Sangria ve džbáncích
By Tamorlan [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

Ochutnejte sangríi! Skvělé letní osvěžení plné ovoce!

Ač je její konzumace spojena hlavně se Španělskem a Portugalskem, nenajde se jediný důvod, proč si ji nevychutnat také u nás. Dokonale osvěžující nápoj Sangria vám jistě přiroste k srdci.

Ač je její konzumace spojena hlavně se Španělskem a Portugalskem, nenajde se jediný důvod, proč si ji nevychutnat také u nás. Dokonale osvěžující nápoj sangría vám jistě přiroste k srdci. Přejít na recept

Hotová Sangria ve sklence
By Frank K. [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons
Sangría je nápojem mnoha tváří. Většina z nich má však společné červené víno a spoustu ovoce. Než se však podíváme, co taková typická sangría obsahuje, bude dobré se o ní něco dozvědět.

Něco málo o Sangrii…

Kdo tuší, že název tohoto nápoje má něco společného s jeho barvou, tuší správně. Název sangría je totiž odvozen od latinského sanguis neboli krev. Stačí se podívat, jak sangría vypadá, a každému musí být jasné, že název je to velmi přiléhavý.

Své kořeny má sangría nejpravděpodobněji ve Španělsku. Její pití je však hojně rozšířené v Portugalsku a v Jižní a Latinské Americe. Narazit na ni však můžete napříč světem, třeba i u nás. Mnohde se v létě prodává dokonce lahvovaná. Nově pravidla pro výrobu tohoto nápoj upravuje i Evropská unie, jak se můžete dočíst zde (ZDE – Sangría už jedině ze Španělska nebo Portugalska). Skvělé je však na sangríi právě to, že si ji můžete připravit přesně podle svojí chuti.

RECEPT: Připravte si vlastní Sangríi

Přestože se i u nás dá sangría koupit v obchodě, doporučujeme připravit si ji raději z vlastních, čerstvých surovin. Pro přípravu sangríe budete potřebovat přibližně toto:

  • 0,7l červeného vína (Použít můžete i bílé – výsledkem bude tzv. sangria blanca.)
  • 4cl brandy
  • nakrájené ovoce (Běžně se používá pomeranč, citrón, limetka, jablko, broskev, meloun, lesní plody, ananas, hroznové víno, mango a kiwi. Záleží tedy na tom, co máte rádi.)
  • sladidlo (Opět máte na výběr od obyčejného cukru, přes med, ovocný sirup až po pomerančový džus.)
  • led
Sangria ve džbáncích
By Tamorlan [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons
Vyrobit vlastní sangríi už pak není složité. Nejčastěji se připravuje do litrového džbánku, ale ani v tomto případě nebude vaše fantazie omezována. Do nádoby pak nalijte víno s brandy a přidejte „sladidlo“. Vše dobře promíchejte. Poté už nezbývá nic jiného než společně s ledem přidat vámi vybrané a nakrájené ovoce. Chcete-li zvláště v létě snížit obsah alkoholu, je možné sangríi před podáváním ještě trochu naředit vodou popřípadě sodovkou. Šikovné je nevynechat při podávání lžičku, kterou pak můžete snadno nabírat ovoce.
Alkoholium.cz
Nejlepší investiční lahve alkoholuUKÁZAT NABÍDKU
+