiová edice značky Magnífica. Na lahvích této série je pod etiketou vždy navíc štítek s ručně psanými informacemi o tom, kdy byla láhev naplněna, kdy byla destilována, jaký má obsah alkoholu. Nechybí ani číslo sudu. V každé řadě se přitom vyrobilo jen mezi cca 50 až 150 lahvemi. Obsah alkoholu se pohybuje od 39 % do 50 %. Nejčastěji je to však 43 %.

Magnífica Cachaca Single Cask - limitovaná edice vyznačená na štítku
Magnífica Cachaca Single Cask – limitovaná edice vyznačená na štítku

Cena lahví proto není nízká. V současnosti lze lahev Cachaça Magnífica Single Cask pořídit od cca 2400 Kč. Tyto nápoje zrající minimálně 9 let patří mezi skutečné klenoty a každá jednotlivá láhev je originální v tom smyslu, že nabídne svébytný a vždy poněkud odlišný smyslový zážitek.

Jaká je cena rumu Cachaça Magnífica Single Cask

V době psaní této recenze stojí rum přibližně2 434 Kč.

Chuť a vůně Cachaça Magnífica Single Cask

Cachaça Magnífica Single Cask má typicky výrazný rumový charakter a značně se do ní promítá dlouhé a poctivé zrání. Těšit se můžete na velmi bohaté a komplexní chutě, ve kterých se budou projevovat dřevité tóny. Ty se pojí s chutěmi a vůněmi vanilky, karamelu či medu tolik typickými i pro karibské rumy. Stejně tak je součástí komplexního výrazu nápojů cachaça Magnífica i ovoce, často sušené.

Magnífica Cachaca Single Cask
Magnífica Cachaca Single Cask

Cachaça Magnífica Single Cask se vyznačují nádherně zlatou barvou. Skutečně připomínají tekuté zlato. Jde o prestižní záležitost, kterou ocení i nároční milovníci zajímavých, národních a jedinečných nápojů. Takto kvalitní cachaça si zaslouží samostatné vychutnávání. Ale stojí za to zmínit, že Brazilci pijí cachaçu s oblibou v podobě národního drinku Caipirinha s drcenou limetkou, ledem a cukrem.

Cachaça Magnífica Single Cask 9 years

Země: Brazílie | Obsah alkoholu:: 47 % | Doba zrání: minimálně 9 let | Limitovaná edice: ANO (50 až 150 lahví v každé řadě) | Aroma: vanilky, karamelu či medu | Cena: cca 2 434 Kč

Za poskytnutí rumu do recenze děkujeme eshopu Alkohol.cz

Alkoholium.cz