Terra Verde XO Cask Strenght 6y
Terra Verde XO Cask Strenght 6y

Recenze rumu Terra Verde Cask Strenght XO 6y

Terra Verde Cask Strenght XO 6y 0,7l 54%

Země: Dominikánská republika | Obsah alkoholu:: 54 % | Doba zrání: 6 let | Limitovaná edice: NE | Chuť: tóny hořké čokolády, karamelizovaného cukru a pomerančové kůry | Cena: cca 1 139 Kč

Máte zálusk na pořádného rumového cloumáka, který zacvičí nejen s vašimi chuťovými buňkami? V dnešní recenzi se podíváme na kobylku velmi zajímavému a taky nadprůměrně silnému rumu, jehož výroba nabízí i zajímavý příběh. Tak pojďme na to… recenze Terra Verde Cask Strenght XO 6y je tu pro vás.

Rum z horkého Karibiku s nádechem dánského chladu

Dobrý alkohol – to není jen chuť, vůně či barva. Když před sebou máme zajímavou láhev, chceme znát její příběh. Co předcházelo tomu, než doputovala na náš stůl a do naší sklenice? To vyzdvihuje degustaci a popíjení nápoje nad běžnou konzumaci a vytváří ucelený, komplexní a plastický zážitek. A rum Terra Verde Cask Strenght má o čem vyprávět.

Tento rum se rodí v palírně Alcoholes Finos u města San Pedro de Macoris v Dominikánské republice. Palírna má vlastní plantáže v úrodném a žírném klimatu a terénu ideálním pro pěstování cukrové třtiny. Rumy vypálené ze zdejších surovin pak odpočívají v horké tropické „sauně“ uložené v sudech z dubového dřeva. V případě Terra Verde Cask Strenght XO 6y si v sudech pohoví po dobu 6 let. V sudech přitom před nimi odpočíval špičkový bourbon. Po něm rum získá specifický charakter.

Terra Verde XO Cask Strenght 6y
Terra Verde XO Cask Strenght 6y

Tento příběh zatím nepůsobí nijak originálně a nevybočuje z toho, co by se dalo říct o většině kvalitních karibských rumů, ale pozor. Teď to přijde…

Rum čistého ducha

Rum Terra Verde je pozoruhodný především tím, že jde o produkt takříkajíc „čistého ducha“. Tím se metaforicky odkazujeme na název společnosti, která stojí za jeho výrobou. Jde o dánskou společnost A Clean Spirit. Ta je v současnosti zřejmě nejvýraznějším a nejstriktnějším zastáncem udržitelné a ekologické výroby.

Palírna Alcoholes Finos rovněž patří k nejvíce soběstačným a udržitelným v Karibiku i na světě. Využívá nejrůznější postupy pro minimalizaci dopadu výroby na životní prostředí a věnuje se snahám o recyklaci a obnovitelnost zdrojů. Například tudíž opakovaně využívá biomasu vzniklou při výrobě jako hnojivo pro pěstování další třtiny. Oxid uhličitý vzniklý při kvašení a výrobě rumů se skladuje a pak znovu použije při produkci limonády.

Ale tím to nekončí. Lahve rumů Terra Verde jsou z 100% recyklovaného skla. Stejně tak papíry etiket. Korky se vyrábějí bez použití lepidel. A naprostá perla… rumy (zatím ne všechny) značky A Clean Spirit se z Karibiku do Evropy přepravují na plachetnici! Bez motoru. Bez uhlíkové stopy.

Tento výčet ekologických kroků a činů značky A Clean Spirit pochopitelně není kompletní, ale dobře demonstruje, jak daleko je tato značka ochotna ve svých snahách zajít. A že bere zájem o životní prostředí smrtelně vážně a navíc i precizně.

Rum se odlišuje od běžných lahví také svým korkem
Rum se odlišuje od běžných lahví také svým zajímavým korkem (vyroben bez použití lepidel)

Ostatně jejím zakladatelem není nikdo jiný než horlivý ekologický nadšenec, milovník a znalec nejlepšího pití a někdejší speditér Bintu Singh. Na našem webu už jsme o něm mluvili například v recenzi rumu Skunk Rum Hooded Batch.

Silný a ještě silnější

Bintu Singh ve své dánské společnosti A Clean Spirit rád vyrábí silné rumy. Terra Verde Cask Strenght XO 6y je toho důkazem. Stáčí se při sudové síle 54 % alkoholu. To je slušný vypalovák. Existuje však i slabší, 40% verze Terra Verde pro méně odvážné zájemce. Ani silnější Cask Strenght 54 % rum však není nejvýkonnějším rumem společnosti.

Již zmíněné rumy Skunk Hooded Batch dosahují síly rovnou 61,2 %. Série Striped a Spotted Skunk Rum pak rovnou 69,3 %. To už je opravdu silný alkohol. Přesto se nedá rozhodně říct, že by chuťový profil těchto rumů vyzníval „sprostě“ a lihově. Naopak je velmi učesaný a o to záludnější při pití. Proto vychutnávejte velmi opatrně a zodpovědně.

Jdeme ochutnat… pojďte s námi…

Přišel čas na to hlavní. Zhodnotit kvality a vlastnosti samotného rumu Terra Verde Cask Strenght XO 6y. Podíváme se proto na jeho barvu, vůni a samozřejmě chuť.

Barva rumu

Láhev z recyklovaného skla má specifický odstín, proto barvu vlastního rumu mírně zkresluje do zelenkavých tónů. Paradoxně to nepůsobí vůbec nevábně, ale naopak stylově a elegantně, zvláště díky kombinaci s ideálně zvolenou etiketou. V běžné sklenici se pak projeví zlatavá, světlejší barva rumu, která nedokáže zcela skrýt přízeň s bourbonem, v jehož sudech rum šest let zrál.

Zadní strana rumu a jeho barva v lahvi
Zadní strana rumu a jeho barva v lahvi

Vůně

Rum Terra Verde Cask Strenght XO 6y má poměrně vyšší obsah cukru. Ten dosahuje hodnoty 87,75 g/l a poněkud sladší charakter se projeví už v tónech vůně, kde se snoubí s citrusovými a karamelovými odstíny. Vůně je velmi příjemná, nezasáhne vás lihovým odérem, navzdory velké síle rumu.

Chuť

Sladkost se nese i na jazyku po prvním doušku. Síla rumu ji příjemně vyvažuje, takže nejde o přeslazené lepidlo, ale máte pocit krásně vybalancované jemnosti, sladkosti a ráznosti. Nádech hořké čokolády, karamelu, cukrové třtiny či pomerančové kůry vytváří komplexní zážitek.

Etiketa rumu je za mě spíše fádnější
Etiketa rumu je za mě spíše fádnější

Shrnutí

Rum Terra Verde Cask Strenght XO 6y si zaslouží pochvalu za komplexní a bohaté vyznění s perfektním balancem sladkosti a síly. Obstojí jako kvalitní, velmi chutný rum – nejen jako kuriozita založená na udržitelné výrobě. Naopak tento rum je důkazem toho, že věci se dají dělat ekologicky a perfektně zároveň a že šetrný přístup neznamená nutně kompromisy na kvalitě, ale ani nehorázně přemrštěnou cenu. Sedmička tohoto silného rumu stojí něco přes 1100 Kč, což není přepálená cena, i pokud bychom nepřihlíželi k náročnosti výroby a přepravy.

Terra Verde Cask Strenght XO 6y 0,7l 54%

Země: Dominikánská republika | Obsah alkoholu:: 54 % | Doba zrání: 6 let | Limitovaná edice: NE | Chuť: tóny hořké čokolády, karamelizovaného cukru a pomerančové kůry | Cena: cca 1 139 Kč
Alkoholium.cz