© Janvojtek | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Pivo léčí?!

Krátký, leč bezesporu výstižný titulek. Je totiž vědecky prokázáno, že umírněná konzumace piva pozitivně působí na lidské zdraví. Byli jste zatím v tomto ohledu skeptičtí? Přečtěte si následující článek, který vás přiměje změnit názor.

Krátký, leč bezesporu výstižný titulek. Je totiž vědecky prokázáno, že umírněná konzumace piva pozitivně působí na lidské zdraví. Byli jste zatím v tomto ohledu skeptičtí? Přečtěte si následující článek, který vás přiměje změnit názor.

Pivní abeceda zdraví

© Janvojtek | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Nejeden pijan piva zastává názor, že pivo prospívá zdraví. Každý ví o vitamínech skupina B, které pivo obsahuje. Ale čím dále utužuje naše zdraví? Na to se podíváme v následujícím přehledu.

Pivem proti infarktu a mrtvici

Začneme pěkně od podlahy. Infarkt a mrtvice patří mezi nejčastější zabijáky a s nezdravým životním stylem se jejich pozice upevňuje. Mírná konzumace piva ovšem snižuje ukládání tuku v cévách. Rovněž zvyšuje množství tzv. dobrého cholesterolu v krvi. Aby toho nebylo málo, alkohol obsažený v pivě snižuje riziko vzniku krevní sraženiny, která bývá příčinou infarktu i mrtvice. Když si dáte všechny tyto faktory dohromady, zjistíte, že krom sportu snad není lepší prevence před mrtvicí a infarktem.

Pivo snižuje tlak

Za to může alkohol v pivě obsažený. Ten totiž rozšiřuje cévy, a tělo tak se mnohem lépe prokrvuje. Studie dokazují, že mírní pijani alkoholu, pivařů nevyjímaje, mají v průměru nižší tlak než abstinenti. Nutno podotknout, že lidé, kteří alkoholu holdují poněkud více než by bylo zdrávo, mají podobný krevní tlak právě jako abstinenti.

Pivo posiluje kosti

Řídnutí kostí neboli osteoporóza nejčastěji postihuje ženy po přechodu. Účinně se jí lze bránit přijímáním dostatečného množství křemíku v potravě. To ovšem není tak snadné. Křemíku je v dobře vstřebatelné formě dost například v celozrnných cereáliích, málokdo však takto dostane do těla optimální množství křemíku. Doplnit křemík se však dá i pivem. To totiž obsahuje dostatek této pro tělo nezbytné látky.

Pivo = zdroj vitamínů skupiny B

Nedostatek vitamínů skupiny B tzv. B-komplex se projevuje především nekvalitním spánkem, vypadáváním vlasů a zvýšenou tvorbou ekzémů a akné. Objevují-li se u vás tyto příznaky, měli byste B-komplex rychle doplnit. Ideálně dobře vychlazeným pivem. Jak jsme již zmínili výše, pivo je skvělým zdrojem širokého spektra vitamínů B. Nejvíce vitamínu B bychom nalezli v nefiltrovaných a kvasnicových pivech. Dále pivo obsahuje další prospěšné látky, mezi které patří železo, hořčík, zinek a křemík, který jsme už uváděli v souvislosti s řídnutím kostí.

Pivo na dobré trávení

Máte-li za sebou těžký oběd, není nic lepšího než ho zapít pivem. Právě pivo totiž velmi pozitivně působí na lidské trávení. Chmel obsažený v pivu totiž podporuje tvorbu trávicích enzymů, které jsou pro trávení zásadní. Mimo to také pomáhá snižovat překyselení žaludku, které bývá po tučném a těžko stravitelném jídle poměrně běžné.

Civilizační choroby se dávají před pivem na ústup

Takový strašák, jako je rakovina, se piva bojí. Obsahuje totiž řadu antioxidantů, které pomáhají s bojem proti volným radikálům. Právě volné radikály mohou poškodit genetickou informaci buňky a tak vyvolat rakovinotvorné bujení. Své uplatnění nalezne pivo i v boji s cukrovkou, která je v současnosti vlivem nezdravého životního stylu na vzestupu. Zabraňuje totiž nadměrné tvorbě inzulínu a snižuje také hladinu krevního cukru.

Důležité je množství

Mnohokrát jsme v článku uvedli obraty jako „umírněná konzumace piva“. Ptáte se ale, co to ale v praxi znamená? V tom případě vám můžeme dát poměrně přesnou odpověď. Odborníci se vcelku shodují, že tzv. mírná konzumace piva je zhruba 1-2 velká piva pro muže a 1-2 malá piva pro ženy. Záleží však vždy na konkrétním jedinci. Nebudete-li si tedy hrdlo prolévat pivem jako Hrabalův balič papíru Haňťa, může vám pivo utužit zdraví. V rámci vyvážené stravy a dostatku pohybu tak může být pivo dokonce součástí zdravého životního stylu. Ovšem nezapomínejte, pivo je alkohol jako každý jiný a propadnout alkoholismu může kdokoliv.

Alkoholium.cz