Pivní plechovky
_

Pivní plechovky – kde se vzaly, koho neoslovily a kdo jim naopak propadl

Do stoletého jubilea mají pivní plechovky ještě pěknou řádku let. Jejich historie a vývoj ovšem již rozhodně stojí za zmínku. Nevynecháme však ani výhody pivních plechovek a krátce se zmíníme také o jejich sbírání.

Do stoletého jubilea mají pivní plechovky ještě pěknou řádku let. Jejich historie a vývoj ovšem již rozhodně stojí za zmínku. Nevynecháme však ani výhody pivních plechovek a krátce se zmíníme také o jejich sbírání.

Pivní plechovky
_

O historii plnění piva do pivních lahví jsme se rozvedli již dříve. V následujícím článku se budeme věnovat dalšímu z pivních obalů. Konkrétně pivním plechovkám, které poprvé spatřily světlo světa mezi světovými válkami.

Historie pivních plechovek se začala psát v USA

Nebylo to ani Německo ani tehdejší Československo, kde by se stáčením piva do plechovek začali. A nebyl to překvapivě ani žádný z amerických pivovarnických gigantů. Se stáčením piva do plechu totiž začal malý a vlastně nevýrazný pivovar z New Jersey německého imigranta Gottfrieda Kruegera. Psal se tehdy rok 1935. Odstartoval tak doslova revoluci, která jeho pivo katapultovala do pozic, ze kterých začínal dokonce ohrožovat i tehdejší americké pivovarnické kolosy. Těm nezbývalo než se trendu přizpůsobit.

Evropa sice navázala, ale obdobný úspěch se nekonal

Staré plechovky od piva
CC Fauxto digit

S plněním piva do plechovek Evropa dlouho neotálela. Ještě téhož roku se stal průkopníkem v tomto směru waleský pivovar Felinfoel Brewery. Další ostrovní pivovary dlouho nečekaly a novinku rovněž pomalu zaváděly. Většina plechovkového piva ve Velké Británii šla ovšem na export. Hlavně do kolonií, kde působili britští vojáci. Není tak náhodou, že plechovky z této doby jsou ozdobeny obrázky britské krajiny a krásných žen, které měly vojáky alespoň částečně přenést domů.

Přes kanál La Manche, do kontinentální Evropy, se však pivní plechovky dostaly až s ročním zpožděním a popravdě je tu velký úspěch nečekal. Ještě před druhou světovou válkou s plněním do plechovek začaly některé pivovary v Německu, Francii a také u nás. V řadě zemí se však s plněním začalo až po konci války, tedy po roce 1945. Boom piva v plechovkách se však v kontinentální Evropě nekonal. Spíše naopak. Pivní plechovky tak byly spíše okrajovým obalem na pivo, který našel uplatnění u piv určených na export.

Pivní plechovky konického tvaru
© Darkmoon Photography

Vedle Velké Británie se plechovky v Evropě usadily snad jen ve Skandinávii. V obou případech podíl piva v plechovkách dosahuje více než 70%, což je pro nás Středoevropany téměř nepředstavitelné.

Proměny plechovek napříč desetiletími

Ladné křivky pivních plechovek

Tak jako pivní lahve, tak i pivní plechovky doznaly za svou historii mnoha změn. Mnohé fanoušky pivních plechovek možná překvapí, že i tvar plechovek se proměňoval. Dnes téměř výhradně válcovitý tvar měl mnoho let svého silného kónicky zakončeného rivala. Tento tvar měla kupříkladu i první evropská plechovka z pivovaru Felinfoel Brewery.

Hubnutí s novými materiály

Začněme tím, že první plechovky se vyráběly z oceli, takže nebyly zdaleka tak lehké jako dnes. Ovšem oproti pivní lahvi vážící dnes něco málo přes 350 gramů, byla stále lehčí. Citelné zlehčení přineslo v roce 1951 využití hliníku, který stlačil hmotnost pivní plechovky na zhruba 80 gramů. V porovnání s dnešními plechovkami to však byl stále cvalík. Dnešní plechovky z pocínovaného ocelového plechu nebo častěji ze slitin hliníku totiž váží jen něco málo přes 10 gramů.

Cesta k jednoduššímu otevírání

Odtrhávací víčko plechovky
_

Ani jednoduché otvírání nebylo výsadou plechovek vždy. Odtrhávací víčka se na plechovkách totiž objevila až po roce 1956, kdy byl tento systém vynalezen. Do té doby byl k otevření plechovky potřeba otvírák. Ovšem ani tento systém otevírání nebyl zrovna výhra, neboť nespořádaní pijani piva často tato ostrá víčka jen tak odhazovali. Tím trpěla nejen příroda, pneumatiky aut, ale i lidé , kteří se o taková odhozené víčka mnohdy pořezali. V průběhu 70. let byl tak proto zaveden systém otevírání podobný tomu dnešnímu, kdy se otvor promáčkne. Jen otvor byl poněkud užší. Nynější širší tvar umožňující pohodlné pití pak otvor dostal v 90. letech.

Výhody plechovkového piva

Plechovky od piva
CC Michelle Tribe

Jak jsme si uvedli výše, mnoho srdcí Evropanů si pivní plechovky nezískaly. Ovšem v současnosti se karta pomalu obrací a plechovky společně se skleněnými a PET lahvemi ukrajují podíl pivním sudům. Ale i oproti pivním lahvím mají plechovky řadu výhod. Tak předně jsou mnohem lehčí. Prázdná pivní lahev o objemu 0,5 litru váží něco málo přes 350 gramů, prázdná pivní plechovka stejného objemu jen něco málo přes 10 gramů. Pro otevření plechovky také nepotřebujete otvírák, při pádu na zem se většinou nerozbije a také se dá mnohem rychleji vychladit než pivní lahev. Při koupi plechovkového piva rovněž odpadá tříkorunová záloha.

Pivní plechovky jako koníček

Sbírka plechovek od piva
© Carl McDaniel

Svůj účel praktického pivního obalu plní plechovka dobře. Pro řadu lidí je však ještě něco víc. Podobně jako se sbírají třeba pivní tácky, víčka nebo celé lahve, sbírají se i pivní plechovky. V Americe tomuto koníčku propadlo nejvíce lidí na konci 70. a během 80. let, kdy se k členství v organizaci sdružující sběratele pivních plechovek, The Beer Can Collectors of America, hlásilo takřka 12 000 Američanů. A své fanoušky má tento koníček samozřejmě i u nás.

Alkoholium.cz