_

Co zakousnout k bílému a co naopak k červenému vínu?

Jistě jste to mnohokrát zažili. Večer jste si s vaším partnerem otevřeli lahvinku vína a chtěli strávit příjemný večer. Jenže jste začali řešit poměrně zásadní otázku: Co dobrého k vínu zakousnout? Jistě můžete toto dilema řešit kusem zrajícího sýra, olivami či slanými arašídy. Ovšem je to ke každému vínu to pravé?

Jistě jste to mnohokrát zažili. Večer jste si s vaším partnerem otevřeli lahvinku vína a chtěli strávit příjemný večer. Jenže jste začali řešit poměrně zásadní otázku: Co dobrého k vínu zakousnout? Jistě můžete toto dilema řešit kusem zrajícího sýra, olivami či slanými arašídy. Ovšem je to ke každému vínu to pravé?

Co je tedy k vínu to pravé?

_

Pro jednoduchost si vína rozdělíme na červená, bílá a růžová (o rozdílech mezi červeným, bílým a růžovým vínem píšeme zde). Ke každému z nich se hodí něco jiného, neboť jsou chuťově velmi odlišná. Hodí se k nim tedy různé pochoutky. Nejčastěji se však dočtete, k jakým pokrmům se dané víno hodí. Ovšem pokud pouze večer popíjíte, stačí vám jenom něco malého na zub. V tom vám poradíme my.

K červeným vínům se nejlépe hodí:

Tak jednoduché to ovšem není. Záleží také na tom, jaké červené víno zrovna pijete. K červeným vínům plné chuti se hodí například tučné sýry (gouda). K ovocným červeným vínům se zase hodí tvrdé sýry (parmezán) či polotvrdé sýry (eidam). Kozí sýr zas skvěle sedne k lehkému červenému vínu. Nejste-li zrovna milovníky sýrů a přesto chcete k červenému vínu něco zakousnut, volte olivy plněné paprikou či sýrem.

A co naopak k bílým vínům:

U bílých vín je důležité, jaké víno zrovna pijete. Otevřete-li láhev suchého bílého vína, přikousněte k němu zrající sýr s bílou plísní (hermelín nebo camambert).  K jemnému bílému vínu zas přikousněte některý z měkkých sýrů (smetanový sýr nebo brynza). Chcete-li k bílému vínu zakousnout něco jiného než sýr, volte olivy plněné lososem nebo mandlemi.

A co se zas hodí zakousnout k růžovým vínům:

Růžová vína jsou velice lehká a svěží, lze je tedy bez problémů pít i samotná. Pokud však chcete i k růžovému vínu něco přikusovat, jistě neuděláte chybu, pokud zakousnete něco, co se hodí i k lehkému bílému vínu. Stejně tak můžete k sladkým růžovým vínům, zakousnout stejně sladký dezert.

Bez sýrů a oliv by to nešlo

Olivy s paprikou

Jak vyplývá z předchozích řádků, jsou různé druhy sýrů a oliv tím nejlepším, co můžete k vínu přikousnout. Příště až tedy budete nakupovat víno, nezapomeňte se poohlédnout i po vhodném sýru či olivách. Neholdujete-li ani jedné z těchto pochutin, není velkým přečinem přikusovat k vínu arašídy, brambůrky nebo tyčinky. Nejvíce však záleží na vaší chuti. Když vám něco k vínu zkrátka sedí, tedy jemně doplňuje chuť vína a hlavně ji nepřebíjí, není třeba brát ohled na nějaká striktní pravidla.

Když už víte, co k vínu jen tak přikusovat, můžete se podívat, která jídla se hodí k jednotlivým odrůdám vína.

TIP: Ochutnejte zajímavá vína na profesionálně řízené degustaci. Pro sebe i své blízké.

ZÁŽITEK: Ochutnávka světových vín

Ochutnávka světových vín Skvělý zážitek pro vás a vaše blízké. Řízená degustace vín sestávající z až 10 tématických vzorků a malého občerstvení v podobě sýrů, uzenin a dalších delikates. Součástí degustace je představení jednotlivých vín a neformální diskuse. Ochutnávka probíhá v příjemném baru v centru Prahy a trvá přibližně 90 minut. Na závěr si můžete vína, která vám chutnala odnést se slevou 10-25%.

Kde: Centrum Prahy
Pro kolik: Až pro 4 osoby
Rezervace: Ideálně 14 dní předem
Cena: Na osobu cca 900 Kč

Alkoholium.cz