Nejlepší alkoholové / chlastací hry

Nejlepší alkoholové a chlastací hry na párty

Jakou hru si zahrát na party, večírku, pařbě, kalbě, soaré, rozlučce, oslavě nebo jiné akci? Přece chlastací hru! Ta může mezi zúčastněné vnést trochu soutěživosti, pobavit, rozproudit další zábavu – a především představuje dobrou záminku pro popíjení alkoholických nápojů. Vybrali jsme pro vás proto 12 nejlepších alkoholových her, které vám mohou posloužit jako inspirace.

Nejlepší chlastací hry podle naší redakce

1. Beer pong

Beer pong neboli pivní pong patří mezi možná vůbec nejznámější chlastací hry na světě. Nedá se říct, že by za tento fakt hra nutně vděčila bezkonkurenční zábavnosti nebo největší rozšířenosti. Je to spíše díky americkým filmům, ve kterých se nezřídka vyskytuje.

Jde ostatně o typicky americkou hru, která vznikla nejspíše někdy v 50. letech na Darthmouth College. O další rozšíření a vývoj se pak měli postarat studenti z pensylvánské univerzity Bucknell v 80. letech. Dnes se v beer pongu konají zcela seriózní sportovní klání, a dokonce i ČR má vlastní beer pongovou ligu. Samozřejmě jde však taky o skvělou party hru.

Existují dvě základní varianty pravidel. Turnajová a house rules čili „domácí“. Na běžné akci či oslavě jistě sáhnete spíše po těch druhých. Jejich kompletní vysvětlení překračuje možnosti tohoto článku, ale na našem webu je samozřejmě najdete.

Beercup Beerpong

BeerCup, Baseliner souprava se stolem na beer pong
od 2 500 Kč na Electronic-star.cz

2. Macháček

Macháček patří mezi tradiční a typicky české alkoholické hry a různorodé akce si touto hrou zpestřuje již několik generací českých konzumentů. Velkou výhodou oproti třeba beer pongu je, že nepotřebujete nic jiného než dvě běžné hrací kostky.

Hráč je skrytě hodí a hlásí hodnotu hodu. Ta může být reálná, nebo může hráč blafovat a sumu si vymyslet. Druhý hráč buď uvěří a hází, anebo nevěří – pak jsou kostky odkryty. Pokud se nedůvěra ukáže jako oprávněná, blafující hráč prohrál. Pokud hlásil správnou hodnotu, prohrává „nevěřící Tomáš“. Každopádně ten, kdo prohraje, musí vypít určité (stanovené) množství alkoholu.

Kompletní pravidla jsou trochu složitější (a lze je najít ledaskde na internetu). V každém případě jde však o velmi jednoduchou hru. To ji přímo předurčuje i pro bujaré večírky, kdy se nikomu nebude chtít dumat nad nějakými sofistikovanými pravidly (a někteří toho nebudou schopni, ani kdyby chtěli).

3. Šest kelímků

Tato hra je skoro jakousi kombinací beer pongu a macháčka, protože ke hře jsou zapotřebí jednak kelímky – a za druhé hrací kostka. Dále už se ale veškerá podobnost vytrácí.

Kelímků se použije – celkem logicky vzhledem k názvu hry – šest. Očíslují se a postaví do řady. První hráč hodí kostkou a do kelímku s číslem, které odpovídá výsledku hodu, nalije alkoholický nápoj. Druh i množství si volí sám. Další hráč hází. Pokud je hodnota jiná, může zase on naplnit patřičný kelímek. Pokud padne předchozí číslo – musí již naplněný kelímek vypít.

Tato hra je ztělesněním dokonalosti v jednoduchosti. Je tak bodrá, vynalézavá, hravá a okouzlující, že ji můžeme všemi deseti doporučit na pořádnou party.  Její největší krása tkví v tom, jakou taktickou moc vkládá do rukou jednotlivých hráčů.

Oproti poněkud škrobenému a zbytečně komplikovanému pongu nebo účelnému, ale ne moc vynalézavému macháčkovi může být její průběh a výsledek mimořádně zábavný a zajímavý.

4. Alkoholové šachy pro dva

Tak tahle hra je už záležitostí pro náročné degustátory, pro které je popíjení alkoholu především cvičením ducha a rozšiřováním vědomí či prohlubováním moudrosti. Hra se hodí pro rozjímavé, popíjecí večery ve dvou. Zvláště pokud jde o dva milovníky šachů.

Alkoholové šachy mají prakticky stejná pravidla jako klasické. Hrají se však se speciálním vybavením. Místo figurek jsou zde panáky, které podobu konkrétní hrací jednotky ukrývají. Panáky se pochopitelně naplní vhodným mokem. Při porážce figurky pak hráč, který ji vlastní, musí vyprázdnit obsah panáka.

Je jasné, že takhle hra není pro každého, ale nápad je to milionový.

Alkoholové šachy

Alkoholové šachy
od 660 Kč na Balabim.cz

5. Na Káry karetní hra od 2 hráčů

Na káry je speciální karetní alkoholová hra, kterou můžete pořídit za necelých 400 Kč. Je vhodná pro minimálně dva hráče, ale třeba i pro velkou skupinu lidí. Skvěle se může hodit například na narozeninové oslavy, ale taky třeba „team-buildingové“ či jiné pracovní nebo společenské akce, jejichž účelem je zábavně a za pomocí zodpovědně podroušeného stavu stmelovat kolektiv.

Karet je 70 a obsahují různé picí úkoly. Hráči si postupně „tahají“ karty a úkoly plní. Velmi jednoduché. Nejde o nic světoborného, ale třeba na rozlučku nebo firemní večírek mohou takové karty posloužit jako parádní zpestření.

Na Káry - karetní alkoholová hra

Karetní alkoholová hra – Na Káry
od 399 Kč na Alza.cz

6. Bolívie

Bolívie je hra, která je zajímavá nejen svým názvem, ale zejména tím, že se konečně nehraje s kostkami nebo kelímky, ale něčím jiným. Konkrétně s krabičkou sirek. Skvělou výhodou je, že tuto hru si můžete zahrát spontánně. Na rozdíl od hracích kostek nebo jiného „speciálního“ vybavení je zde totiž slušná šance, že krabičku zápalek seženete v každé hospodě.

Krabička se položí na hranu stolu, hráči do ní postupně cvrnkají. Podle toho jak po otočce (o min. 360°) dopadne, se odehrává další postup. Při dopadu na stejnou plochu se dle nejznámějších pravidel neděje nic, resp. hraje další hráč. Při dopadu na opačnou stranu má hráč právo na jeden lok. Při dopadu na delší hranu má nárok na malého panáka, při dopadu na kratší hranu na velkého panáka. Tato pravidla si samozřejmě můžete uzpůsobit dle svých preferencí, schopností a okolností.

Hru můžete hrát i sami, ale pravděpodobně to nebude taková zábava, jako když budete u stolu aspoň dva, lépe tři, čtyři nebo i ve větším počtu.

7. Člověče, napij se!

Člověče, napij se! patří již mezi klasické, ryze české picí hry. Tato desková hra vznikla v 90. letech a od té doby se dočkala ještě několika variací. Vychází z tradiční deskové hry člověče, nezlob se! Hrát může 2-8 hráčů (v první verzi či „díle“ hry to byly jen 4 hráči). Hru lze dnes považovat za osvědčenou a stále živoucí záležitost. Na našem webu najdete i komplexní recenzi a pojednání o tomto „party fenoménu“.

Člověče napij se 3 recenze

Člověče, napij se!
od 289 Kč na Alza.cz

8. King’s Cup – jedna z nejznámějších mezinárodních chlastacích her

Tato hra patří mezi světoznámé. Setkat se s ní můžete i pod názvy jako circle of death, ring of fire či prostě kings. Hra se hraje se standardními hracími kartami (52 karet), přičemž každé kartě je přiřazen určitý picí úkol a hráči je postupně tahají. Karty se rozkládají do kruhu a vprostřed je sklenice určitého nápoje nebo plechovka piva – to je onen „královský pohár“.

Pravidla a jednotlivé úkoly pro karty si lze přizpůsobit. Využít však můžete i „standardizované“ verze – na internetu najdete řadu návodů jak na to.

9. Jenga

Jenga je hra známá na celém světě. Jde o hru společenskou, vhodnou na party – avšak v principu nemá s pitím nic společného. Jde o dřevěná dřívka, která se skládají do vysoké věže. Hráči následně dřívka tahají a prohrává ten, kterému věž spadne. Trochu jako „naše“ dnes už možná lehce pozapomenuté mikádo.

Je samozřejmě nasnadě, jakým způsobem lze do hry včlenit alkoholickou vložku. V závislosti na tom, zda má být pití za trest nebo za odměnu, může pít hráč, kterému věž spadne, nebo naopak vítěz. Pro intenzivnější hru je možné se třeba napít pokaždé, když se vám úspěšně podaří vytáhnout dřívko nebo vymyslet jiné fikané variace.

Jenga hra

Jenga
od 419 Kč na Alza.cz

10. Albi Pivní hra

Pivní hra je zajímavou party hrou od známé značky Albi. Vhodná je pro 2 až 10 hráčů, takže i pro větší skupinky a sešlosti. Jde o hru karetní, obsahuje několik druhů karet s množstvím otázek, úkolů a aktivit, které se točí kolem pití. Hru – jak název napovídá – ocení především milovníci piva. Cena je necelých 400 Kč. Jde tedy o zajímavou alternativu hry Na káry, kterou jsme v tomto žebříčku již zmínili.

Pivní hra od Albi

Pivní hra od Albi
od 349 Kč na Heureka.cz

11. Otoč kelímek

Tato hra je zajímavá tím, že je týmová (podobně jako beer pong). Dva týmy stojí proti sobě přes stůl, do kelímků se nalije pití. První hráč musí kelímek vyprázdnit a následně ho cvrnknutím (na hraně stolu jako krabičku od zápalek) otočit o 180° a nechat dopadnout dnem vzhůru. Další hráč nastupuje teprve, když se to prvnímu podaří. Vítězí tým, kterému se otočení všech herních kelímků podaří dříve.

12. Ten třetí

K této hře opět potřebujete hrací kostku – tedy žádné zvláštní vybavení. Hráči postupně házejí kostkou. Když padne např. dvojka, napije se druhý hráč vpravo od hrajícího, když čtyřka tak čtvrtý hráč, když pětka tak pátý. Trojka zatím nic neznamená, ale ještě se k ní dostaneme…

Když padne šestka, pijí všichni. Když jednička, hází hráč znovu. Když mu v tuto chvíli (tedy po jedničce) padne dvojka, dostává hráč pomyslné stigma a je z něj „Ten třetí“. Ten třetí se pak musí napít vždy, když někomu padne trojka. To platí do doby, než někdo hodí znovu za sebou jedničku a dvojku a přebere „žezlo“.

Alkoholium.cz