captain morgan rumy

Captain Morgan – chutné rumy z Jamajky

Captain Morgan si v naší zemi vydobyl výsostné postavení a rumy této značky se tady těší mimořádné oblibě. Proto jsme se rozhodli, že si zaslouží vlastní článek. Podíváme se v něm na historii i nejznámější druhy rumů Captain Morgan.

Slavný pirát ve znaku

Kdo je ten kapitán Morgan, kterého míněné rumy zvěčňují v názvu i obrázkem na etiketě? Přece proslulý Henry Morgan, velšský pirát, který patří k vůbec nejvýraznějším osobnostem zlaté pirátské éry. Ta probíhala na přelomu 17. a 18. století a H. Morgan se jí účastnil měrou vrchovatou.

captain morgan rumy

Působil jako korzár v karibské oblasti, kde se věnoval plundrování, dobývání a vypalování měst nepřátelských Anglii. Mezi bukanýrskou smetánku se etabloval husarským dobytím přístavu Granada. Ta ale nezůstala coby zářez na jílci jeho šavle osamocená. Později následovala města jako Puerto Príncipe, Panama nebo Maracaibo.

Henry Morgan měl nesmírně pestrý život plný zvratů. Byl pirátem a později pirátství potlačoval, stal se i guvernérem Jamajky, stanul dokonce před soudem za porušování míru se Španělskem a zimu svého života strávil jako „poctivý“ statkář. Každopádně za svou kariéru nashromáždil závratné jmění a udělal si jméno, které se vepsalo do historie.

A co má společného se značkou rumů Captain Morgan? Vlastně prakticky nic, snad kromě úzkého spojení s Jamajkou. Od této společnosti však byla volba názvu především šikovným a úspěšným marketingovým tahem.

The Captain Morgan Rum Company

Tak zní celé jméno společnosti, která vznikla teprve v roce 1945 – tedy více než 250 let po smrti slavného piráta. Založil ji jistý Sam Bronfman, který spatřoval veliký potenciál v kořeněných rumech. Tento podnikatelský záměr se mu záhy vyplatil. Stal se jedním z největších světových prodejců rumu.

Jak se vyrábí rum Captain Morgan?

captain morgan spiced
Captain Morgan Spiced – vlajková loď značky

Základem pro výrobu rumů je melasa, která vzniká vymačkáním šťávy z cukrové třtiny. Do melasy se přidávají speciální a pečlivě vybrané kvasinky a samozřejmě voda. Probíhá fermentace a následně se přikračuje k destilaci. Tekutina prochází procesem, na jehož konci je koncentrovaný alkoholický nápoj.

Další velmi důležitou částí výroby je zrání. Bez toho se žádný kvalitní rum neobejde. V souladu s tradicí odpočívají i rumy, z nichž se míchá Captain Morgan, v sudech ze dřeva bílého dubu. V této fázi se kultivuje chuť i aroma, ale samozřejmě taky barva rumu. Čím déle rum zraje, tím je barva intenzivnější.

Nyní je čas smíchat dohromady velmi pečlivě vybrané a správnou dobu odpočinuté karibské rumy. Tak vzniká výsledek v podobě rumu Captain Morgan. Vlastně ještě ne. Chybí jedna velmi důležitá část, kdy je do konečné směsi přimícháno několik speciálních, tajných ingrediencí. Právě díky nim vzniká unikátní chuť a vůně rumu Captain Morgan.

Tipy na oblíbené rumy Captain Morgan

FotoNázevCena (cca)
Captain Morgan Spiced 0,7l 35%
 Nejprodávanější rum značky 
299 Kč Zobrazit produkt
Captain Morgan Black Jamaica 40% 1l
 Tmavší a silnější "jamajská" edice 
419 Kč Zobrazit produkt
Captain Morgan Black Spiced 1l 40%
 Speciální výroba, kořeněný 
499 Kč Zobrazit produkt
Captain Morgan Private Stock 1l 40%
 Prémiová verze 
749 Kč Zobrazit produkt
Captain Morgan White 1l 37,5%
 Bílý rum 
392 Kč Zobrazit produkt
Capitan Morgan Original Spiced Gold & Cola 0,25 l
 Captain morgan s colou v plechu 
55 Kč Zobrazit produkt

Rumy Captain Morgan

Jaké nápoje značka Captain Morgan nabízí? Pojďme se podívat na ty, které rozhodně stojí za to ochutnat.

  • Captain Morgan Original Spiced Gold

Vlajková loď značky Captain Morgan. Jde o jamajský rum s jedinečnou a výrazně kořeněnou chutí i vůní. Obsah alkoholu je sice jen 35 %, ale díky tomu si ho vychutnají i méně zdatní konzumenti, kteří jdou spíše po zajímavé chuti než po „výkonu“.

V chuti tohoto rumu nechybí klasické tóny, jako je vanilka nebo ovoce. Ucítíte taky dřevité, dubové nuance, které se prosazují díky minimálně jednomu roku zrání v sudech. Nad tím vším se ale klene výrazná chuť koření a bylin, které jsou do rumu přidávány. Tento rum si můžete vychutnat samostatný, ale výborný je především s Coca-Colou a limetkou (už namixovaný drink si můžete dopřát díky novince Capitan Morgan Original Spiced Gold & Cola 0,25 l).

U nás je tento rum zcela běžně k dostání v půllitrových a litrových lahvích. Fajnšmekři ale zřejmě ocení i možnost pořízení láhve Captain Morgan 3l.

  • Captain Morgan Jamaica Rum

Vyznavače silnějších modelů může zaujmout edice Jamaica. Tento intenzivní, výrazný rum má 40 % alkoholu a typicky jamajský charakter, který zahrnuje silné aroma, tmavší vůni a velmi plnou chuť.

  • Captain Morgan Black Spiced

Specialitku představuje i rum Captain Morgan Black Spiced, který zraje ve dvakrát vypalovaných dubových sudech a je vyráběn z výběrové „Black Strap“ melasy. Opět se můžete těšit na 40 % alkoholu a velmi výraznou kořeněnou chuť i aroma. Přesto však zůstává tento rum velmi jemným pitím. Ucítíte v něm hřebíček, skořici, dub, samozřejmě vanilku a taky kokosový ořech.

Tento rum si skvěle vychutnáte samotný, pouze s ledem. Pokud jej chcete míchat, vyzkoušejte jablečný džus.

  • Captain Morgan Private Stock

A máme tu prémiovou verzi rumu Captain Morgan. Private Stock zraje 24 měsíců a vyrábí se z nejlepších zásob. Okamžitě zasáhne nádhernou, intenzivní a vyzrálou barvou, v chuti se pak prosazuje především vanilka a tropické ovoce, ale taky karamel a sladší koření. Tento nápoj má 40 % alkoholu a měli byste si jej vychutnat samotný, jen s ledem a třeba plátkem citronu.

  • Captain Morgan White Rum

Naši přehlídku zakončíme bílou variantou z produkce značky Captain Morgan. Rum má 37,5 % a oplývá velmi svěží chutí, která jej naprosto předurčuje k použití do koktejlů, jako je třeba Mojito nebo Cuba Libre. Pokud těmto míchaným drinkům holdujete, doporučujeme Captain Morgan White Rum vyzkoušet.

A tip na závěr!

Pokud chcete ochutnat rumy Captain Morgan – ať už v podobě koktejlů nebo samotné – ve stylovém prostředí, naplánujte si návštěvu parádní „Party lodě“, která kotví na pražské Náplavce.

Alkoholium.cz