Rum Dos Maderas 5y + 5y – kombinace Barbadosu, Guayany a španělské Andalusie

V dnešní recenzi si nenalejeme čistého vína, ale velice zajímavého a v mnoha ohledech unikátního rumu Dos Maderas 5y + 5y. Připadá vám označení doby zrání poněkud zvláštní? Brzy už pochopíte, co měl výrobce na mysli. Společně se totiž ponoříme do tajů tohoto moku, provedeme vás jeho výrobou – a pokusíme se vám zprostředkovat i zážitek z jeho vůně a chuti. To se nám nikdy nemůže dokonale povést. Proto doufáme, že vám tato recenze alespoň pomůže v rozhodování, zda tento rum vyzkoušet na vlastní… smysly, anebo sáhnout raději po jiné lahvi.

Na co se těšit?

Čím vás může rum Dos Maderas 5y + 5y zaujmout na první, druhý nebo třeba třetí pohled? Máme tu pro vás pár návnad.

Trojkombinace zrání

Nebudeme vás zbytečně dlouho napínat a prozradíme vám konečně smysl oné neobvyklé formulace „5y + 5y“. Rum Dos Maderas totiž nejdříve zraje ve své domovině v Karibiku – a to po celých pět let v sudech z amerického dubu, což je taková klasika a rumu toto prostředí velice svědčí.

Pak přichází nečekaný zvrat a rum se přesouvá do Španělska, kde si pohoví 3 roky v sudech po 20leté sherry Palo Cortado a pak ještě další dva roky – už poslední – po opět 20leté sherry Pedro Ximénez. Je tedy nabíledni, že půjde o opravdovou lahůdku.

Karibik i Andalusie v jediném nápoji

Dos Maderas 5y + 5y rum Karibský „ráj pirátů“ i starobylá španělská Andalusie. Obě tyto prosluněné krajiny otiskly do rumu Dos Madres něco ze sebe. Nápoj je vyráběn ze směsi rumů, které pocházejí z Barbadosu a Guyany – posléze zraje i ve Španělsku, konkrétně v oblasti Andalusie mezi městy Jerez de la Frontera, El Puerto de Santa María a Sanlúcar de Barrameda, kde panuje zcela jedinečné klima.

Nádherná barva

Velmi tmavá a dokonale vyzrálá barva vás okouzlí na první pohled. Slibuje zcela mimořádný chuťový prožitek. Tento rum je opravdu nádherný už na pohled, a to i díky elegantní lahvi.

Stylové balení

Láhev, ze které rum Dos Madres 5y + 5y září je skutečně kousek hodný obdivu. Dokonale elegantní, oblá až lehce baculatá. Velmi vkusně zdobená. Ve sbírce se bude jistě vyjímat. Navíc ji dostanete v hezkém papírovém tubusu.

Charakteristika

Už jsme si řekli, že rum Dos Madres 5y + 5y pochází ze směsi rumů z ostrova Barbados v Karibiku a Guyany v Jižní Americe. Zraje dohromady deset let a za tuto dobu stihne dobře poznat i Španělsko a nasát něco ze dvou mimořádných sherry. A jaký je výsledek?

Když si Dos Madres 5y + 5y nalijete do sklenice a přivoníte, chřípí vám zaplní vydatné a úchvatně vyzrálé aroma. Odhalíte v něm především nasládlé tóny po sherry, zralém ovoci, sirupu či anýzu. Velmi příjemný zážitek.

A chuť v žádném případě nezaostává. Naopak. Možná jde ještě o kousek dál. Má intenzivnější nástup, ale brzy se rozvine do jemnějších odstínů. Je lehce dřevitá, střed je nasládlý po rozinkách, v závěru pak sladkost poněkud ustupuje a odhalíte spíše tóny čerstvého ovoce.

Hodnocení a ohlasy

Rum Dos Madres 5y + 5y je opravdu silně originální záležitostí. Nejde ale o pochybný experiment. Výsledek je skvěle vyvážený, harmonický ve vůni i chuti, o barvě nemluvě. Nezaostává ani balení. Vše svědčí o kvalitním, ba mimořádném zážitku.

Klady:

  • Velmi originální rum
  • Krásná barva, vůně i chuť
  • Vyzrálý, vhodný na samostatné pití
  • Velmi pěkná lahev

Zápory:

  • Trochu vyšší cena
Kde koupit rum Dos Maderas 5y + 5y a jaká je jeho cena?
Dos Maderas 5y + 5y baleni

Dos Maderas 5y + 5y 0,7 l
od 800 Kč

Jako alternativu můžeme doporučit oblíbený barbadoský Bumbu rum nebo kvalitní venezuelský rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y.

Alkoholium.cz