Recept a informace o Bombardinu

Recept na Bombardino – příprava není složitá a drink si zamilujete

Bombardino má za sebou zajímavou historii a vývoj. Dnes se podíváme, jak vypadala originální verze a jak se v průběhu času měnil. A samozřejmě vám povíme, jak si Bombardino připravit doma, pokud jste během dovolené v Alpách propadli jeho kouzlu. Přejít na recept

Italské „irské“ kafé

Nejdříve se vypravíme do místa a času zrodu této lyžařské legendy, která se příhodně nachází v srdci italských Alp, ve městě Livigno na hranici se Švýcarskem. Psal se rok 1972, probíhala zřejmě tuhá zima a lyžařští instruktoři se potřebovali o přestávkách něčím zahřát. A tak se stalo, že mladý barista Erich Ciapponi namíchal zcela nový, horký a zároveň alkoholický nápoj.

Pravda je, že tento nápad nevzešel tak úplně z jeho hlavy. Vděčíme za něj tehdejšímu řediteli lyžařského střediska Mottolino. Zmíněný barista jej pak na jeho žádost pouze „dal dohromady“ a začal servírovat.

Káva a štědrá porce alkoholu

A jak vypadal originální recept? Pokud jste zvyklí na současné varianty, budete zřejmě překvapeni. Základem totiž byla tradiční káva espresso, do které se přidal vaječný likér Zabaione (Zabaglione). Pod tímto názvem možná znáte spíše dezert ze žloutků, cukru a vína, ale do původní receptury nápoje Bombardino patřil likér o cca 17 % alkoholu.

Tento vaječný koňak se ohřál parou a vyšlehal, poté se přidávalo horké espresso a závěrem, jako třešnička na dortu, brandy. Čepice ze šlehačky pak měla zabránit rychlému odpařování alkoholu. A na chuť posypat kakaem!

Vaječný likér Vov

Vaječný likér
By Metoc [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons Vaječný likér, nezbytná součást Bombardina
Vraťme se ještě ke zmíněnému nápoji Zabaione. Jde o typ likéru, nikoli konkrétní značku. Do prvních Bombardin byla ale používána nejčastěji tradiční značka Vov (17,8 % alkoholu), která vznikla už v roce 1845, anebo méně často i o něco mladší a slabší likér Zabov (15 % alkoholu).

A výsledek?

Ingredience už známe, ale jak to správně smíchat? V začátcích, když byl nápoj Bombardino připravován na objednávku, neexistoval žádný přesný poměr. Dle italské tradice jej od oka přiléval barista. Ale zhruba 2 třetiny tvořila káva a likér, zbývající třetinu brandy. Nápoj nebyl úplný čajíček, naopak měl okolo 30 % alkoholu.

Z barů až k průmyslové výrobě

bombardino trentine 1l
Dnes si můžete Bombardino koupit již připravené v lahvi. Tuto lahev můžete zakoupit třeba ZDE.
Bombardino mělo obrovský úspěch. Původní název „Vov caldo“, který odkazoval na výše uvedený likér, byl současným názvem vystřídán až později. Etymologie není jasná, ale podle některých pramení právě z překvapivé obliby a rychlého rozšíření nápoje (je to prostě „bomba“).

Jak už to ale bývá, nezůstalo Bombardino pouze doménou sjezdovek v Livignu, ale dostalo se mu pozornosti komerčních výrobců. Dnes lze Bombardino běžně koupit v lahvích a už i v lyžařských střediscích se obvykle vyrábí z polotovarů.

Lahvovaná Bombardina jsou obvykle slabší než původní nápoj, mívají nejčastěji okolo 17-18 % alkoholu a při jejich výrobě se používají různé náhražky, dochucovadla, kávové extrakty a podobně (zejména u méně kvalitních značek). Některé tyto likéry mohou být přesto velmi chutné a vynikající na přípravu hřejivého nápoje se šlehačkou pro dlouhé zimní večery.

Varianty Bombardina

Brzy po vzniku prvního Bombardina se začaly objevovat různé další variace a alternativy tohoto nápoje. Mezi nejznámější bezesporu patří tzv. „Calimero“. Jde o odlehčenou variantu s nižším procentem alkoholu, která v jistém smyslu více připomíná současné komerční varianty než původní drink. Calimero obsahuje kávu a vaječný likér. Chybí brandy, ale zůstává šlehačka a kakao. Kávy je však vyšší podíl a někdy je nápoj ještě navíc ředěn smetanou.

Další velmi známou variantou je “Pirata”. Název této verze je výmluvný, protože obsahuje rum místo kávy a brandy. Doplněna je opět vaječným nápojem typu Zabaione. Mělo by jít ale o originální a kvalitní karibský rum, nikoli náhražky. Za zmínku rozhodně stojí taky “Bombardino Scozzese”, kdy je místo brandy naopak přidávána whisky.

Jak je nápoj vnímán dnes? Recept na Bombardino

Bombardino
Autor: Michela Simoncini from Firenze, Italy, license: Creative Commons 2.0 Generic
Když se podíváte na recepty na Bombardino kolující po internetu, často tam jedna důležitá ingredience chybí. Je to právě káva, která tvořila základ originální receptury. Za základ nápoje je považován nápoj Zabaione. Espresso (nebo káva jako taková) zůstává takřka výhradně doménou variace Calimero. V receptech se ale místo toho často objevuje mléko. Jak může vypadat takové moderní Bombardino?

Ingredience:

  • 8 cl vaječného likéru, ideálně typu Zabaione
  • 4 cl brandy
  • 4 cl mléka
  • Šlehačka

Postup je jednoduchý. Smíchejte likér, brandy a mléko a zahřejte na teplotu pod 80°C. Nápoj ozdobte šlehačkou a kakaem. V českých receptech se místo brandy častěji objevuje whisky (dokonce i ve verzi podle u nás velmi známého a populárního italského kuchaře Emanuela Ridiho). Nápoj deklarovaný jako originální Bombardino je tak v tomhle provedení vlastně typickou variací Scozzese.

Pro jemnější jazýčky

Pokud se chcete pouze zahřát, ale nestojíte o velkou dávku alkoholu. Máme tu pro vás ještě recept na Calimero.

Ingredience:

  • 4 cl likéru (Zabaione)
  • Dvojité espresso
  • Šlehačka a kakao

Opět zahřejte likér společně s kávou a dopřejte si bohatou porci šlehačky posypanou kakaem.

Jak Bombardino podávat?

Bombardino patří do silnostěnného, skleněného pohárku na stopce, který může mít případně ouško. Do hrníčku je tohoto nápoje škoda, protože se připravíte o pohled na jeho krásné barvy.

Alkoholium.cz