Nejlepší český rum

Tipy na nejlepší kvalitní české rumy – TOP 5 značek

Spojení „český rum“ by mohl leckdo považovat trochu za oxymóron. Ale není to tak. Kvalitní a poctivé rumy se dnes už vyrábějí na mnoha místech světa – včetně ČR. A nemusí jít jen o „tuzemáky“. Česko má i své opravdové rumy. Některé přitom určitě stojí za ochutnání. Obvykle jde o rumové blendy, jejichž složky pocházejí z různých karibských oblastí a u nás se míchají, dodělávají, dochucují či dozrávají. Velký je u nás výběr i zajímavých rumových likérů. V dnešním článku se zaměříme na nejzajímavější a nejznámější české počiny v rumové oblasti. Máme pro vás výběr nejlepších českých rumů – respektive českých TOP značek, které rumy nabízejí. Věříme, že si mezi nimi vyberete a ochutnáte některý z domácích počinů.

Nejlepší české značky rumů podle naší redakce

1. Ferrum

Ferrum Reserva

Značka Ferrum patří prozatím mezi české výrobce alkoholu, kteří nepatří k notoricky známým. O to víc je na místě, představit v našem žebříčku Ferrum pěkně důkladně. Kořeny společnosti sahají do roku 1870, kdy jistý Frederik Kafka založil v Příbrami palírnu. Věnoval se výrobě likérů a destilátů, které si po celé Evropě získaly obrovské renomé. Stává se dokonce císařským a královským dodavatelem v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Zářný vzestup společnosti, která přežila i první světovou válku a expandovala do zahraničí, utnuli až komunisti. Současná značka Ferrum se snaží na Kafkovu tradici navázat. Její „obnovitel“ Tomáš Vích se pokouší o rekonstrukci, ale i moderní upgread původních receptur a pod jeho vedením vnikají opravdové lahůdky. Značka se přitom soustředí především na rumy. Ostatně i název značky lze číst jako Fér-rum. Znamená však taky „železo“ jako symbol pevného odhodlání a slovo FER je přesmyčkou jména Frederik.

Ferrum nyní nabízí například lahev Reserva, což je blend stařených rumů z Jamajky a Dominikánské republiky. Ve vůni i chuti se projevují citrusy, ale i banány nebo cukrová třtina. Jde o velmi jemný, sladší rum.

Ferrum pak nabízí i vynikající a lákavé rumové likéry. Například Cherry Elixir představuje spojení karibských rumů s francouzskými třešněmi Morella. Vychází z upravené původní receptury a jde o skutečně lahodný kousek. Ještě zajímavější je však Honey Elixir, který – jak název napovídá – pracuje s medem. A rumové portfolio značky končí u likérů Vanilla Elixir. Ostatně rum a vanilka k sobě bytostně patří, tak proč toto spojení nepodtrhnout.

Kromě rumů vás u značky Ferrum mohou zaujmout i vynikající giny. London Dry na bázi jalovce a koriandru se mimořádně povedl. Ještě zajímavější je Pink Grapefruit Gin – osvěžují ho ručně sbírané francouzské růžové grepy.

Kde koupit Ferrum rum?

2. Božkov Republica

Božkov Republica Exclusive 8y

Božkov je česká rumová legenda. Její tuzemák provázel české konzumenty alkoholu po celé dekády – od roku 1948, kdy poprvé vzniknul v plzeňské likérce. Už tehdy měl ikonickou plachetnici na etiketě a vyráběl se z melasového lihu, karamelu, vanilkového extraktu a cukrového sirupu. Tuzemák stále žije, přestože už se léta nesmí nazývat rumem.

V posledních letech však i našinci stále více propadají kouzlu originálních rumů z Karibiku. Božkov se svou plachetnicí se této vlny chytil a začal nabízet produkty i z této provenience. Obrovský úspěch zažil rum Božkov Republica, který vyplul do prodeje v roce 2018. Od té doby vznikla řada variací. Lahvemi Exclusive počínaje přes Republica Reserva až po ochucené varianty jako Honey, Espresso či bílou variantu White.

Rum Republica Exclusive je blend osmiletých rumů z Barbadosu, Nicaraguy, Jamajky i Dominikánské republiky. Lehce se doslazuje třtinovým cukrem a má 38 % alkoholu, což ho řadí mezi lehčí rumy. O něco pokročilejší Reserva je blend až 12letých rumů s výrazně ovocnými a kávovými tóny, pěknou barvou a 40 % alkoholu.

Kde koupit rumy Božkov?

3. Heffron

Heffron Original 5y

Heffron je „rumová“ značka od Palírny U Zeleného Stromu, která se velice vehementně prodrala do povědomí českých zákazníků. Dnes u nás není snad nikdo, kdo by se zajímal o rumy a neznal tuto značku.

Heffron je původem panamský rum z oblasti Las Cabras de Pesé, kde se o jeho vznik stará master blender s přezdívkou „Don Pancho“. Předpokládáme, že podezřele znějící přezdívka nám nemá napovědět něco o tajemství výroby a že pančovaného rumu se u této solidní značky nedočkáme.

Rumy Heffron lze naopak považovat za kvalitní, přinejmenším v poměru ceny a kvality. Vznikají z melasového destilátu, zrají pět až deset let v dubových sudech a nakonec ještě dozrávají u nás v ČR. Heffron dnes nabízí několik variací svého rumu. Základem je Heffron originál. Zajímavý je 5yo Heritage Rum zrající pět let v sudech po bourbonu. Špičku představuje 10yo Premium Rum zrající v sudech po bourbonu, ale i sherry a koňaku. A pak jsou tu i ochucené varianty Heffron Coconut s kokosem a kávový Heffron Coffee.

Hefron představuje úhlavní konkurenci rumů Božkov Republica. Tyto rumy jsou kvalitativně více méně srovnatelné, i když mají každý trochu jiný charakter. Republica i Heffron každopádně stojí za zkoušku a jsou to solidní česko-karibské rumy.

Kde koupit rumy Heffron?

4. Svachovka / Tuzemák Svach

Svachův Tuzemák

Tuzemák Svach neboli takzvaná „Svachovka“ pochází z českokrumlovské řemeslné destilérky vedené Lukášem Andrlíkem. Spojitost s klasickým Tuzemákem je jen pomyslná. Svachův tuzemák se vyrábí pomocí odlišné receptury, ve které figuruje i pravá vanilka, ananas a směs tajných koření. Ve výsledku jde o příjemné, mírně sladké pití.

Svachův tuzemák není ovšem žádný rumový klenot. Oficiálně to není ani rum. Je to však slušný konzumní rumový likér pro nenáročné pití po náročném dni.

Kde koupit rumový likér Svach?

5. Bandita rum

Bandita 3y

Značka Bandita se odvolává na prvního českého korzára a taky významného kartografa Augustina Heřmana, který žil v 17. století, zlaté éře pirátství. Bandita rum se vyrábí z panamského rumu a má sílu 40 %. Výrazné jsou v něm především vanilkové tóny. Kromě toho nabízí značka i variantu Black.

Ta se dochucuje speciálním karibským kořením, vanilkou či skořicí. Nakonec se v nápoji macerují i čerstvě pražená kávová zrna. Díky tomu má rum ve výsledku temnou barvu a velmi unikátní chuť. Tento rum je zajímavý i tím, že má rovnou 50 % alkoholu, takže jde o poctivé, pirátské pití. Rozhodně jde o zajímavou a docela zdařilou záležitost.

Kde koupit rumy Bandita?

Alkoholium.cz