Sangria ve džbáncích
By Tamorlan [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

Ochutnejte sangríi! Skvělé letní osvěžení plné ovoce!

Ač je její konzumace spojena hlavně se Španělskem a Portugalskem, nenajde se jediný důvod, proč si ji nevychutnat také u nás. Dokonale osvěžující nápoj Sangria vám jistě přiroste k srdci.

Ač je její konzumace spojena hlavně se Španělskem a Portugalskem, nenajde se jediný důvod, proč si ji nevychutnat také u nás. Dokonale osvěžující nápoj sangría vám jistě přiroste k srdci. Přejít na recept

Hotová Sangria ve sklence
By Frank K. [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons
Sangría je nápojem mnoha tváří. Většina z nich má však společné červené víno a spoustu ovoce. Než se však podíváme, co taková typická sangría obsahuje, bude dobré se o ní něco dozvědět.

Něco málo o Sangrii…

Kdo tuší, že název tohoto nápoje má něco společného s jeho barvou, tuší správně. Název sangría je totiž odvozen od latinského sanguis neboli krev. Stačí se podívat, jak sangría vypadá, a každému musí být jasné, že název je to velmi přiléhavý.

Své kořeny má sangría nejpravděpodobněji ve Španělsku. Její pití je však hojně rozšířené v Portugalsku a v Jižní a Latinské Americe. Narazit na ni však můžete napříč světem, třeba i u nás. Mnohde se v létě prodává dokonce lahvovaná. Nově pravidla pro výrobu tohoto nápoj upravuje i Evropská unie, jak se můžete dočíst zde (ZDE – Sangría už jedině ze Španělska nebo Portugalska). Skvělé je však na sangríi právě to, že si ji můžete připravit přesně podle svojí chuti.

RECEPT: Připravte si vlastní Sangríi

Přestože se i u nás dá sangría koupit v obchodě, doporučujeme připravit si ji raději z vlastních, čerstvých surovin. Pro přípravu sangríe budete potřebovat přibližně toto:

  • 0,7l červeného vína (Použít můžete i bílé – výsledkem bude tzv. sangria blanca.)
  • 4cl brandy
  • nakrájené ovoce (Běžně se používá pomeranč, citrón, limetka, jablko, broskev, meloun, lesní plody, ananas, hroznové víno, mango a kiwi. Záleží tedy na tom, co máte rádi.)
  • sladidlo (Opět máte na výběr od obyčejného cukru, přes med, ovocný sirup až po pomerančový džus.)
  • led
Sangria ve džbáncích
By Tamorlan [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons
Vyrobit vlastní sangríi už pak není složité. Nejčastěji se připravuje do litrového džbánku, ale ani v tomto případě nebude vaše fantazie omezována. Do nádoby pak nalijte víno s brandy a přidejte „sladidlo“. Vše dobře promíchejte. Poté už nezbývá nic jiného než společně s ledem přidat vámi vybrané a nakrájené ovoce. Chcete-li zvláště v létě snížit obsah alkoholu, je možné sangríi před podáváním ještě trochu naředit vodou popřípadě sodovkou. Šikovné je nevynechat při podávání lžičku, kterou pak můžete snadno nabírat ovoce.
Alkoholium.cz