Rum Heffron
Rum Heffron, zdroj foto: Palírna U Zeleného stromu

(RECENZE) Rum Heffron – v česku vyráběný panamský rum

V dnešní recenzi se podíváme na velmi zajímavou záležitost. Ocení ji milovníci dobrých rumů, kteří nepasou jen po exkluzivních lahvích, ale hledají i dostupnější volbu pro „běžnou spotřebu“.

Poctivých českých rumů není až tak mnoho. Tedy takových, které by bylo možné aspoň s přimhouřenýma očima řadit k originálním rumům s původem v Karibiku. Není to tak dávno, co notoricky známá značka Božkov vyrukovala s rumem Republica. Rum, kterému se dnes budeme věnovat, brzy následoval. Jde samozřejmě o rum Heffron od Palírny U Zeleného stromu.

Karibik je v módě

palírna u zeleného stromu logo I čeští konzumenti pomalu přesedlávají z bramborových tuzemáků na kvalitnější pití a hledají inspiraci ve světě, jemuž se chtějí přiblížit. Originální karibské rumy lákají atraktivitou a exotickým nádechem, ale i skvělou chutí (pokud jsou kvalitní). Byla tedy jen otázka času, než se některý český výrobce pokusí na tuto vlnu naskočit. Podobně jako zmíněná Republica je i Heffron rumem česko-karibským. Co to znamená?

Palírna U Zeleného stromu vybrala vhodné kandidáty mezi panamskými rumy. Konkrétně se zaměřila na rumy, které zrály alespoň 5 let v dubových sudech ve své horkem rozpálené a vlhkostí prosycené domovině. Tyto rumy nechala dovézt přes oceán, dozrát doma v ČR a pak stočila do elegantních lahví. A tak pořád dokola.

Jak se Heffron rum vyrábí?

Rumy, z nichž vzniká český blend pod názvem Heffron, pocházejí z panamské palírny v oblasti Las Cabras de Pesé. Jde o poctivé rumy z cukrové třtiny (resp. melasy), která je fermentována při teplotě 32° C a následně destilována. Při zrání se používají sudy z amerického bílého dubu, což je pro rumy tradiční a osvědčená volba. Během zrání rum získává specifickou chuť, vůni i barvu.

Heffron Panama Rum darkove baleni
Heffron Panama Rum dárkové balení se sklenicí

Jak Heffron voní, chutná a vypadá?

Na pohled je Heffron Panama Rum velmi pěkný rum příjemné a poměrně vyzrálé karamelové barvy. Pohled na něj jistě neurazí. Karamel se projevuje taky ve vůni a chuti. Dalším velmi výrazným tónem je vanilka. Svěží, jemná a příjemná. Pro originální rumy velmi typická. A nezmínit nelze ani výrazné dřevité tóny, které si rum za dobu zrání přebral z dubového dřeva.

Celkové vyznění rumu je vzhledem k nepříliš vysoké ceně dobré. Čili poměr ceny a kvality lze hodnotit kladně. Heffron je ovšem poněkud sladší a při nižším objemu alkoholu (38 %), nejde o dvakrát nejříznější pití. To může být pro mnoho zájemců i výhoda. Pokud dáváte přednost lehčím a sladším rumům, tím spíše po Heffronu sáhněte.

Proč „Heffron“ a počáteční peripetie

Rozhodně nelze opomenout samotný příběh vzniku rumu Heffron a cestu, která vedla k jeho názvu. Na etiketě každé lahve se dozvíte, že tento rum je vytvořen coby pocta československým legionářům, bojovníkům první světové války, kteří absolvovali cestu kolem světa z Vladivostoku na východě Ruska přes Tichý oceán a Panamský průplav až do italského Terstu a domů. Tato plavba byla vedena nutností, nešlo o dobrovolný výlet. Rum Heffron má být tedy odkazem k této události. Proč? Zřejmě proto, že rum a lodě k sobě prostě tak nějak patří.

Ze stejného důvodu nesl tento rum původně název Legionář. Ale ejhle, brzy se ukázalo, že dříve používal název „Legionář“ taky pivovar Kolčavka pro své pivo. Jak k takovému faux pas došlo? Snad nedostatečným průzkumem trhu. Každopádně stanula Palírna U Zeleného stromu před obtížným rozhodnutím. Vést vleklý spor, anebo svůj rum přejmenovat. Je jí rozhodně ke cti, že zvolila druhou cestu, byť to znamenalo finanční ztráty spojené s výrobou etiket a stažením stávající šarže. Rum tak dostal nové jméno Heffron. A to podle lodi, která legionáře na jejich plavbě nesla přes oceány.

Rum Heffron
Rum Heffron, zdroj foto: Palírna U Zeleného stromu

Cena rumu Heffron

Rum Heffron má jednu zcela pragmatickou výhodu. Je cenově dostupný.

Půllitrovou lahev koupíte okolo 250 Kč. To je solidní cena. Prodává se i v sedmička a taky dárkové balení v boxu se sklenicí.

Heffron vs. Republica

Jak si vede Heffron v porovnání se svým úhlavním konkurentem v podobě rumu Republica od Božkova? Uvažme, že oba rumy stojí skoro stejně, oba mají karibský původ a stejný objem alkoholu. Oba jsou taky stařené (Republica až 8 let).

Bohužel, najít jednoznačného vítěze není vůbec snadné. Oba rumy mají vlastnosti své třídy, oba jsou lehce nasládlé. V Heffronu je dominantní vanilka, karamel a dřevité tóny. Republica kromě vanilky skrývá i silné oříškové a ovocné tóny. Oba tyto české kousky ale jistě stojí za vyzkoušení, už ze zvědavosti.

Shrnutí

Podobně jako Republica byl i Heffron českými zákazníky dobře přijat. Nejde rozhodně o nějaké exkluzivní pití, ale solidní, jemnější rum za příznivou cenu. Plusem je, že je dost dobrý na to, aby se dal pít i samostatně a poskytl jakýsi chuťový zážitek. Za nás tento rum zaslouží dostat šanci, i kdyby jen jednu.

Kde koupit Rum Heffron?
Heffron Panama Rum 5y

Heffron Panama Rum 5y 0,5l 38%
249 Kč

Alkoholium.cz